Nem nyelték el az áfa-csökkentést a pékek

2013. szeptember 3. – 06:31

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Sőt, úgy tűnik, a kereskedők sem próbálkoznak azzal, hogy növeljék árrésüket. Üzletláncok és pékségek mostani árszabását hasonlítottuk össze az egy hónappal ezelőttivel.

Szeptembertől életbe lépett a várva-várt, nehezen kialkudott, csak tesztjellegű, mégis jóleső kenyér-áfa csökkentés. A kormány több új adót, régiek megemelését vállalta ennek fejében, deklarált célja pedig nem is a kenyér árának a csökkentése, hanem az iparágban halmozottan előforduló feketegazdaság zsugorítása volt. Az intézkedéstől azonban kimondva-kimondatlanul mindenki azt várta, hogy a kenyér árának az esését hozza.

Mennyivel kellene csökkennie az árnak?

Sokan azt gondolják, ha 24%-ról 9%-ra csökken az áfa, rögtön 15%-kal kevesebbe kerül a kenyér is. Ez nincs így. Egy 100 lejes termék 20%-os drágítás után 120 lejbe kerül, azonban ha ezt az árat 20%-kal csökkentik, 96 lej lesz az ára, vagyis 4 lejjel kevesebb, mint eredetileg. Ugyanez a logika igaz az áfa-csökkentésre is. Hozzáadott értékadóról lévén szó csak kicsit bonyolultabb a helyzet, de alább egy számítási példával igazoljuk, hogy az áfa 15 százalékpontos csökkentése valójában 12,1%-os árcsökkentést jelent, nem pedig 15%-osat. Egy 2 lejes terméket vettünk alapul, de a 12,1%-os arány igaz bármilyen összegre.

Csökkent-e ennyivel az ár?

A Pénzcsinálók még időben, közel egy hónappal az áfa-csökkentés előtt legyezte néhány ismert pékség, vagy saját pékséggel is rendelkező áruház-lánc kenyérárait. Az alábbi táblázatból kiderül, többségük legalább 12%-kal csökkentette az árakat, sőt, egyesek ezt jelentősen túl is szárnyalták.

Pontos adataink csak ezekről az áruházakról vannak, de úgy tudjuk, a romániai szupermarket- vagy hipermarket-láncok egyike sem „nyelte el” az áfa-csökkentést, a Corában, a Kauflandban, a Reálban is mérséklődtek az árak.

Kolozsváron még találni néhány perecest, ahol nem cserélték le az árakat, de olyan kisboltra is akadtunk, ahol, bár csökkent az ár, de csak 10%-kal. Kisebb élelmiszerboltokban megeshet, hogy megpróbálják „lenyelni” a többletet, de az általunk megkérdezett pékségvezető szerint ezt a versenyhelyzet miatt nem fogják tudni sokáig tartani, végül úgyis csökkenteniük kell az árakat.

Tartósan olcsóbb marad-e a kenyér?

Sokan attól tartanak, a mostani látványos árcsökkenés után lassanként emelni fogják majd a kereskedők a kenyér árát, vagy akár a pékségek is kihasználják a lehetőséget, és emelnek. Ennek a lehetősége nem kizárt, de ha erre a lépésre folyamodnak, nehezen találnak majd indokot rá, a búza ára idén például jelentősen esett tavalyhoz képest, ami ellensúlyozza az energia drágulását: semmi sem magyarázná a drágítást. A tartósság kérdése akkor is áll, ha a termelők és viszonteladóik nem nyúlnak az árakhoz. A kormány ugyanis tesztel – ha nem fehéredik ki jelentősen az ágazat, azaz nem nő meg legalább „papíron” a kenyér-eladás és nem jelennek meg a pékek, mint alkalmazottak, pár hónap után visszavezetik a 24%-os áfát. Ez pedig fájna, és jelentős drágulást okozhatna.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!