Öregotthonok: tömegszállás vagy luxuskörnyezet?

2011. december 28. – 06:34

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Van olyan magánintézet, ahol a fodrászat, a manikűr és a pedikűr is alapszolgáltatás. Az árak 1200 lejnél kezdődnek, ehhez képest az állami otthonokban már havi 600 lejért lehet lakni, bekerülni viszont sokkal nehezebb.

A nyugati trendhez idomulva Erdélyben is egyre elterjedtebb, hogy azok, akik nem tudják gondozni idős szüleiket vagy hozzátartozóikat, választanak számukra egy öregotthont, ahol állandó orvosi felügyelet mellett lehetnek. Ilyen intézetbe természetesen olyan személyek is kerülhetnek, akik szociális alapon rászorultak: nincs, vagy nagyon alacsony a nyugdíjuk, egyedül élnek, esetleg súlyos betegek. Mivel az igények és a körülmények eltérőek, az intézetek is sokfélék: vannak magán, családias öregotthonok, ahol egy bizonyos összeg befizetése ellenében a szolgáltatások széles skáláját kínálják. Az egyházi- és jótékonysági alapon működő intézetek általában alacsonyabb nyugdíjjal rendelkező személyeket is befogadnak, akik pedig nem tudnak fizetni, azoknak az ellátását kipótolják. Az állami öregotthonok esetén a kiválasztás az önkormányzatok szintjén történik, ahol az elsődleges szempont a rászorultság. A megszabott ár jellemzően nem fedezi a működési költségeket, a hiányt önkormányzati forrásból pótolják ki.

Van, aki csak télre menekülne be

Idén áprilisban indult el az állami öregothon-program, amelynek keretében a kormány öregotthonok létrehozását finanszírozza azokon a településeken, ahol a helyi illetve a megyei önkormányzat a tulajdonában lévő kórház felszámolása után idősotthont működtetne. Korábbi cikkünkben beszámoltunk a program alakulásáról. Az otthonokba elsősorban azoknak az időseknek van esélyük bekerülni, akik képtelenek kielégíteni saját napi létfenntartási szükségleteiket, és nincsenek olyan hozzátartozóik sem, akik ebben segíthetnének.

Magán öregotthonok: teljeskörű szolgáltatásnyújtás

A megnövekedett keresletet jelzik a gombamód szaporodó privát öregotthonok . Kolozs megyében több magánintézetet is találunk, az árak havi 1000 és 2000 lej között szóródnak. Szamosújváron például a Zana Buna otthon 14 férőhelyes, az elszállásolás egy-, két-, vagy háromágyas szobákban történik, a napi díj 50 és 80 lej között mozog. Az alapszolgáltatások közé tartozik többek között az állandó orvosi felügyelet, rendszeres ágyneműcsere, havi négyszeres ruhamosás, TV, internet, telefon, könyvtár, szobába virág (szezontól függően), születésnapi és szilveszteri ünnepség, társasági események, kertészkedés, főzés, és még sorolhatnánk. Szászfenesen két öregotthon is működik. A Golden Age egyenesen napi öt étkezést kínál, minden lehetséges higiéniai és egészségügyi szolgáltatás biztosítása mellett, kiemelt helyen szerepel például a vallásgyakorlás lehetősége. A vendégek három darab négy-, három és kétágyas szobában szállnak meg, az ár 1000 és 1600 lej között ingadozik, és kiemelik, hogy vállalják a fogyatékos és Alzheimer kóros személyek ellátását is. Fenesen működik még az Anastasia Sara intézet is, 22 férőhellyel, 1500 lejes havi díjjal. A megszokott alapszolgáltatások mellett kérésre masszázst, hajvágást, manikűrt és pedikűrt is vállalnak, illetve biztosítják a vendégek „megfelelő fizikai megjelenését”. Egyedisége miatt kiemeltük még a tordai „Robert Frischknecht” nevet viselő házat. Ezt a Sfântul Daniel jótékonysági alapítvány működteti a Lukas gyermekotthonnal együtt, a standard ár havi 1750 lej. A hely különlegessége, hogy valóban családias hangulatot próbál teremteni eltérő színű szobákkal, a különböző stílusú bútorzattal, illetve azáltal, hogy megteremti két generáció együttélését.

A magánintézetek esetén az ár általában nem tartalmazza az ellátás során felmerülő „extra költségeket”, mint a pelenka, sürgősségi ellátás vagy szakorvosi konzultáció. Emellett viszont a bentlakók mentálhigiéniai ápolásáról is gondoskodnak, illetve többféle szórakozási, kikapcsolódási lehetőséget is nyújtanak számukra.

„Nem leányálom az öregotthon működtetés”

Gál Tibor három éve nyitotta magán-öregotthonát Kolozsváron. „Ez egy tíz férőhelyes, családiasabb öregotthon. Teltház van, de nincs túljelentkezés. Talán azért, mert elég sok hasonló intézmény van a városban és annak környékén, és mindenki a legolcsóbbat szeretné, lehetőleg a városban” – mesélte az otthon működtetője. Elmondása szerint megesik, hogy egy ágyuk két hónapig is üres, de akad, hogy egyből betelnek a helyek. A szobák kétágyasok, televízióval felszereltek. Felesége asszisztensnő, az orvosnő pedig biztosítja az állandó egészségügyi felügyeletet. Gál Tibor két fián, illetve menyén kívül még négy önkéntes is dolgozik az intézményben.

Gál Tibor szerint az otthon minden szolgáltatást nyújt, amelyre szüksége lehet a betegnek, igény szerint akár fizioterapeutát és urológust is elhívnak. Az ár nem publikus, de annyit elárult, hogy 1200 lejnél kezdődik, és attól függően változik, hogy mire van rászorulva a beteg. „Jártunk Hollandiában, az ottani modelleket próbáljuk követni. Az öregotthon vezetése egyáltalán nem leányálom. Az idősek a második gyerekkorukat élik, és ezért gyakran nagyon nehéz bánni velük” – vallotta be Gál Tibor.

Jótékonysági, egyházi öregotthonok

Noha ebbe a kategóriában nem profitorientált magánintézmények tartoznak, profiljuk és a személyzetük képesítése szerint változik, hogy mennyire a rászorultság alapján döntenek felvételkor. A fizetés módja is eltérő: van, ahol a lakást kérik az ellátásért cserébe, van, ahol akár ingyen is lakhatnak az elhagyatott idősek, de akad, ahol kizárólagos szempont, hogy az illető ki tudja fizetni a havi díjat. A kolozsvári Agapé öregotthon egyike a kisebb, jótékonysági alapon működő intézményeknek. Az otthon hét férőhelyes, de jelenleg csak öten laknak benne, a másik két személy csak akkor szeretne bemenni, ha már nem tudják a saját házukban ellátni magukat – tudtuk meg Fekete Emma intézményvezetőtől. Az ellátásért a nyugdíj felét kérik el, a másik felével szabadon gazdálkodhatnak a bentlakók. Elhalálozás után a lakás az egyház tulajdonát fogja képezni, ezért olyan időseket keresnek, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy azok lemondtak az örökségről. „Az otthon élők még anyagi támogatást is kapnak a nyugdíjuk mellé, hogy el tudják látni magukat. Emellett az egyiknek szüksége van segítségre a bevásárlásnál, ezt is biztosítjuk” – mesélte Fekete Emma. Hozzátette, hogy adott az állandó orvosi ellátás, ugyanis a gondozóközpontban van az orvosi rendelő is.

Jellemzőbb a túlzsúfoltság, mint a pangás

A Theodora Egyesület kolozsvári öregotthona 95 férőhelyes, de jelenleg 103 beteget látnak el, a működtető szerint még az irodákba is tettek ágyakat. „50 kérvényünk van várólistán. Az elsődleges szempont, hogy legyen hely, nincs más kritérium. Ezután az alapján döntünk, hogy mennyire van rászorulva az illető a gondozásra: ha nagyon beteg vagy szegény, jöhet. Ha van két-három gyereke, akkor várhat, mert azok könnyebben el tudják tartani” – mesélte megkeresésünkre az intézet vezetője. Elmondta, hogy az egész országból fogadnak be időseket, még külföldi lakóik is vannak. A havi díj 1200 és 1600 lej között mozog, attól függően, hogy milyen kezelésre van szüksége a bentlakónak. Az ár a pelenkát és minden egyéb járulékos költséget is tartalmaz. Az intézmény egyébként mindenfajta szolgáltatást nyújt, állandó orvosi felügyelet, igény szerint pszichológus, tornatanár is kezelheti a betegeket. „Ez egy jótékonysági intézmény. Az alapszabályunkban benne van, hogy a lakók legalább 7%-a szociális ellátásban részesüljön, tehát nem kell fizessen. Ez az arány jelenleg 12%” – tette hozzá.

A református egyházközösség bágyoni, 40 férőhelyes öregotthonában az ellátás havi 1200 lejbe kerül, az árat évente az infláció mértékével korrigálják. Sógor Gyula , az intézmény gondnoka kérdésünkre elmondta, hogy ha az idős nyugdíja kisebb, mint a havi költség, akkor a hozzátartozók kell kiegészítsék az összeget, és ők hagynak az idősnek zsebpénzt is. A kedvező elbíráláshoz szükséges, hogy a jelentkező 65 évnél idősebb legyen, járjon a saját lábán, lehessen vele kommunikálni, illetve tudja fedezni a havi költséget. „Kétágyas szobák vannak, minden 3-4 személyre jut egy mosdó. Napi háromszori étkezés és a gyógyszerek adagolása biztosított, emellett van takarítás, ruhamosás és Duna TV az ebédlőben” – írta le az intézmény szolgáltatásait a gondnok.

A Kovászna megyei hídvégi öregotthonba sokan a téli hideg és a megnövekedett kiadások elől menekülnek. Liliana Cucu , az intézmény igazgatója korábban elmondta, hogy a válság annyiban érezteti a hatását, hogy több idős ember csak a téli hónapokra szeretne bevonulni a menhelyre, mert nincs elég pénzük arra, hogy megfelelően kifűtsék a lakást, fizessék a megnövekedett közköltséget. Az otthont Kovászna megye önkormányzata tartja fenn, és csak a megyéből fogadnak időseket. Egyébként itt feltétel az is, hogy a jelentkező ne legyen ágyhoz kötött és pszichiátriai beteg. A beutalásért nem kell fizetni, az időseknek havonta a nyugdíjuk 60 százalékát kell befizetniük, de nem többet, mint havi 515 lej.

A drágább is keresett

A Diakónia Alapítvány kolozsváron a Jó Testvér Gondozóotthont és Mérán a Mamácska Otthont működteti. Kolozsváron 18, Mérán pedig 12 férőhelyes az intézmény, az ár havi 1600 és 2200 lej között mozog. László Zsuzsa , az alapítvány munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy az otthonok teltházzal működnek és mindig van várólista.

„Nem különböztetünk meg időseket és beteg időseket, mindkét kategória jöhet. A kiválasztás szociális ankét alapján történik: a szociális munkás kimegy a családhoz, elbeszélget az időssel, felméri a körülményeket és eldönti, hogy jöhet-e vagy sem. Erőszakos betegeket nem fogadunk be, de jöhetnek demensek, Alzheimer-kórosak, mert az ápolók kaptak speciális tréninget. Rákos betegeket is befogadunk, de utolsó stádiumban lévőknél gyakoribb, hogy kijár a szociális munkás, orvos vagy asszisztensnő a beteghez. Nem szeretünk olyan időseket behozni, akiknek már csak pár hetük vagy hónapuk van hátra, mert ez nagyon rossz lelki hatással van a többi idősre és az alkalmazottakra nézve egyaránt” – mesélte Zsuzsa.

Állami is lehet minőségi, bár nehezebb bekerülni

A Gyergyószentmiklósi Kórházotthon is túlzsúfolt, jelenleg 68 beutaltat tartanak nyilván, azonban jóval a kapacitás fölött üzemelnek. „A jelenlegi épület csak olyan 24 fő gondozására lenne alkalmas. Most 6-8 ágyas szobákban alszanak a betegek, de nemsokára lesznek felújítások és 50 férőhelyessé alakítjuk az intézményt. Akkor már csak kétágyas szobák lesznek” – mondta el megkeresésünkre Vágási Margit szociális asszisztens. Itt az ellátás havonta 1800 lejbe kerül, ebből csak 602 lejt kell álljon a beutalt, a többit támogatásként kapja. Ugyancsak kipótolják azok ellátását is, akiknek a nyugdíja nem éri el a „megkövetelt” alapszintet. Arról, hogy ki kerülhet be, nem az intézmény, hanem a városi tanács dönt, sürgősségi alapon. Vágási Margit szerint jó, hogy ha a jelentkező rendelkezik fogyatékosi igazolvánnyal, ugyanis enélkül kevés az esélye bekerülni. „A szolgáltatások színvonala nem marad el a magánintézetektől. Egészségügyi ellátást nyújtunk, van masszázs, pszichés gondozás, egyéni vagy csoportos foglalkozások, zene és művészetterápia, segítő beszélgetések, havonta egyszer kirándulás, évente egyszer pedig egy egyhetes tábor” – vázolta fel az asszisztens.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!