Nem igazolja a miniszterelnök múlt heti kijelentéseit a Világbank új felmérése, amely szerint Romániáé csak a világ 134. legkedvezőbb adórendszere. A nyereség 42,9%-a megy el adókra.
189 ország közül csak a 134. helyen szerepel Románia a Világbank Doing Business 2014indexe szerint. Azt vizsgálták, hogy egy év alatt egy közepes méretű cég milyen adókötelezettségekkel találkozik az adott országban, de az is számított a rangsoroláskor, hogy az adókat hány alkalommal kell befizetni, és összesen hány órát tölt el adófizetéssel egy cég. Románia esetén azt állapította meg a Világbank kutatása, hogy egy közepes cég évente 39 alkalommal fizet adót, és ezzel 200 órát tölt el. Bár a nyereségadó szintje viszonylag alacsony, profit-arányosan átlagosan 10,3%, viszont az alkalmazottak után fizetendő társadalombiztosítási járulékok a nyereség 31,5%-ának megfelelő összeget vesznek el a cégektől. Így az adózandó nyereség 42,9%-át fizetik be a vállalatok az államkasszába.A Világbank rangsorának élén az Egyesült Arab Emirátusok áll, ott átlagosan a profit 14,9%-a az adó, amit évi négy alkalommal, 12 óra alatt lehet befizetni. Az első európai állam a listán Írország, a hatodik helyen áll, míg Dánia a 12., Luxemburg a 14. helyet foglalja el. Romániát az összes régiós versenytárs is elkerüli. Bulgária a 81. helyen végzett, itt a nyereség 27,7%-a megy el adóra egy közepes cégnél. Magyarország a 49,7%-os adóval is előttünk szerepel (a 124. helyen) a kedvezőbb befizetési lehetőségeknek köszönhetően. Románia helyzete akkor sem jobb, ha csak a nyereségarányosan számolt adóráta szerint rangsorolunk. Így a 124. helyen végez az ország fiskális rendszere. Ez annak fényében is érdekes adat, hogy Victor Ponta miniszterelnök múlt héten azt válaszolta a külföldi befektetők a kormány új adóit kritizáló közleményére, hogy Románia nem lehet mindenki Eldorádója, és hogy Bulgária után Európa legkisebb adóit fizetik az itt tevékenykedő cégek.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!