Drakula helyett az érintetlen természet és a hegyi üdülőhelyek országává tennék Romániát
2016. augusztus 26. – 13:08
frissítve
A Bloomberg a román turizmusról riportozott, szerintük minden adott ahhoz, hogy sikerüljön az országot újrafogalmazni, mint turisztikai desztinációt.
Miközben a nyugati országok közgazdászai arra figyelmeztetnek, hogy a a brit kilépésre voksolók győzelme, valamint a közel-keleti események miatt a befektetők újra Európa volt szocialista országai felé vehetik az irányt, Romániában egyre több vállalkozó egy új országmárka felépítésén dolgozik – írja a román turizmusról szóló riportjában a Bloomberg. A világ egyik legnevesebb gazdasági hírügynöksége szerint folyamatosan szaporodnak az olyan hazai turisztikai projektek, amelyek változtatnának a külföldi turisták körében leginkább Drakuláról ismert, szegény országról alkotott képen, és az érintetlen természet, a tengerpartok, a szőlőültetvények, valamint a hegyi üdülőhelyek országává tennék Romániát.
A feltörekvő kis romániai turisztikai vállalkozások közül a Bloomberg a négyszeres olimpiai bajnok kenus, Ivan Patzaichin kezdeményezését mutatja be jó példaként. Patzaichin társával, Teodor Floru val a RowMania projekt részeként úgynevezett ökoturizmussal foglalkozik. A Duna-Delta kissé elszigetelt falvaiból eddig főként halászatból élő helyieket alkalmaztak arra, hogy a halászat hagyományos formáit és a helyi gasztronómiát is megmutassák az oda látogató turistáknak.Patzaichinék most olyan Európai Uniós strukturális források lehívásán dolgoznak, amelyek lehetővé tennék a jelenleg mintegy 120 alkalmazottat számláló hálózat finannszírozását és bővítését. Az olimpiai bajnok elmondása szerint Románia egyik legelmaradottabb térségének is meg szeretnék mutatni, hogyan lehet megélni egy olyan modern világban, ahol viszonylag jómódú turisták hajlandóak lennének fizetni a hasonló jellegű szolgáltatásokért.„Meg akarjuk mutatni a helyi lakosoknak, hogy létezik ez az alternatíva is, amely biztosíthatja számukra a megélhetést. Egyesíteni szeretnénk a kis közösségeket, és létrehozni köztük egy olyan együttműködést, amelynek eredményeként panziók, vendéglátóegységek jöhetnek létre. Olyan helyek, ahol a turisták betekintést nyerhetnének a helyiek hagyományos életvitelébe” – magyarázta Patzaichin a Bloombergnek.
A Bloomberg szerint annak ellenére, hogy Romániában évtizedekig nem fordítottak figyelmet a turizmusra, most mégis minden adott ahhoz, hogy sikerüljön az országot újrafogalmazni, mint turisztikai desztinációt. Jó alap lehet ehhez szerintük az ország gazdasági teljesítménye, a román gazdaság 6%-kal növekedett a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami az Európai Unió tagállamai közül messze a legnagyobb GDP-bővülés volt az április-június időszakban.
Tényleg újra kezdték szeretni a befektetők Romániát
A Bloomberg említést tesz arról is, hogy a politikai stabilitásnak és az üzleti környezet javulásának köszönhetően 2016 első hat hónapjában a külföldi közvetlen tőkeberuházások szintje elérte a 2 milliárd eurót Romániában. Az ebből a szempontból szintén erős évnek számító 2015 hasonló időszakához képest is 25%-os ez az emelkedés, mindössze egyetlen év alatt.Emellett arra is felhívják a figyelmet, hogy ebben az évben az ország szakértői kormánya 3 millió eurót költött olyan figyelemfelkeltő kampányokra, amelyek az ország erősségeit, valamint turisztikai potenciálját kívánják bemutatni. A Bloomberg Claudiu Vrinceanu t, a gazdasági minisztérium államtitkárát is megszólaltatta a témában, aki elmondta, hogy csak ebben az évben országszerte már 120 jelentősebb új turisztikai beruházásról tudnak beszámolni. Az államtitkár szerint különösen örömteli, hogy a turisztikai beruházások száma 2014 óta egyenletes növekedést mutat, akárcsak a Romániába látogató turisták száma is. Ráadásul a statisztikák szerint a turisták nem csak többen vannak, hanem egyre többet is költenek – írja a Bloomberg.A turisták költekezési kedvének növekedése ugyanakkor a turisztikai beruházások színvonalán is meglátszik, arról már mi is írtunk, hogy a neves Luxury Hotel Awards szakoldal honkongi gáláján a marosvásárhelyi Hotel Privónak ítélte oda a világ legjobb dizájnú szállodájának járó díjat. De innovatív, az országban páratlan turisztikai projektektről is be lehet beszámolni, Krassó-Szörény megyében egy vállalat például egy 30 bungalót számláló kis turisztikai falu megépítéséhez látott hozzá nemrég a Dunán.
A növekvő beruházási kedv ellenére a szektorban tevékenykedő vállalkozók nem elégedettek azzal, ahogy a kormány támogatja a turisztikai ágazatot. A Bloomberg cikke szerint a turizmusból élő vállalkozók egyöntetű véleménye, hogy míg Bukarest több adókönnyítést is bevezetett más iparágak esetében, addig a vendéglátóiparban rejlő lehetőségekre elég korlátozott figyelem jutott eddig. Az utazási irodák országos szövetsége országos szintű idegenforgalmi stratégiát hiányol, valamint beruházásösztönző intézkedéseket.
Már olyan wellness-központunk is van, amelynek a csodájára járnak
A befektetők az elmúlt időszakban, úgy tűni,k mégis nagy potenciált látnak a hazai turizmusban. Ezt bizonyítja, hogy az iparág egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata, a wellness-turizmus is főként külföldi tőkének köszönhetően veti meg egyre inkább a lábát Romániában. Januárban 55 millió eurós beruházás eredményeként Bukarestben megnyílt Európa egyik legmodernebb wellness-központja. Az osztrák befektetők pénzéből épülő létesítmény vezérigazgatója szerint a Therme Nord Bukarest egyediségét az is jelzi, hogy az alig néhány hónapos működésük ideje alatt számos külföldi szakértő, illetve szállodatulajdonos látogatta meg a helyet „tapasztalatcsere” céljából.
A komplexum különlegessége, hogy egy olyan termálhőt hasznosító fűtés- és légkondicionáló rendszer került beépítésre, amely az év 329 napján energetikai függetlenséget biztosít az épületegyüttes számára. Ráadásul a 3 100 méter mélyről felszínre hozott termálvíz hasznosításánál egy olyan innovatív technológiát használnak, amelynek köszönhetően a Therm Nord Bukarest működtetőinek elmondása szerint a víz fizikai és kémiai tulajdonságainak változása nélkül jut felszínre.
A komplexum fedett és szabadtéri medencéi – valamint a 250 ezer négyzetméteren elterülő több mint 800 ezer növény – a Bloomberg cikke szerint eddig 500 ezer látogatót vonzottak, év végére a vállalat vezetősége 1 millió vendéget célzott meg, és mindössze három óra autóútra van a Duna-Deltától.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!