Băsescu szerint nem biztos, hogy eredménnyel zárul a ma kezdődő EU csúcs. Winkler Gyula attól tart, hogy az európaiak érdekeivel ellentétes kompromisszum születik.
A 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetésről (multiannual financial framework, MFF) már tavaly november végén meg akartak állapodni a tagállamok, de az akkori rendkívüli EU-csúcsértekezleten nem jött létre a megegyezés a komoly érdekellentétek miatt.A jómódúbb, „nettó befizető” tagországok némelyike jelentős mértékű kiadáscsökkentést akar, míg a „nettó kedvezményezettek” – tehát azok, amelyek több támogatást kapnak a közös kasszából, mint amennyit abba befizetnek – szeretnék megőrizni a rendelkezésre álló uniós források legalább eddigi szintjét.
>>De mi a tét? Ha nem sikerül kialakítani az új középtávú költségvetési kereteket, akkor 2014-től az eddigi keretek élnek tovább időarányos módon, ez azonban hatalmas feszültségeket okozna a mindenkori éves költségvetések pontosításakor.
Mi a javaslat?
Csak csütörtök délutánra, közvetlenül az uniós állam-, illetve kormányfők rendkívüli tanácskozásának a kezdetére készíti el legújabb középtávú uniós költségvetési kerettervét Herman Van Rompuy. Az Európai Tanács elnökének az előterjesztése után felfüggesztik az ülést, hogy a tagállamok képviselői tanulmányozhassák a javaslatot, majd a 27-ek újra közösen nekifeszülnek a 2014 és 2020 közötti időszak uniós keretköltségvetésének.
Novemberben az Európai Tanács elnöke az Európai Bizottság 1033 milliárd eurós kiinduló javaslatához képest 75-81 milliárd eurós vágást javasolt, vagyis a következő hét évre 958-952 milliárd euró között lenne a büdzsékeret. Összehasonlításképpen: 2007-2013 közötti 976 milliárd volt a költségvetési főösszeg.
Hol tart most a vita?
Az MTI egy neve elhallgatását kérő diplomatára hivatkozva azt írja, hogy a novemberben félbeszakadt alkudozáson a kiadási tételekről részletes vita folyt, de a tagállamok akkor úgy látták, további munkára van még szükség, most pedig az a kérdés, sikerült-e megfelelően elvégezni azt.A diplomata szerint Herman Van Rompuy részéről az a szándék érzékelhető, hogy minél előbb szeretne megállapodást a főösszegről, hogy aztán a tagállamok pontosítani tudják az azon belüli kiadások arányát. A britek, a svédek és a hollandok novemberben még további 30 milliárd eurót akartak lenyesni a főösszegből. Egy másik tisztázandó ügy a költségvetés bevételi oldala, amelyről novemberben egyáltalán nem esett szó.A tárgyalások kilátásairól az uniós diplomata úgy nyilatkozott, hogy szerinte lehetséges egyezségre jutni, de nincs garancia a sikerre. Francois Hollande francia elnök szerint még nem adottak a feltételeka keretköltségvetésről való megegyezéshez. Traian Băsescu államelnök szerint sem biztos, hogy eredménnyel zárul a csütörtökön kezdődő EU csúcs, de jóval nagyobbak a megegyezés esélyei, mint novemberben. Băsescu csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: három prioritással érkezik a tanácskozásra: hogy elősegítse Moldova mielőbbi csatlakozását az EU-hoz, hogy kialakítsanak az arab tavasszal kapcsolatban egy közös EU-s álláspontot, és hogy az ország érdekeit képviselje a többéves költségvetésről szóló vitán.
Ennek kapcsán az államelnök kijelentette, azért fog harcolni, hogy ne vonjanak el további 30 milliárd eurót a kohéziós alapoktól és a mezőgazdasági alapból, és ha csökkenne is a költségvetés, más területeken spóroljanak.>>
Az EP is beleszólhat
Ha lesz is megegyezés, az állam- és kormányfők által kialkudott MFF-hez az Európai Parlamentnek is hozzá kell járulnia. A gazdasági válság nem ok arra, hogy a tagállamok egészen 2020-ig megszorító költségvetési keretbe kényszerítsék az Európai Uniót – fogalmaz az EP állásfoglalása, írja az MTI.A képviselők arra szólították fel az EU állam- és kormányfőit, hogy olyan többéves pénzügyi keretről állapodjanak meg, amely a megígért programok megvalósításához elegendő pénzt, a váratlan helyzetek kezeléséhez pedig rugalmas szerkezetet biztosít.Az EP-képviselők szerint nem kellene megszorító keretet elfogadni arra az időszakra is, amikor már túl leszünk a válságon. „Nem fogadunk el hétéves megszorító költségvetést, mert akkor azt is aláírnánk, hogy a válságnak sose lesz vége. Ennyire azért nem vagyunk borúlátók” – vélekedett az Európai Néppárt frakciójának vezetője, Joseph Daul.Az EP-képviselők szerint a nemzeti költségvetésre nehezedő tehernek tekintett tagállami hozzájárulások helyett az EU saját bevételi forrásokra kellene támaszkodjon a jövőben.Kételyeinek adott hangot Winkler Gyula is annak kapcsán, hogy valóban a válság leküzdéséhez vezetne az Európai Tanács homályos módszere, amellyel kompromisszumot kötnének az Európai Unió 2014-2020-ra szóló, többéves pénzügyi keretéről. „A héten ülésező Európai Tanácsnak figyelembe kell vennie az Európai Parlament véleményét is, mielőtt engedne a kísértésnek és az európai polgárok érdekeivel ellentétes, akár úgyis mondhatnánk, hogy okkult kompromisszumokat kötne” – hangsúlyozta Winkler.Az RMDSZ EP-képviselője úgy vélte, hogy az EU-nak két átlátható eszköz áll rendelkezésére, hogy le tudja küzdeni a válságot: az EU 2020 Stratégia és az MFF 2014-2020. „A válság még eltart egy jó ideig. Meg kell találni a megoldásokat az ebből gyűrűző problémákra, de rossz úton járunk! Nem hoz tartós eredményt az a titkolózó, átláthatatlan, okkult módszer, ahogy az Európai Tanács kompromisszumot próbál kötni a nacionalista egókkal, a kétkulacsos európai vezetőkkel, akik az unió támogatásáról nyilatkoznak Brüsszelben, majd otthon Európa-ellenes protekcionista hangot ütnek meg” – írja a politikus közleményében.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!