A Világgazdasági Fórum közzétette legfrissebb versenyképességi jelentését. Egyik szemünk sír, a másik nevet: bár a régióban szinte mindenki rontott, Románia javított a helyezésén, de így is csak a 76-ik.
Románia a 76. helyet foglalja el a Világgazdasági Fórum évente közzétett globális versenyképességi rangsorában, ami két hellyel jobb, mint az ország elmúlt évi helyezése – derül ki a ma közölt listából. Románia ezzel az Európai Unió 28 országa közül a 26-ik helyen áll, csak Szlovákiát és Görögországot sorolták hátrább, Bulgária, és az újonnan belépő Horvátország is megelőzött minket. A globális rangsor élén nem történt változás, ötödik éve Svájc számít a világ legversenyképesebb országának az intézet szerint, amelyet Szingapúr és Finnország követ, Németország pedig, két helyezést javítva, idén a negyedik.
A kutatás szerint az Európai Unió versenyképessége továbbra is elmarad a világ legfejlettebb részétől. Pontszáma (4,7) jóval alacsonyabb, mint az Amerikai Egyesült Államok (5,48), valamint Japán (5,4) helyezése. A képet tovább árnyalja, hogy a BRIC (Brazília, Oroszország, India és Kína) országok pontszáma (4,43) alig valamivel kevesebb, mint az Európai Unióé.
Az idei rangsorban a legtöbb helyet javító ország az EU-ban Málta (47-ről 41-re), valamint Horvátország (81-ről 75-re), míg a legtöbb helyet Csehország után Szlovákia (71-ről 78-ra), és Olaszország (42-ről 49-re) rontotta. Az új tagállamok közül Észtország számít a legjobbnak (32.).
A környező országok közül Lengyelország (42.), Csehország (46.), Bulgária (57.), Szlovénia (62.), Magyarország (63.) is megelőzi Romániát, Ukrajna a 84-ik, Moldova a 89-ik, Szerbia a 101-ik a listán. Regionális szinten viszont az öt helyet javító Bulgária mellett egyedül Románia tudta javítani tavalyi helyezését. Magyarország például három helyezést rontott, és a mostani 63. a legrosszabb helyezés azóta, hogy az országot bevették a nemzetközi felmérésbe.Az index egyébként több mint 100 összetevőből áll, amelyek összesen 12, versenyképesség szempontjából kulcsfontosságú pillért alkotnak. Ugyanakkor elsősorban a gazdasági növekedés feltételeit vizsgálták.
A WEF 2003 óta teszi közzé éves globális versenyképességi indexét, amely a világ legtöbb országát magában foglalja, és ezzel a legkiterjedtebb versenyképességi rangsor a világon. A listán az idén ismét rekordszámú, összesen 148 ország szerepel. A cikk összeállításakor felhasználtuk a WEF magyarországi partnerintézeteként működő Kopint-Tárki sajtóközleményét, és a WEF honlapjá t.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!