Idén elkezdődik a visszafizetés, ha pedig a nemzetközi pénzügyi piacok bedugulnak, akár az elővigyázatossági IMF hitelszerződést is megnyithatja Románia, hogy törleszteni tudja az előző adósságát.
Románia idén hozzáláthat a közel 20 milliárd eurós nemzetközi hitel törlesztéséhez, a folyamat a tervek szerint 2019-ig fog tartani. Az első, 600 millió eurós részlet 2012 augusztus 6-án esedékes, az intézet idén összesen 1,9 milliárd eurót fog kapni Romániától. A 2009-ben leszerződött közel 12 milliárd eurós IMF hitelből a központi költségvetésbe két milliárd euró folyt be, a többi a jegybank valutatartalékát gyarapította, a törlesztés is a pénzelosztás arányában történik majd a két fél között.
A pénzügyminisztérium idén 121 millió, a jegybank pedig 1,44 milliárd eurónyi tőkerészletet kell visszafizessen az IMF-nek, ehhez még hozzájön 34 millió eurós kamat. A jegybank tartalékaiból fedezi a törlesztőrészleteket, így nem mélyíti továbbb a költségvetési hiányt, azonban gyengíti az ország valutapozícióját.Ezzel szemben az Európai Bizottság öt milliárd eurós kölcsönét teljes egészében az államkasszába utalták, így a törlesztés is egyedül a központi költségvetést fogja terhelni. Az EB-től kapott hitelt 2015-től kezdheti visszafizetni a pénzügyminisztérium: az első részlet 1,5 milliárd euró lesz.
Továbbra is magas a finanszírozási szükséglet
Románia finanszírozási szükséglete továbbra is magas: idén 16 milliárd euróra (70 milliárd lejre) van szüksége a zavartalan működéshez. Ebből 11 milliárd lej az államháztartási hiány fedezésére kell, emellett idén májusban két komolyabb tétel is meg fog jelenni a pénzügyi kiadás-oldalon: 700 millió eurót kell visszafizetni egy 2002-ben felvett hitel után, majd 793,8 millió euró értékben lejáró államkötvényeket is meg kell újítani.
A kormány az elkövetkező nyolc évben összesen hét milliárd eurót kell fizessen az IMF-nek és az EB-nek. Az IMF-hitel nagyobb részét valutatartalékokból fogja törleszteni a jegybank – a szakértők szerint ezzel elméletileg nem is lesz gond, mert ennek szintje rekordmagasra nőtt, 2011 végére elérte a 33,2 milliárd eurót.
De honnan lesz pénze a kormánynak törleszteni?
A Ziarul Financiar szerint nagyon fontos, hogy Románia hatékonyabbá tegye az uniós alapok lehívását és minél több külföldi befektetőt csábítson az országba. Tavaly ősztől kezdődően azonban a tőke erőteljesen kezdett kiáramolni az országból, a pénzügyi piacok a magas kockázatok miatt megbénultak, az EU-s alapok lehívása pedig egyelőre még akadozik. Az államkasszának körülbelül négy hónapra elegendő likviditása van, ez közel három milliárd eurónak felel meg. A lap szerint alternatívát jelenthet a pénzszerzésre az állami vállalatok privatizásála. Extrém megoldás lehetne még az elővigyázatossági IMF szerződés megnyitása: így az új IMF hitelből törlesztenék a régit. A tavaly kötött egyezmény alapján eddig három hitelrészletet hagyott jóvá a Valutaalap Románia számára, összesen 1,6 milliárd euró értékben: ez az összeg szükség esetén lehívható. A teljes szerződés értéke 3,6 milliárd euró lesz, amelyhez hozzájon még egy 1,5 milliárd eurós biztonsági védőháló az Európai Unió részéről és egy 400 millió eurós hitel a Világbanktól. Egyes szakértők úgy vélik, hogy Románia hozzá fog nyúlni az elővigyázatossági szerződésben jóváhagyott pénzalaphoz, ugyanis egyre nagyobb nehézséget okoz az államháztartási hiány és a folyó fizetési mérleg deficitének külföldi forrásokból történő fedezése. A helyzetet súlyosbítja a fokozott tőkekiáramlás, a banki hitelezés lankadása és a közvetlen külföldi befektetések apadása. A hiány megfelelő áron történő finanszírozása azért is nehézkes, mert Románia olyan európai országokkal versenyez a pénzért, amelyek kevésbé tekinthetőek kockázatosnak. Ziarul Financiar alapján
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!