Hogyan növeld az esélyeid egy jó állásra? Munkaadók adtak tippeket

2016. július 22. – 14:03

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A Hipo.ro szakportál idén is összefoglalta, mit kell tudniuk az álláskeresőknek a romániai munkaerőpiacról.

A munkaerőpiac folyamatos átalakulásban van. Már 2015 óta is rengeteg változásról számolnak be azok a humánerőforrás-menedzserek, vagy ilyen feladatot ellátó középvezetők, akiket a Hipo.ro munkaerőpiaci trendekkel foglalkozó szakportál szólaltatott meg egyik legfrisebb elemzésében. Az itt elérhető tanulmányból azt is megtudhatjuk, hogy mely szakmák és készségek számítanak idén a munkaerőpiacon, de ami izgalmasabb, a HR-szakértők a pályakezdőkre és az új munkahely után néző tapasztalt munkavállalókra is érvényes tanácsokat is megosztanak az elemzésben.

A kezdőknél még mindig a diákévek alatt végzett pluszmunka számít elsősorban, de egyre inkább számít a céltudatosság

Hogy milyen a tökéletes jelentkező a munkaadók szemében, az természetesen elsősorban a tapasztalat függvényében változik. A kezdő, vagy úgynevezett junior munkavállalók esetében az elemzésben a HR-szakértők azt emelik ki, hogy továbbra is rendkívül sokat számít a diákévek alatt szerzett tapasztalat, amelyet internship-programokon, tréningeken, vagy akár önkéntes munkával, például civil szervezeteknél szerzett a meghirdetett állásra jelentkező fiatal.

Az előző évvel szemben azonban a legtöbb szakértő úgy látja, hogy 2016-ban egyre jobban odafigyelnek arra is a vállalatok, hogy olyan frissen végzetteknek szavazzanak bizalmat, akik a megcélzott állásnak megfelelő egyetemi képzésben vettek részt. A szakértők egyre inkább látják azt ugyanis, hogy ez a pályakezdők elkötelezettsége iránti garancia is egyben, és kevésbé valószínű, hogy muszájból vállalják, vagy ugródeszkának tekintik az adott lehetőséget. Az elemzés emellett arra is rámutat, hogy a kezdő jelentkezők esetében a vállalatok talán soha ennyire nagy hangsúlyt nem fektettek az új munkatársak elméleti ismereteire, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai azt támasztják alá, hogy az egyetemi tananyagot jól elsajátító diákok a munkahelyükön is gyorsan tanulnak, és sokkal jobban boldogulnak.

Döntő tényezővé válik az előző munkahely hírneve is?

A tapasztalattal , vagy akár jelentősebb munkamezővel rendelkező jelentkezők esetében a szakértők szerint továbbra is a korábbi munkahelyen szerzett releváns tapasztalat a legfontosabb kiválasztási szempont. Az előző évekhez viszonyítva azonban egyre erősebb döntő tényezővé válik a jelentkező előző munkahelyének hírneve. Ennek a magyarázata abban rejlik, hogy egy nevesebb vállalatnál dolgozva a jelentkező gyakrabban szembesül versenyhelyzettel, az ilyen túpusú rutin pedig az új vállalatnál kamatoztatva rendkívül sokat érhet.

A HR-szakértők szerint attól függetlenül, hogy éppen pályakezdő fiatalokról, vagy akár jelentős tapasztalattal rendelkező jelentkezőkről van szó, az állásinterjúkon tipikusan mindig ugyanazokat a hibákat követik el a munkakeresők. Mi pontokba szedve foglaltuk össze a legnagyobb hibákat, amelyek álláskeresésnél fordulnak elő a tanulmány szerint:

  • A megkérdezett HR-szakértők jelentős arányban hívták fel arra a figyelmet, hogy a legtöbb álláskereső hiányos önéletrajzzal jelentkezik a meghirdetett állások betöltésére. Kiemelik, hatalmas hiba azt gondolni, hogy a vállalatoknál úgysem olvassák végig a benyújtott CV-ket. Sőt, célszerű a minél részletesebb önéletrajz, amely a jelentkező minden korábbi tevékenységét megmutatja, illetve a lényegesebb projektekre és megvalósításokra is rámutat. Az is fontos, hogy a jelentkezők felkészüljenek arra, hogy a CV-ben szereplő információkat tudják alátámasztani és részletezni a szóbeli interjú során.
  • Még mindig meglepően sokan érkeznek úgy az állásinterjúkra a HR-szakértők szerint, hogy szinte semmit nem tudnak az adott vállalatról, és ha tudnak is valamit, azt szinte kizárólag a különböző online felületekről bányásszák össze az álláskeresők. És a cég mellett az adott iparágat is érdemes jól ismerni, hiszen ez is határozott kizáró ok lehet az alkalmazásnál.
  • Határozottan elkerülendő, hogy az interjúztatók kérdéseire homályos vagy nem egyértelmű válaszokat adjon a jelentkező.
  • Fontos, hogy az interjú ideje alatt a jelentkező kiemelje azokat a kompetenciáit, illetve tulajdonságait, amelyek a meghirdetett állás betöltéséhez szükségesek. Emellett hatásos azokat a személyes jellegű okokat is kiemelni, amelyek magyarázzák, hogy a jelentkező miért szeretné betölteni az adott állást.
  • A jelentkezők hajlamosak kritikákkal illetni az állásinterjún az előző munkahelyüket, a munkakörnyezetet, és sok esetben még a volt főnöküket is. A HR-szakértők szerint ebbe a hibába is meglepően gyakran futnak bele a jelentkezők, és azt javasolják, hogy a korábbi frusztrációkat inkább hagyják maguk mögött a jelentkezők, hiszen rendkívül rossz benyomást kelthetnek.
  • A tanulmányban a szakértők emellett arra is rámutatnak, hogy rendkívül zavaró lehet az is, ha a jelentkező az előre borítékolható, klasszikus interjú-kérdésekre előre legyártott válaszokat ad, hiszen az interjúztató elsősorban nem arra kiváncsi, hogy mennyire készült otthon az interjúalany. Az interjúra otthon készülni a szakértők szerint kifejezetten ajánlott lehet, de semmiképp nem szabad túlzásokba esni.

Jó év ez az álláskeresőknek

A tanulmány készítői a vállalatok idei munkaerővel kapcsolatos terveire is rákérdeztek. A HR-menedzserek válaszaiból pedig egyértelműen az derül ki, hogy a megkérdezett cégek közel fele (40%) idén több mint 10%-kal tervezi növelni az alkalmazottak számát. Közel ugyanennyi válaszadó (39%) pedig az alkalmazottak számának növekedését prognosztizálta idénre cégen belül, de kicsit visszafogottabb, 10%-nál alacsonyabb növekedést becsült 2015-höz viszonyítva.

A megkérdezett 210 vállalatnál ráadásul a tervek szerint idén nagyobb szerepet szánnak a pályakezdőknek is. A cégek képviselői úgy nyilatkoztak, hogy 2016-ban komolyabb növekedésre lehet számítani a kezdő alkalmazottaknak létrehozott vállalati programok (internship, gyakornoki) költségvetésében. A HR-menedzserek és felsővezetők 44%-a mondta azt, hogy elsősorban kezdőkkel bővítenék a csapatukat idén, és 42%-uk nyilatkozott úgy, hogy főként specialistákra, több mint 3 év tapasztalattal rendelkező alkalmazottakra lesz szükségük elsősorban.

A tanulmányban azokra a kérdésekre is választ kaphatunk, hogy a vállalatok elsősorban mely részlegeiken tervezik bővíteni a csapatukat 2016-ban, illetve a tapasztalattal rendelkező alkalmazottak esetében melyek a legfontosabb kiválasztási kritériumok 2016-ban. Az ezekre a kérdésekre adott válaszokat az alábbi ábrákon foglaltuk össze:

Create bar charts

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!