Üljünk otthon és zabáljunk rosszullétig, utazzunk last minute-tel külföldre, ünnepeljünk egy étteremben, béreljünk kulcsosházat, vagy bulizzunk hajnalig?
Bár az újévi lencselevesnek köszönhetően bizonyára bőséges lesz a következő esztendő, a kételkedők jobb, ha mégis odafigyelnek az óévbúcsúztató büdzséjére. Általános vélekedés, hogy az otthonülősök „spórolnak” a legtöbbet, de a Pénzcsinálók által felsorakoztatott opciók között ennél olcsóbb választást is találni, például a bulizóst.
Otthonülős-zabálós
Sokan gondolják úgy, megéri rászánni a bevásárlással, sütés-főzéssel, elő- és utótakarítással eltöltött időt, ugyanis jóval olcsóbb otthon várni az újévet, mint egy vendéglőben. Készítettünk egy korántsem reprezentatív szilveszteri büdzsét: ebből az derül ki, hogy 70 lejbe kerül egy személyre a bőséges menü.
Ha az otthonunkban töltjük az év utolsó napját, élőzene helyett a tévés szilveszteri műsorok korántsem bőséges kínálatából szemezgethetünk, extra opcióként el lehet menni az újévi kabaréra is. Akik viszont olyan városban laknak, ahol szerveznek szabadtéri szilveszteri mulatságot, az élő zenét sem kell nélkülözzék, a sepsiszentgyörgyiek kilátogathatnak például a Szabadság térre, ahol Ráduly Botond Manó, sőt, a Bon Bon is fellép.
Vendéglős-társaságos
A vendéglőkben szilveszterkor legtöbbször standard menük közül választhatunk, amiben van előétel, főétel, sőt, a hajnalig maradók még a töltött káposztáról sem maradnak le. Még fél üveg bort, egy-két erős italt, üdítőt, ásványvizet is magába foglal a szokásos ajánlat, ami kisebb városokban 100-120 lejt kóstál, a nagyobbakban már 180-200 lej az átlagár.
Marosvásárhelyen az olcsóbb vendéglőkben 120-160 lejbe kerül a szilveszteri menü, de az igényesebbeknek akár 300 lejbe is fájhat személyenként a korlátlan mennyiségben fogyasztható töltött pulyka, az italozás, az élőzene és az elmaradhatatlan tűzijáték. Az egyik ismert kolozsvári étterem 150 lejes ajánlattal állt elő: 100 lej értékben lehet hideg és meleg ételeket fogyasztani, a maradék 50 lejre pedig mindenki ízlése szerint választhat italokat az étlapból. Az elmúlt években már a kisebb vendéglők, kocsmák kibérlésére is van lehetőség, ilyenkor az ételeket a vendégek hozzák, az italt pedig a szórakozóhely biztosítja. Egy lokál kisajátítása Erdélyben 400-1100 lejbe kerül.
Bulizós-ivós
Nem kell halálra zabálni magunkat szilveszterkor. Aki így gondolja, a bulizó helyek remek ajánlatokkal készülnek szilveszter éjjelre is, a nagyobb városokban 20-30 lejes belépőért DJ-k biztosítják a hangulatot, az árban viszont sem korlátolt, sem korlátlan fogyasztás nincs, legfeljebb egy welcome drinkkel fogadnak, így csak addig ihatunk, amíg a pénztárcánk is bírja. Ha megéhezünk a szökdösés közben, a legtöbb lokálban pizzát vagy szendvicset rendelhetünk, ezeket 10-26 lejért kapjuk meg, akárcsak az év többi, „rendes” napján.
Megszállós-pihenős-evős-táncolós
Lassan teljes iparág szerveződik a szilveszteri turisztikai ajánlatok köré, így csak szemlézni fogunk a végtelen lehetőségek közül. Egy romániai négy csillagos szállodában négy éjszaka teljes ellátással, spa hozzáféréssel, és szilveszter éjjeli mulatsággal legolcsóbban körülbelül 900 lejért szerezhető be fejenként, vagyis 225 lejt kell számolni napjára. Hasonló ajánlatot találtunk egy bulgáriai hotelben is, ott 145 euróba kerül a négy nap egy személyre, de mivel az útiköltséggel is számolni kell, a végső összeg nem tér el jelentősen, ha meg az utazással járó fáradságot is hozzáadjuk a képlethez, nem éri meg déli szomszédunkba látogatni az újév köszöntésére.
A Prahova völgyében viszont igen borsos árat kell fizetni az óvévbúcsúztatásért. A szilveszteri csomag 400 és 1000 euró között mozog, így ha városnézéssel egybekötött szilveszterre vágyunk, jobban járunk, ha külföldre utazunk. Négy nap Rómában repülőjeggyel együtt a legolcsóbb helyeken is legkevesebb 300 euróba kerül fejenként. Az egyik turisztikai iroda részéről Moldován Annamária a Pénzcsinálóknak elmondta, főleg a sielési lehetőséget kínáló szálláshelyek, és a wellness központok iránt nőtt meg a kereslet. Egy négy csillagos hajdúszoboszlói szállodában két éjszakáért 240 eurót kell pengetni, ugyanezeket a szolgáltatásokat három napra egy brassói szálláshelyen 289 euróért kapjuk meg.
Daraguş Attila , az ANTREC faluturisztikai szövetség országos alelnöke elmondta, a székelyföldi panziótulajdonosok a szilveszteri vacsorán kívül a vendégeknek disznóvágást, lovas szánozást is szerveznek. Öt napra 800-900 lejt, három napra 300-400 lejt kell fizetni személyenként.
Ereszdelahajamos bérelt villában
Sokan a nagy, 15-25 fős társaságokkal egy-egy vidéki villában szervezett két-három napos mulatságokban hisznek. Ilyenkor az elemózsiát, vagy a hozzávalókat, illetve az italokat együtt vásárolja meg a társaság egy nagyobb üzletben, majd oszlik a költség. Amennyiben a közösség egyik tagjának sincs villája, vagy nem hajlandó azt ingyen a társaság rendelkezésére bocsátani, számolni kell a villa bérlési költségével is. A szálláshelyek nagy részét már ősszel lefoglalták.
A leglepattantabb 3-4 szobás villát sem kapjuk meg 1000 lej alatt, de egy jól felszerelt, fűtött kulcsosházat 3-4 napra 500-1500 euróért adnak ki. Egy általunk megkeresett villatulajdonos azt mondta, 3000 lejért adta ki 24 személyes házát a háromszéki Bálványosfürdőn, egy másik házigazdától egy két szobás, fürdőszoba nélküli házat 1800 lejért bérel egy kisebb társaság Hargita megyében. Átlagot számolni tehát nehéz, de az elszállásolás költsége személyenként valahol 100-250 lej között van komforttól, a szobák számától, a településtől, a baráti társaság méretétől függően.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!