Melyik ujjába harapjon Európa?

2012. június 26. – 07:59

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Ha a politikai unió mellett foglalnak állást, az EU elveszti Nagy-Britanniát, a tagállamok pedig a szuverenitásukat. Ha nem, Dél-Európa válsága végleg magával rántja az egész euróövezetet.

A szigorúbb és egyben az egész euróövezetet lefedő fiskális unió, a deficitcélokat nem teljesítők büntetése, közös eurókötvény kibocsátása lesz a témája a csütörtök-pénteki EU-csúcsnak, amelyre egyféle megváltóként tekintenek a piaci szereplők, megvan a veszélye viszont annak is, hogy a témák felszínes érintése és meg nem oldása végzetes csapást mér a pengeélen táncoló európai közösségre.Az EU továbbra is patthelyzetben van, az olaszok, a spanyolok és a görögök komoly segítségre szorulnak, a németek viszont már minden cent támogatásért cserébe teljes beleszólást kérnek az országok működésébe.

Németország: a vaslady Európai Egyesült Államokat akar

Angela Merkel német kancellár valódi politikai unió létrehozása nélkül elutasít minden típusú európai tehermegosztásra irányuló javaslatot. Egy berlini konferencián kijelentette: nem fogadja el a közös felelősségvállalást, vagyis nem támogatja sem az eurókötvények, sem a rövid lejáratú európai kincstárjegyek, sem a közös betétbiztosítás bevezetését.

A német kancellárnak a gazdasági növekedés és a közös európai kockázatvállalás mellett egyre erősebben elkötelezett, bővülő blokkal kell szembenéznie. Nem csupán a francia, az olasz és a spanyol kormányfő szállt síkra ezek mellett, hanem az Európai Bizottság , az EU és az Európai Központi Bank elnöke is. A José Manuel Barroso , Herman Van Rompuy , Mario Draghi és Jean-Claude Juncker által jegyzett javaslat négy fő pillért vázol fel, mely szükséges egy erős gazdasági és monetáris unióhoz. A szerzők európai szintű bankrendszerről, közös banki felügyeleti szervről, betétbiztosítási rendszerről és bankkonszolidációs alap létrehozásáról egy 15 oldalas dokumentumot állítottak össze a Reuters szerint.

Soros György magyar származású befektető nemrég személyre szólóan bírálta Angela Merkelt, mondván: a kancellár erős vezetővé vált az elmúlt években, de rossz útra tereli Európát. Németország az eladósodott országokat megszorításokra kényszeríti, de ezzel hátráltatja a kontinens növekedését és tovább fokozza a válságot.

A politikai integráció a britek távozását hozhatja

Sosem volt akkora esélye annak, hogy Nagy-Britannai kilép az EU-ból, mint napjainkban az Economist szerint. David Cameron brit miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy személy szerint nem szeretné, ha az általa vezetett ország elhagyni kényszerülne az Európai Uniót, de attól tart, az euróövezet mélyrepülése előbb-utóbb magával húzza majd Nagy-Britanniát és ez rontja a saját újraválasztási esélyeit. A liberális koalíciós partner, Nick Clegg Európa-párti politikus, viszont az ellenzék vezetője, Ed Miliband nyíltan érvel a kilépés mellett.

EU-tagságuk 39 éves leforgása alatt a britek még mindig nem szerettek bele a közösségbe és úgy tűnik, nem is fognak szerelembe esni, jelenleg a közvélemény nagy része egy feneketlen hordóként tekint a szervezetre. Amennyiben az eurozóna tagjai túllépnek a véleménykülönbségeken és mélyebb integráció mellett döntenek, Nagy-Britannia unióból való kilépése belátható közelségbe kerül.

A szakadék szélén az olasz és spanyol bankszektor

További negatív hírek érkeznek Spanyolországból és Olaszországból, utóbbiban tőkeinjekcióra szorul a világ legrégibb bankja, amely Olaszország harmadik legnagyobb pénzintézete. A HVG szerint a Monte dei Paschi di Siena-nak 3,26 milliárd eurós pótlólagos tőkére lesz szüksége. Június 19-én rémhírként terjedt az olasz médiában, hogy 20%-kal csökkent a lakások ára három hónap alatt. Az olaszok attól tartanak, hogy a spanyolokhoz hasonlóan ők egy ingatlanlufi áldozatai lehetnek.A pénzügyi válság kezdete óta drámai mértékben megnövekedett adósságteherrel küzd Spanyolország, nemrég hivatalosan is nemzetközi segítséget kért. Hétfőn huszonnyolc spanyol bank hosszú futamidejű adósság- és betéti besorolását rontotta a Moody's Investors Service , azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy gyengül Spanyolország szuverén hitelképessége, és ez kihat a bankok adósprofiljára is. A spanyol 10 éves futamidejű kötvényhozamok ismét 7% fölé emelkedtek, ami szakértők szerint hosszú távon nem teszik fenntarthatóvá az államadósság finanszírozását.

Ciprus is mentőövet kér, a GDP negyedére lesz szüksége

A nicosiai kormány hétfőn kiadott közleményében jelentette be, hogy pénzügyi segélycsomagot. Vászosz Szhiarlisz ciprusi pénzügyminiszter azt mondta, hogy költségvetési kiadásokra, illetve banki tőkepótlásra kérik a támogatást. Hogy pontosan mekkora összegre van szükség, az alapos számítások alapján derül ki a következő hetekben, de a Fitch Ratings becslései szerint a szükséges tőkepótlás elérheti akár a 4 milliárd eurót is, ami Ciprus éves GDP-értékének 23%-ával lenne egyenlő.

A görögök még nem menekültek meg

Bár piaci elemzők nagy lélegzetvételnek minősítették a múlt hétvégi választásokat Görögországban, valójában az ország problémája korántsem oldódott meg. Hamarosan megalakul a modern idők első koalíciós kormánya, a három párti vezetés mozgástere azonban igen szűkös. Idén 7%-os GDP csökkenés mellett a mentőcsomag következő részlete nélkül az állam nem tudja kifizetni a nyugdíjakat és közalkalmazotti fizetéseket, ahhoz viszont, hogy megkapják a hiteleket, az EU és az IMF szigorú költségvetési megtakarításokat és újabb megszorításokat vár el. Május eleje óta 10 milliárd euró távozott a görög bankszektorból, lassan a legnyereségesebb vállalatok is segítségre szorulnak, mivel elutasítják hitelkérelmeiket.

Mi lesz veled, EU?

Az európai vezetők csütörtök-pénteki csúcstalálkozóján eredményre kell jutniuk a vezetőknek – írja a Napi Gazdaság. Eric Wand , a londoni Lloyds Banking Group kötvénystratégája szerint Angela Markel óvatos stratégiát követ. Először előjött a fiskális paktum ötletével, amit sikeresen lenyomott tagállamok túlnyomó többségének torkán, most pedig azt akarja elérni, hogy növeljék Brüsszel ellenőrzési lehetőségeit a nemzeti költségvetések felett. A kancellár számára ezeknek a követelményeknek a teljesítése lépéseket jelent abba az irányba, hogy végül elfogadja az adósságmegosztás lehetőségét. Az unió ellenőrzésének erősítése természetesen azt jelenti, hogy mérséklődik a tagállamok szuverenitása, ami nemcsak az angolok, de a franciák szemét is igen-igen csípi.

Amennyiben a következő napokban zajló EU-csúcson sem sikerül közös nevezőre jutniuk a tagállamoknak, az akár a görögök kilépését valószínűsítheti, ami könnyen katasztrófába torkollhat. A piacoknak ugyanis elfogyott a türelme: ha ez a csúcs is kurdarccal végződik, az végzetes is lehet.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!