A finanszírozás drágulása nem egy ideiglenes jelenség

Jelentős tőkekivonás nem lesz a hazai bankszektorban, mert a gazdaság viszonylag jól fog idén teljesíteni. A finanszírozási költségek viszont emelkedni fognak, ami visszahúzhatja a hitelezést és a GDP bővülését – véli Dan Bucşa, az UniCredit Románia vezető elemzője.

Az új év számos új gazdasági kérdést felvetett. Vajon képes lesz Románia a belpolitikai kihívások dacára teljesíteni ambíciózus gazdasági célkitűzéseit? Milyen változásokra számíthatunk a bankszektorban, növekedni, vagy csökkenni fognak a kamatok? Dan Bucşa , az UniCredit Románia vezető közgazdásza megkeresésünkre előrevetítette az idei évre vonatkozó becsléseit.

„2012-re 1,4%-os GDP növekedéssel számolunk, a kormány 2%-os bővülést vár. Még ha ennél gyengébb teljesítményt becsülünk is, optimistábbak vagyunk más hitelintézeteknél Románia idei teljesítményét illetően” – mondta Bucşa. Kijelentését a következőkkel indokolta:

– Véleménye szerint az eurózóna nem fog recesszióba süllyedni 2012-ben. Ennek nyomán, a külső kereslet és az export növekedésnek indulhat az év folyamán. – Késleltetett pozitív hatása lesz a tavalyi szokatlanul jó mezőgazdasági évnek. Az év első felében több hazai terményt fog fogyasztani a lakosság, ezzel párhuzamosan az élelmiszerimport visszaszorulhat a tavalyi első félévhez képest. Mindkét tényező előremozdítja a gazdaság növekedését. – A 2011 második félévében tapasztalt hitelezés-növekedés az idei év első felében is éreztetni fogja még pozitív hatását. Megvannak az árnyoldalak isBucşa kihangsúlyozta, hogy mindezek ellenére a forgatókönyvben jelentős kockázatok lapulnak. „Az eurózóna mégis recesszióba kerülhet. Noha az elmúlt hónapok gazdasági mutatói cáfolják ezt, nem lehet tagadni, hogy a gazdasági folyamatok előreláthatatlanok. A hitelezés is visszaeshet, ugyanis a nemzetközi bankok hazai kirendeltségei fel kell tőkésítsék magukat ahhoz, hogy teljesítsék a Basel III egyezmény feltételeit. Emellett a hitelek iránti kereslet is jelentősen visszaesett. 2012-ben nem számíthatunk a választási évektől megszokott költségvetési lazításra. Azaz a választási kiadások mozgásterét behatárolják a nagyon ambíciózus deficitcélok” – véli a UniCredit vezető elemzője.

Tartható a deficitcél?

A közgazdász szerint az államháztartási deficit a GDP 2,5%-át fogja kitenni idén. Kiemelte, hogy az 1,9%-os célt csak még drasztikusabb megszorításokkal lehetne elérni. Az államadósság csak enyhe mértékben fog apadni: a 2011-es, GDP-arányos 39%-ról 38,3%-ra fog csökkenni idén a bankszakember prognózisa szerint. „A strukturális deficit is elérheti a bűvös 0,5%-ot, de ez csak lépcsőzetesen, több éven keresztül valósulhat meg. A gyors lefaragás nem is lenne ildomos, mert rossz hatással lenne a gazdasági növekedésre. Görögországban és Portugáliában például a kiadásokat a közberuházások, az egészségügy, az oktatás és a kultúra büdzséjének rovására húzták meg, ahelyett, hogy a közhivatalnokok számát csökkentették volna. Az eredmény: Görögország és Portugália továbbra is recesszióban van” – véli az elemző.

Mi lesz a bankszektorban?

Bucşa szerint nem számíthatunk arra, hogy jelentős mennyiségű tőkét vonjanak ki a hazai bankszektorból, sőt, masszív pénzmozgást sem tart valószínűnek. Ez a fentiekben felvázolt, alapjaiban optimista forgatókönyvből vezethető vissza. A hazai bankok idén továbbra is leginkább a cégeknek, illetve a lakásvásárló magánszemélyeknek fognak hitelezni. „Azonban a bankok bele kell építsék stratégiájukba a megnövekedett finanszírozási költségeket. Ez a külföldi források esetén a kockázati és likviditási felárak emelkedése miatt jelent problémát. Belföldi szinten a betétekért vívott harc fogja megemelni a költségeket” – vetíti előre Bucşa. A „pénz megdrágulása” mind a hitelezés, mind a gazdaság növekedését visszaveti. „Azonban ez a drágulás nem egy ideiglenes jelenség: a hitel költsége hosszabb időn keresztül emelkedni fog, egészen addig, míg a nemzetközi kamatlábak visszatérnek a 2000 előtti szintekre”. Ezért az elemző nem is számít arra, hogy csökkennének a betéti vagy hitelkamatok, legalábbis semmiképpen sem 2012 első félévében.

Hát az euróval?

Az UniCredit elemzője a problémák fokozatos megoldására számít, és elkerülhetetlennek tartja a költségvetési politikák uniós szintű összehangolását.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!