Üzemlátogatás a nyíregyházi LEGO gyárban

2013. április 5. – 13:03

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Szemkontaktust létesítettünk pár ezer, éppen születő LEGO kockával abból a 30 millióból, ami naponta készül itt. Nyugalom van, az alkalmazottak hosszútávra terveznek, a fluktuáció alacsony, a juttatások kedvezőek.

A sárga LEGO kocka vidám dolog, még akkor is, ha jó nagy, lásd a nyíregyházi LEGO gyár felé vezető út két oldala. Üzemlátogatáson voltunk és szemkontaktust létesítettünk pár ezer, éppen születő LEGO kockával abból a 30 millióból, ami naponta készül itt.

A nyíregyházi LEGO

Riportunk a legnagyobb romániai on-line LEGO forgalmazó webshop, a Celevertoys.ro támogatásával jöhetett létre.

Idegenvezetőnk Madura László senior igazgató a fröccsöntési részlegen. Madura lényegre törő, pragmatikus vezetőnek tűnik, az a nagyon pörgő típus. Büszke a csapatára. Foglalkoztatja a munkája, kiemelten az innovációs része és többször is megfogalmazta: jó dolog „legósnak” lenni. „Önmagában az a tudat, hogy a világ legjobb játékgyártójánál dolgoznak, hatalmas motivációs forrás a csapatomnak” – meséli.

A LEGO kiemelten sikeres családi vállalkozás, és az egyik legerősebb globális brand. Ez volument is jelent: jelenleg 80 LEGO kocka jut egy földlakóra. A vállalat 8 éve tündérmesébe illő növekedést produkál. Mindig van fejlődési lehetőség, a minőségen folyamatosan lehet javítani – magyarázza házigazdánk. „A gyártás során a legfőbb szempont a dolgozóink biztonsága. Éppen tegnap ünnepeltük, hogy két éve nem történt nálunk hiányzással járó baleset. A második, kulcsfontosságú szempont a minőség. Mi nem ellenőrzünk minőséget, hanem úgy gyártunk, hogy eleve jó legyen a termékeink minősége. Más a megközelítés. Ha utólag derül ki, hogy valami nem jó, akkor az adott gyártást leselejtezzük. Ha például a csomagolóban egy doboz tartalma kiborul, nem csomagoljuk vissza, hanem selejtnek tekintjük.”

Svájcból először Sárvárra telepítették a gépsorokat, majd 2007-ben áthelyezték Nyíregyházára, ahol a Flextronics gyártott a LEGO-nak. 2008-ban a LEGO Csoport visszavette a gyártást, a nyíregyházi üzem lízingelőjeként folytatta a munkát. A munka szezonális, a karácsonyra való készülés nyáron indul, ilyenkor többlet munkaerőt alkalmaznak. Napi termelés: 2,1 millió DUPLO elem, 28 millió LEGO kocka, 2,1 millió DUPLO termék, 120 ezer darab összeszerelése, 600-féle, összesen 300 ezer termék dekorálása, 67 ezer db késztermék és 130.000 előcsomagolt termék csomagolása.

Már a tervezési fázisban bevonják a megfelelő termelési embereket is. A cél az, hogy úgy legyen optimális a termelés, hogy a játékélmény ne csökkenjen. A LEGO gyár három logikai egységből áll, a fröccsöntő üzemből, amiben megszületik a kocka, valamint a dekoráló illetve a csomagoló részlegekből. Végigmenni a fröccsöntő gépek között, kicsit olyan „Charlie a csokoládé gyárban” hangulatú. A LEGO kocka alapanyaga fehér ABS granulátum, amihez itt keverik hozzá a színt. Kivételt képez néhány speciális szín, például a lila és a rózsaszín. A legyártott termékek egy részét áruház-kész dobozokba csomagolják, másik részét továbbküldik Csehországba, az elosztóközpontba. A dobozok tartalmának 40-80%-a azonos, ugyanazokból az elemekből áll. Amit zacskókban talál a vásárló, azokat gépekkel csomagolják, más elemeket kézzel helyeznek a csomagba. A dobozok tartalmát le is mérik. Ha egy dobozból mégis hiányozna 1-1 darab, azt lehet jelezni a lego.com -on és ott kezelik a reklamációt. A jellemző inkább az, hogy kis elemekből inkább többlet van az egyes csomagokban. A fröccsöntő gépek több mint 300 fajta kockát állítanak elő szimultán, ebből 80 DUPLO. A legkisebbeknek gyártott DUPLO egyedül itt készül a galaxisban, normál un. LEGO kockát Dániában és Mexikóban gyártanak Nyíregyházán kívül. A dániai Billund központú családi vállalat Dániában tervezi termékeit. Ha a design elkészül, és a termék átesik a széles fókuszcsoportos tesztelésen, az elképzelés megy a mérnökökhöz, aztán a fröccsöntő üzemekbe. Bizonyos, sok kézi munkát igénylő alkatrészeket Ázsiában, főleg Kínában gyártat a vállalat. A 2012-es évi jelentésből az derül ki, hogy a LEGO Csoportnak 12 ezer alkalmazottja van, ennek az állománynak körülbelül tizede dolgozik Nyíregyházán.

Veszik, mint a legót

A 2012-es vállalati beszámoló szerint tavaly a vállalatnak 3,140 millió euró forgalma volt, ami 1001 millió euró adózás előtti nyereséget jelentett. Ez rekord szint, 8 év progresszív növekedés után. 2011-hez képest a vállalat forgalma és profitja is 25%-kal (sic!) nőtt. De ez nem volt mindig így; 2004-ben, rossz döntések sorozata után a cég több mint 300 millió dolláros veszteséggel zárt. Ekkor vette át a vállalat igazgatását az első, nem a tulajdonosi családból származó menedzser. Jørgen Vig Knudstorp növekedési pályára helyezte a játékgyártót. Knudstorp sikerének alapja, hogy tabukat szüntetett meg, például áthágta azt a tradíciót, hogy a LEGO nem gyárthat játékfegyvert, illetve látványosan nyitott a különféle franchiseok irányába – Lucasfilm, Disney, Marvel, Gyűrűk Ura stb.

Az erősen piaccentrikus szemléletének folyománya egy kisebb tavalyi botrány is: feministák Facebook és Twitter kampányt kezdeményeztek a LEGO Friends termékvonal ellen, amiben inkább a Barbie-ra, mint a klasszikus LEGO figurára hajazó szereplők jelentek meg, rózsaszín-lila világban, csupa lányos dologgal. A kampány kezdeményezői szerint lány LEGO már eddig is volt, hiszen a normál LEGO is az. A Friends kikerült a piacra, a vállalat pedig azzal nyugtatgatta a kedélyeket, hogy a Friendsben is ugyanannyi, ugyanolyan, ugyanazokat a készségeket ugyanúgy fejlesztő kocka található, mint a klasszikus csomagokban. És tegyük hozzá, tényleg nincs mosó-főző-takarító tematikájú LEGO Friends szett.Az évi, százalékban két számjegyes növekedés a termelési kapacitás gyors bővítését igényli. Jelenleg a nyíregyházi LEGO Manufacturing Kft. 38 ezer négyzetméteren gyárt, ezt 2015-re 90 ezer négyzetméterre bővítik. Erre azért is van szükség, mert jelenleg a Flextronicstól bérelt gyárban üzemel, a szerződés pedig 2015-ben lejár. Ez a növekedési iram menedzser-betegségben vergődő felső vezetőket feltételez. Madura László árnyalja a képet: „annak ellenére, hogy felső vezetői székben ülök, nem jellemző, hogy túlórázok. Azt szoktam mondani az ismerősöknek, hogy ez egy szanatórium. Nyilván tele vagyunk elvárásokkal, de másképp.” Látogatásunk során irodákban is jártunk. Egy helyiségben dobot, Playstationt és egyéb rekreációs kellékeket is láttunk – ide járnak a LEGO irodistái relaxálni két Excel tábla között. Nyíregyházán nyugalom van, az alkalmazottak hosszútávra terveznek, a fluktuáció alacsony, a juttatások kedvezőek. Nem beszélve egy speciális gyári LEGO boltról, ahonnan csak az alkalmazottak vásárolhatnak, kedvezményesen. Körülnéztem, nem kaphatnék-e magamra valami munkaruhát, hogy azzal álcázva magam bemenjek a dolgozói boltba, hogy vásároljak pár doboz kedvezményes Millenium Falcont. A manőver csak elképzelés szintjén maradt.De vajon a termelési igazgató legózik? „Szoktam játszani legóval, a gyerekeim is szoktak, de nyilván más a kapcsolatom a termékekkel. Az új termék élmény, de a kocka az egy olyan valami, amit mi csinálunk azért, hogy mások játszanak vele és, hogy örömüket leljék benne” – válaszolta Madura László.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!