Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke ezt mikroblogján jelentette be. 960 milliárd euró a főszám, az EU történetében először csökken a büdzsé az előzőhöz képest. Az EP még vétózhat.
A 26 órán át tartó brüsszeli tanácskozás után elfogadták az Európai Unió 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keretét – tudatta mikroblogján Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke pénteken, péntek délután nem sokkal fél hat előtt.
„Megszületett a megállapodás! Az Európai Tanács megállapodott a többéves költségvetésről az évtized hátralévő részére. Megérte várni rá” – közölte a belga politikus.Az Euroactiv közölte először a Herman von Rompuy ,az Európai Tanács elnöke által beterjesztett keretköltségvetést bemutató dokumentumot. Eszerint a büdzsé felső határa a kötelezettségvállalásokra nézve 960 milliárd, a tényleges kifizetésekre nézve 908,4 milliárd euró. A hivatalos bejelentés is megerősítette ezeket az összegeket. >> Az EU ugyanis két fő számot is meghatároz – magyarázza az Origo cikke. Egy olyat, amely a kötelezettségvállalások összegét jelenti, lényegében egy plafont, amely fölé nem mehet az évekre lebontott költekezés. A másik pedig a tényleges költések tervezése az adott évre. A különbséget az jelenti, hogy az adott időpont kötelezettségvállalása csak később válik tényleges költéssé.Az már korábban körvonalódott, hogy az EU-országok csúcsvezetői péntek reggelre nagy vonalakban megállapodtak a 2014 és 2020 közötti időszak uniós keretköltségvetéséről, és hogy a minden részletre kiterjedő megállapodást még nem dolgozták ki, de annak közvetlen közelébe jutottak.
Az elfogadott dokumentumban szereplő összeg a csúcs előtt pár nappal napvilágot látott számokhoz képest körülbelül 3 milliárd euróval több kötelezettségvállalást és 4 milliárd euróval kevesebb kifizetést jelent. A javaslat további 12 milliárdos mozgásteret engedélyez a kifizetések terén, így azok maximális értéke végül majd a 920 milliárd eurót is megközelítheti.Összehasonlításképpen: novemberben az Európai Tanács elnöke az Európai Bizottság 1033 milliárd eurós kiinduló javaslatához képest 75-81 milliárd eurós vágást javasolt, az előző költségvetési ciklusban, 2007-2013 között pedig még 976 milliárd volt a költségvetési főösszeg. Ez azt jelenti, hogy az EU történetében először csökken a büdzsé az előző periódushoz képest, vagyis az EU-s tagországok képviselői lényegében megszorítást hajtanak végre.
A mezőgazdasági és kohéziós alapok nagysága nőtt a novemberi javaslathoz képest, míg csökkentik az EU adminisztratív költségeit. Az Euroactiv portál a következő összegekről számol be:Közös Agrárpolitikai Alap: 373 milliárd euró (novemberben: 372)Kohéziós Alap: 324 milliárd euró (novemberben: 320)Versenyképességi, munkahelyteremtési, növekedési alap: 125 milliárd euró (novemberben: 139)Hátrányos helyzetben levők megsegítségére fordított összeg: 2,1 milliárd euró (novemberben: 2,1)Adminisztrációs költségek: 61,6 milliárd euró (novemberben: 62,6)Európa, globális szereplő alap: 58,7 milliárd euró (novemberben 60,6)
A péntek délután kiszivrágott hírek szerint Románia közel 43 milliárd euróból gazdálkodhat a 2014-2020-as időszakban – írja a Hotnews. Később viszont kiderült, csak alig 40 milliárd eurós keretről van szó. Az előző hétéves költségvetéshez képest ez előrelepést jelent, akkor 34 milliárd euró volt a büdzsé. Az Európai Bizottság eredeti 1033 milliárdos javaslatában viszont még 48 milliárd euró jutott volna az országnak. >> Az EP még vétózhatAz Európai Parlament (EP) nem jogosult újranyittatni a vitát a keretköltségvetésről, de az egész csomagról szavaznia kell majd igennel vagy nemmel, tehát akár vétóval is élhet, a 2009-ben életbe lépett lisszaboni szerződés értelmében ugyanis a többéves pénzügyi keret (multiannual financial framework, MFF) elfogadásához már az EP hozzájárulása is szükséges. Marjory van den Broeke , az Európai Parlament szóvivője azt nyilatkozta, hogy az EP nem fogja elfogadni a tagállamok vezetői által most megszavazott keretköltségvetést. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke péntek délutánhoz képest árnyaltabban fogalmazott, azt mondta „nehéz lesz konszenzusra találni az EP-ben”.
Közben a parlamenti frakciók többsége közös nyilatkozatot adott ki, amelyben elfogadhatatlan nevezik a büdzsét, és sajnálatukat fejezik ki, amiért Rompuy nem egyezetett velük. „Az igazi egyezkedések az EP-ben fognak kezdődni” – írják. A közlemény szerint a parlament fő célja a növekedés és a befektetések ösztönzése, amely hozzájárul a válságból való fenntartható kilábaláshoz.„Ez a megállapodás nem erősíti, hanem gyengíti Európa gazdasági versenyképességét. Nem szolgálja európai állampolgáraink elsődleges érdekeit” – fogalmaznak közleményükben.
Reakciók: mindenki a saját győzelmének tekinti
A francia államfő, a német kancellár és a brit kormányfő elégedetten nyilatkozott a megállapodásról. Francois Hollande kiemelte, hogy Párizsnak sikerült megőriznie az agrártámogatások eddigi rendszerét, amelynek Franciaország a legnagyobb haszonélvezője. Angela Merkel méltatta, hogy az alkufolyamat minden résztvevője kompromisszumkészséget mutatott, előnyökről mondott le. Elismerte, hogy Németország kénytelen lesz a jelenleginél többet befizetni az uniós kasszába, de ez – mint rámutatott – többek között a német gazdasági növekedésre vezethető vissza.Személyes sikerként beszélt David Cameron brit kormányfő az EU-költségvetéséről elfogadott megállapodásról. „Hasonlóan gondolkodó szövetségesekkel együttműködve ma sikerült elérnem, hogy megkurtítsák” a hétéves költségvetési periódus kiadási plafonját – mondta Cameron. A péntek délutáni események
Péntek délelőtt kiderült, hogy a Románia számára fontos Connecting Europe távközlési, közlekedési és egyéb infrastrukturális hálózatok fejlesztését szolgáló kezdeményezés költségvetése drasztikusan csökken: 50 milliárd euróról 29 milliárd euróra. Románia, Bulgária és Csehország is elégedetlen a kohéziós alapok leosztási módjával – írta péntek délután az EUobserver. A költségvetési előterjesztés a 2014-2020-as támogatások összegét az országok korábbi gazdasági teljesítményéhez köti, ami a pénzügyi válság miatti GDP visszaesés miatt Románia esetében sem előnyös.A kohéziós alapok tekintetében a tervezet kimondja, hogy az egyes tagállamoknak kiutalt 2014-2020-ra szóló támogatási összeg legtöbb 10%-kal lehet magasabb, mint a 2007-2013 közötti. Egy előző javaslat szerint a társfinanszírozási arányt 75%-ra csökkentették volna, de végül is megmarad a 85%-os szint a kevésbé fejlett régiók esetében (ebbe a kategóriába tartozik a romániai régiók többsége), vagyis EU-s forrásokból lehet majd finanszírozni a támogatást nyert beruházások értékének 85%-át. A közös agrárpolitika területén Románia elveszti kivételezettségét, a gazdáknak kiutalt szubvenciók 2017-re el kell érjék az EU-s átlagot. 2012-ben 119,66 euró volt a szubvenció hektáronként, ez 2020-ra 196 euró lesz. A britek – mondják a tárgyalások ismerői – eredetileg azt követelték, hogy a tényleges kifizetéseket nyessék le 900 milliárd alá. A The Telegraph így is David Cameron brit miniszterelnök nagy győzelmének tekinti a főösszeg lefaragását.
Francois Hollande francia elnök olyannyira nem értett egyet a brit miniszterelnökkel, hogy a The Guardian birt lap szerint még a Herman van Rompuy David Cameronnal való találkozóra való meghívását is visszautasította. A Chiara de Felice lap szerint viszont Olaszország elégedett a öltségvetéssel. Orbán Viktor a tanácskozás péntek délelőtti szünetében röviden nyilatkozva elmondta: ami a magyar ügyek állását illeti, nem akar előre inni a medve bőrére. Itt a magyar miniszterelnök arra utalt, hogy az ország elérte célját a tárgyalásokon, a hat magyarországi felzárkózó régió számára külön 1,4 milliárd eurót irányoz a költségvetés.
Martin Schulz , az Európai Parlament elnöke azonban csalódást keltőnek nevezte a megállapodásról eddig kiszivárgott híreket – írja az MTI. Szóvá tette, hogy a tagországok vezetői tovább nyitnák az ollót a finanszírozási kötelezettségvállalások és az ettől elmaradó tényleges kifizetések felső határa között. Ez – állapította meg – az EU-költségvetés deficitessé tételének az irányába mutat, amit ő az uniós alapszerződések értelmében nem fogadhat el. Hannes Swoboda , az EP második legnagyobb létszámú frakciójának, a szocialistáknak a vezetője úgy nyilatkozott, hogy „elképzelhetetlen” az EP jóváhagyása. A politikus kiábrándultságának adott hangot Twitteren , azt írja, az uniós csúcsvezetők nem vették számításba a gazdasági fejlődést és a munkahelyteremtést.Ez történt csütörtökről péntekre virradóraRövid szünet után folytatódott péntek reggel az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója. A találkozó több órás késéssel kezdődött. Ez a tavaly novemberi után immár a második rendkívüli EU-csúcs a középtávú keretköltségvetés ügyében.
>>
Van Rompuy az eredeti tervek szerint csütörtök délután három órakor ismertette volna a tagállamok vezetőivel az EU többéves pénzügyi keretére (multiannual financial framework – MFF) vonatkozó javaslatát, de a hivatalos javaslat csak 15 órával később készült el. Ezt Rompuy azzal indokolta, hogy a tagállamok vezetőinek nézetkülönbségei miatt nem sikerült kompromisszumos javaslatot készítenie.„Kész a papír! Ideje kidolgozni a részleteket” – közölte a Twitter en keresztül Alexander Stubb , Finnország Európa-ügyi minisztere az új tervezetről beszélve. A német delegáció már a tárgyalások kezdete előtt jelezte, ha elkészül Herman Van Rompuy költségvetési javaslata, legalább 4-5 órára lesz szükség, hogy mindent töviről-hegyire ki lehessen számítani.A csúcstalálkozóra érkező Petr Necas cseh kormányfő köntörfalazás nélkül vétóval fenyegetett arra az esetre, ha Csehország nem juthat több uniós támogatáshoz- mint fogalmazott – a javaslat országa számára „elfogadhatatlan” lesz. Kiszivárgott hírek szerint Necas kerek egymilliárd euróval szeretné megemeltetni a Csehországnak járó összeget. Werner Faymann osztrák kancellár szerint a különböző tagállami álláspontok már nincsenek túl távol egymástól sem a tényleges kifizetésekre, sem a fizetési kötelezettségvállalásokra vonatkozó főösszeg tekintetében.
A menetrendRomániai idő szerint 11 órakor a találkozót 13 óráig felfüggesztették, 15 óra után kezdődött el az együttes ülés. Herman Van Rompuy legelőször a főösszegekről akarta politikai megállapodásra bírni a csúcs résztvevőit, hogy azután az adott kereten belül döntsék el, melyik költségvetési fejezetre mekkora összeget fordítsanak, és milyen részletszabályok alapján.
>>
A teremben az uniós intézmények vezetőin kívül csak a 27 tagország állam- és kormányfői voltak jelen, formális jegyzőkönyv a tárgyalásokról nem készül, és a teremben bárki bármikor kérhet szünetet, hogy egyeztessen szakértőivel, diplomatáival a részletkérdésekről, amelyek esetenként eurómilliárdok sorsát dönthetik el.
A költségvetési főösszeg elfogása után ez a részletes alkufolyamat kezdődik el.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!