Mire pályázhatnak a vállalkozók 2014-től?

2013. szeptember 19. – 08:32

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Jövőre az EU új költségvetési ciklusába lépünk, így ismét megnyílnak egy ezúttal egyszerűsödő pályázati rendszer pénzcsapjai. Dezső Pétertől megtudtuk, hogy mi változik, és mire érdemes figyelni.

Kevés az adat, nagyon sok a kérdőjel, biztos dolgok nincsenek, de a trendek már kirajzolódtak a kis- és közepes vállalkozások által, az EU következő hétéves költségvetési ciklusában pályázható támogatások kapcsán.

„Az Európai Uniós célkitűzések mentén rendeződött be eddig, és fog ezután is berendeződni a különféle pénzek elköltése. Ezek között szerepel a régiók közötti egyensúly kialakításának elősegítése, a veszteséges ágazatok (pl. agrárszektor), az esélyegyenlőség, a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés támogatása. Szinte mindegyik pályázati vonal szem előtt tartja az innovációt, erre oda kell figyelni” – mondta a témában tartott kolozsvári előadásán Dezső Péter , a Goodwill Consulting ügyvezető igazgatója, aki a múlt pénteken szervezett üzletember-találkozón adott elő. A kormány olyan bizottságokat hozott létre, amelyeknek feladata, hogy összeállítsák a stratégiai dokumentumokat, amelyek a 2014-2020-as pályázati rendszer alapjai lesznek. „Ezeket a bizottságokat sok támadás éri. Romániában valójában nem rózsás a helyzet, de Kelet-Európa többi országában sem. Máshol sincsenek kész állapotban a stratégiai dokumentumok, kevesen tudják azt mondani, hogy akár most is küldhetné az EU a pénzt, és mi osszuk tovább.” Mivel a konvergencia régióban élünk, vagyis az ország GDP-je nem haladja meg a EU-s átlag 75%-át, továbbra sem apadnak el az EU-s pénzcsapok, még akkor sem, ha Románia a pénzek elköltésében hátul kullog a maga amúgy 26%-ra emelkedett lehívási aránya miatt. „A trendeket figyelembe véve, Románia esélyesen túl fogja lépni az 50%-os lehívási arány 2015-ig, a mostani költségvetési ciklus kifizetési határidejéig. És ez még nem is egy optimista becslés.” Dezső Péter viszont elmondta, a bizottságokban hiába születnek innovatív ötletek, nagy az esély rá, hogy a 2014 utáni pályázati rendszer a jelenleginek legyen egy tükörképe, egy javított változata. Az eddigi pályázati rendszerben a cégek számára elérhető pályázatokat három kategóriába lehetett osztani. De minimis, azaz elhanyagolható, az üzleti versenyt nem befolyásoló támogatásokat legtöbb 200 ezer euró értékben igényelhettek a vidéki és városi mikrovállalkozások: fejlesztésére, nemzetközi standardok bevezetésére, kutatás-fejlesztésre, marketingre, nemzetközi piacok meghódítására, faluturizmusra. „Szinte bármilyen jellegű fejlesztésre lehetett pályázni az elmúlt hét évben, van olyan ügyfelünk, akivel a teljes ciklust végignyertük, az eszközvásárlástól az elektronikus kereskedelem fejlesztéséig” – mesélte előadásában a szakember.

Legtöbb 1,5 millió eurót közepes vállalkozások telephelyfejlesztésre, eszközbeszerzésre pályázhattak ipari tevékenység esetén, de informatikai beruházásokra, online üzletekre is lehetett támogatást kérni. „Hangsúlyosan a termelési jellegű, innovatív tevékenységeket támogatták” – árulta el Dezső.Az 1,5 millió eurónál nagyobb pályázatok a turizmus (szálláshelyeken kívül), valamint az energetikai szektorban születhettek, de nagyvállalatoknál itt is játszott az eszközbeszerzés, telephelyfejlesztés.Minden jel arra mutat, hogy ezek a kategóriák megmaradnak, csak jobb intézményes hátteret kapnak.

Milyen változások indultak el?

Egyre jellemzőbb a bankok nyitottsága, felkészültsége. „2008-2009-ben még a vállukat vonogatták a bankok munkatársai, nem voltak szakértőik. Most viszont minden magára valamit is adó romániai kereskedelmi banknak van EU-s támogatásokkal foglalkozó csoportja. Ez sokat segít a kkv-knak, mert például előminősítéseket kapnak. Ma már olyan eset is ismert, hogy valakit ”zaklatnak a bankok„, hogy meghitelezzék a megnyert EU-s pályázatát” – osztotta meg tapasztalatát a pályázati szakértő. A hatósági nyitás is egyre jellemzőbb a bankok és a pályázatírók felé. „Rájöttek, hogy ha nem dolgozunk együtt, sosem lesz jobb a lehívási arány” – mondja. A beszerzési eljárások leegyszerűsödtek, például nem kérnek annyi dokumentumot a cégektől. Eugen Teodorovici európai alapokért felelős miniszter is elismerte, hogy nem az EU várja el tőlünk ezt a bonyolult pályázati rendszert, hanem tévedtünk, mi találtuk ki magunknak, ezért javítani kell rajta.

További nagy segítség, hogy 2014-től a visszaigénylési kérelmek helyett kifizetési kérelmeket nyújthatnak be a vállalkozók, vagyis nem a céghez, hanem egyenesen a beszállítóihoz érkezhet a támogatás. Ez jelentős segítség lehet likviditás szempontjából a kkv-knak: nem ők állják a számlát addig, amíg az EU törleszt.

Egy másik fontos változás, hogy a támogatási kérelem aláírása előtt is nekikezdhet majd a projekt kivitelezésének egy vállalkozó. „Jelenleg ez egy komoly probléma, sok vállalkozó ül a pénzén, és várja a szerződés aláírását. Ha ezek a beruházások mind elindulnának, komoly GDP-növekedést lehetne elérni” – jelentette ki Dezső, aki szerint az új rendszerben, a pályázat elfogadását követően a beruházó saját felelősségre elkezdheti a kivitelezést. Bár az Európai Unió költségvetése 975,7 milliárd euróról 960 milliárdra csökken 2014-2020 között, az elmúlt hét évhez képest közel 12 milliárd euróval bővül a strukturális alap büdzséje, elérve a 450,76 milliárd eurót. Romániának 33 milliárd euróról közel 40 milliárd euróra nő a támogatási kerete, igaz, a vidékfejlesztési oldalon csökkentek a támogatások. 2014-2020-ra várható, hogy a klaszterek támogatása folytatódik, általános EU-s álláspont, hogy a cégek szerveződjenek, mert együtt erősebbek. „Konkrét tanács: ha pályázni szeretnének, szakmai beszállítói-, horizontális és vertikális klasztereket tartsanak közel a cégükhöz, ez pontszámokban is sokat fog segíteni” – mondta Dezső Péter, aki hangsúlyozta, hogy az innováció, a kutatás-fejlesztés is kulcsszó marad, csakúgy, mint a még zöldebb Európa. Utóbbi esetében: az energiahatékonyság területén lesz majd érdemes pályázni, mert itt állunk rosszul: mind az épület-, mind a gyártásban felhasznált energia felhasználásának a hatékonyabbá tételére lesznek pályázati alapok.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!