Az USA-ban nagyon nagyon, Európában nagyon, nálunk még nem nagyon ugrottak meg az eladások, de minden jel arra mutat, hogy az áram az új benzin.
Világszerte egyre nagyobb sikereket aratnak, de Romániában egyelőre még nem vették át az uralmat a gépjármű-eladási toplistákon az elektromos vagy hibrid meghajtású járművek. Az eddigi legsikeresebb elektromos autóból, a Tesla Model S -ből egyetlen egy darab van az országban, tavaly decemberben jegyezték be a Vezetői Jogosítvány- és Gépjármű nyilvántartó Hivatal szerint. Iparági becslések 50 alá teszik az elektromos autók számát az országban.
A vásárlókat pedig segíti, hogy egy tavalyi kormányrendelet szerint a hibrid meghajtású és elektromos energiával működő gépkocsik esetébennem kell környezetvédelmi bélyegilletéket fizetni. Sőt, a környezetvédelmi alap tavaly meghirdetett egy programot, melynek keretében 12 ezer lejes támogatásra lehetett pályázni egy elektromos autó megvásárlásához. Egyedül a mojnesti (Bákó megye) polgármesteri hivatal igénylését hagyták jóvá. Két akkreditált forgalmazótól, a Mitsubishi től vagy a Renault tól vásárolhatják meg a járművet. Utóbbi Romániában a Renault Kangoo elektromos meghajtású típusát árulja, de a Promotor Magazin szerint intenzíven teszteli az utakon a ZOE nevet kapó elektromos modelljét is. Arra kíváncsiak, hogy a hazai útviszonyok között, illetve télen hogyan működik a jármű, amely akár a Dacia első elektromos meghajtású prototípusa is lehet.Töltőállomásokból sincs egyelőre nagy választék Romániában. Az autók energiával történő ellátását éppen ezért főleg cégek, intézmények tudják megoldani ehhez szükséges berendezés megvásárlásával. Temesvár például jelenleg egy határon átnyúló pályázat résztvevőjeként pályázik egy elektromos töltőállomás létesítéséhez szükséges forrásokra, Kolozsváron pedig egy svájci-romániai partnerség keretében indult program alapján fognakelektromos energiával működő buszokat vásárolni. Megkerestük a MOL Romániá t, hogy megtudjuk, tervezik-e elektromos töltőkkel bővíteni szolgáltatásaik körét. Csog Éva kommunikációs referens elmondta, a MOL egyelőre csak Budapesten egy koncepció töltőállomás keretében vizsgálja az alternatív energiaellátásban rejlő lehetőségeket, többek között egy olyan gyorstöltőt, ami mindössze 20 perc alatt képes menetkészre feltölteni egy elektromos autó akkumulátorait. Romániában csak a hosszabb távú célkitűzések között szerepel az elektromos töltőállomások nyitása.Várhatóan tehát jó pár éves késéssel érkezik meg Romániába a világszerte megfigyelhető elektromos- illetve hibridautó vásárlási trend (is). Ugyanis lassan, de biztosan megugrott az ilyen járművek eladása az Egyesült Államokban. 2011-ben még alig fogyott 18 ezer darab elektromos autó, a tavalyi év első tíz hónapjában már 78 ezret adtak el. A hibrid, vagyis a meghajtásához szükséges energiát több, egymástól eltérő elven működő erőforrásból nyerő autók eladása is szép növekedést mutat, a 2011-es 266 ezerről 424 ezerre nőtt.
>>
Több gyártó is versenybe szállt az elektromos- illetve hibridautók piacáért. A Statista táblázatba foglalta össze, mely gyártók modelljei mennyibe kerülnek, hány mérföldet lehet velük járni újratöltés nélkül, mennyibe kerül átlagosan az évi „üzemanyagköltség”, és mennyi idő alatt lehet feltölteni az egyes járművek akkumulátorát.
Kína egyelőre még az Egyesült Államok után kullog az elektromos autók eladásának terén. 2012-ben a 19,3 millió eladott járműből csak alig több mint 11 ezer volt elektromos meghajtású. Európában közben majdnem 53 ezer elektromos autót sikerült értékesíteni eddig. A legtöbbet Franciaországban, de Norvégia, Németország, az Egyesült Királyság és Hollandia területén is jó pár ilyen jármű közlekedik már.
Sőt, Norvégiában az elektromos autók két egymást követő hónapban is a legeladottabb autótípusnak bizonyultak. A hibridek persze még sokkal népszerűbbek, az Egyesült Királyságban például évek óta folyamatosan nő az ilyen járművek eladása. 2012-ben már 125 ezret értékesítettek, míg elektromos autóból négyezret.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!