A forgalmazók szerint szándékos pánikkeltés van a tejbotrány mögött

2013. április 5. – 05:28

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A szigorú hatósági hozzáállás dacára az aflatoxintól való félelem miatt jelentősen visszaesett márciusban a tejfogyasztás. A termelők eközben a hiábavaló, drága vizsgálatokra panaszkodnak.

Március elején robbant ki, majd gyorsan elburjánzott az egész országban az aflatoxinos tejbotrány. A hatóságok március hetedikén Magyarországról származó tejet vontak be: Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter akkor úgy nyilatkozott, a rákkeltő anyaggal szennyezett tejet egy romániai kereskedőnél találták, aki Magyarországról vásárolta a tejet, a második szennyezett adagra pedig egy román tejfeldolgozó cégnél bukkantak rá. Utólag kiderült, hogy nem Magyarországról származott a fertőzött tej, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság pedig országos razziába kezdett, folyamatosan ellenőrizve a helyi termelőket, miközben biztosította arról a fogyasztókat, hogy szennyezett tej nem került az üzletek polcaira.

Március végén a hatóság 193 tonna tejet és 104 tonna tejterméket semmisített meg. A hatóság az elmúlt hetekben végzett nagyszabású vizsgálatainak eredményét közölte. A megsemmisített tej a teljes havi termelés 0,03%-át, a tejtermékeknél 1,66%-át teszi ki. A hatóságok összesen 1335 mintát vettek, és ebből 67 esetben találtak aflatoxinnal szennyezett tejet vagy tejterméket. Az ellenőrzött 785 tehénfarm közül 34-ben találtak aflatoxinnal szennyezett tejet.

Óriási mennyiséget kéne elfogyasszunk, hogy károsodjon az egészségünk

Több hónapig kéne naponta 20-25 liter aflatoxinnal fertőzött tejet megigyunk ahhoz, hogy komoly egészségügyi problémáink legyenek. A testsúly függvényében minden kilogrammra egy nanogramm aflatoxin jelenti a küszöbértéket – állítja Lygia Alexandrescu nutricionista. A Mediafaxnak nyilatkozó táplálkozási szakértő szerint annak a személynek is károsodhat az egészsége, aki naponta csak egy pohár fertőzött tejet iszik, azonban csak akkor, ha ezt több éven keresztül, folyamatosan teszi. Az első tünetek közé a levertség, fáradtságérzet tartozik, majd akár májcirrózist is okozhat a mérgezett tej. Vladimir Mănăstireanu , az Állategészségügyi Igazgatóság alelnöke korábban azt mondta, hogy az EU-ban az elfogadott aflatoxin szint egy liter tejre vetítve 0,05 mikrogramm. (mediafax)

Kitört a pánik, drasztikusan visszaestek az eladások

Hiába a szigorú vizsgálat, a vásárlók megijedtek az aflatoxin következményeitől. Március közepén a Rogalski Grigoriu Public Relations közvéleménykutató kérdésére ötből ketten azt válaszolták, hogy az utóbbi héten nem vásároltak tejet a mérgező anyagoktól való félelem miatt. „A lakosság 36%-a nem biztos benne, hogy fogyasztásra alkalmas-e a boltokban kapható tej, 22%-uk pedig egyenesen úgy gondolja, hogy egészségre ártalmas az üzletek polcain található tej. A megkérdezettek csak 43%-a véli továbbra is úgy, hogy biztonságos a kereskedelmi forgalomban lévő tej” – olvasható a tanulmányban. A félelem azóta sem csitult, sokan még most sem mernek üzletekben csomagolt tejet vásárolni.

Ezért több tonna tejet voltak kénytelenek elönteni naponta a romániai termelők, a tejimport pedig egy hét alatt negyvenszeresére nőtt – állította Costel Caras , a Holstein – RO Szarvasmarhatartók Országos Egyesületének igazgatója. Dorin Cojocaru , az APRIL tejfeldolgozó munkáltatószövetség vezetője szerint a márciusi hónap közepén a tejeladások 45%-kal estek vissza, a feldolgozók vesztesége pedig több millió euróra rúg.

Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter szerint ugyanakkor a nagytermelők nem szenvedtek kárt a botrány miatt, mert hosszú távú szerződéseik vannak a feldolgozókkal. A tárca vezetője a múlt héten kiemelte, hogy a vizsgálatokat leállították, a helyzet pedig lassan normalizálódik, az eladások újra emelkedni kezdtek. A gazdák szerint a hisztéria oka másban keresendő: a feldolgozók és a termelők közti szerződéseket április elején fogják megkötni egy egész évre, a feldolgozók pedig az eladások visszaesését fogják felhozni okként, hogy a felvásárlási ár csökkenését kérjék. Hasonló okot sejt a botrány mögött Szakács Nimród , a torockószentgyörgyi Binal Mob sajtgyár tulajdonosa is. Véleménye szerint a nagy hűhó teljesen alaptalan volt, feleslegesen kellett folyamatosan bevizsgáltassák a tej minőségét, ugyanis az aflatoxint nem is hazai, hanem külföldi tejben fedezték fel a hatóságok. „Nagy felhajtást keltettek azok, akik valamiért csődbe akarták vinni a romániai tejipart, vagy le akarták verni az árakat. A kormány egyébként már hatályon kívül helyezte a riasztást”.

Minden második nap kellett bevizsgáltatni a tejet

Szakács Nimród elmondása szerint nem észleltek jelentős bevételkiesést, ugyanis ők elsősorban sajttermékeket forgalmaznak, a keresletcsökkenés pedig leginkább a tejeladásokon csapódott le. A veszteséget valójában az okozta, hogy két héten keresztül minden második nap kellett mintát vinniük ellenőrzésre, egy vizsgálat pedig 340 lejbe került. „A felhajtásnak szerencsére vége, a hatóságok is leállították az ellenőrzéseket” – mondta Szakács. Péter Pál , a székelyföldi Gordon Prod vállalat vezetője is úgy nyilatkozott megkeresésünkre, hogy nem érződött komolyabban az eladásokon a pánikhangulat. „A mi teheneinket is vizsgálták, de mindent rendben találtak, az állomány mentes volt, nem volt fennakadás. Egyébként sem a hazai tejnél merült fel a gyanú, hanem a külföldről származó tejben találtak hasonló méreganyagokat” – mesélte a cégvezető.

A tekerőpataki Karpatenmilk tulajdonosa, Bernád Ottó szerint sem voltak bajok az eladásokkal, a nehézséget a folyamatos vizsgálatok jelentették. „Az ellenőrzések során nem mutattak ki problémát a termékeinknél. Viszont a tesztek nagyon drágák voltak, és minden második nap el kellett őket végeztetni. Szerintem valahol itt volt a kutya elásva: a hatóságok akkora árat szabtak meg, amekkorát akartak, majd kötelezték a termelőket az elvégzésükre. Enélkül nem forgalmazhattuk volna a termékeinket” – mesélte a vállalkozó.

Az automatáknál kezdetben jelentősen visszaesett a kereslet

A tejautomatáknál jobban érződött a botrány hatása – meséli Kertész Albert , aki Kézdivásárhelyen működtet „vasteheneket”. A farmer a Pénzcsinálóknak elmondta, az első pár napban 20-25%-os visszaesést észleltek az eladásokban. Csak később állt vissza a szokásos kereslet, miután egy gyulafehérvári laboratóriumban elemzték a tej minőségét, és mindent rendben találtak, ehhez viszont az emberek tudtára kellett adják, hogy biztonságos a tejautomatából vásárolt tej. Az információ szerencsére szájról-szájra terjedt, és ma már nem észlelhető az aflatoxinos eset hatása – mondja Kertész.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!