Az OTP Bank romániai vezérigazgatója szerint a helyi bankok önállóan és stabilan működnek, az átütemezés mégsem jönne jól. Miért?
Az utóbbi időben több elemzés is arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi görög pánikhangulat Romániára és Bulgáriára is ki fog hatni a görög tőkéjű bankok kelet-európai kitettsége miatt. A japán Nomura bank tanulmánya szerint például már érződnek az első jelek arra vonatkozóan, hogy a görög bankok visszafogták hitelezési tevékenységüket az említett országokban. Hozzáteszi, hogy egy ideje a romániai bankfiókok finanszírozzák a görög anyabankjaikat, ezek a kölcsönök pedig hozzásegítettek a lej erősödéséhez, ugyanis kivonták a likviditást a hazai piacról. A Nomura három forgatókönyvet tart valószínűnek. A legkevésbé negatív szcenárió szerint a görög bankok erősen visszafogják a romániai és bulgáriai hitelezési tevékenységüket, mivel az anyabankoknak fokozódik a finanszírozási szükségletük. Ezután a görög bankok létrehozhatnak egy „rossz bankot”, hogy oda csoportosítsák a nem teljesítő eszközeiket. Ennek folyománya lehet a bulgáriai és romániai eszközök eladása is. A harmadik verzió szerint a görög bankok akár ki is vonhatják tőkéjüköt a román piacról, annak érdekében, hogy megerősítsék a pénzügyi helyzetüket. A Nomura szerint ez Románia esetében szükségessé teszi a készenléti hitelkeret megnyitását. Másik – hasonlóan rossz – kimenetel lehet, hogy a görög bankok megvonják támogatásukat a külföldi kirendeltségeiktől, amely a bankfiókok azonnali felszámolását eredményezheti. Amennyiben pedig államosítják a görög bankokat, a kormány nem fogja támogatni a romániai és bulgáriai fiókokat. Cristian Popa , a BNR kormányzóhelyettese szerint a görög válság csak a romániai gazdaságba vetett bizalmon csorbíthat, amely így visszavetheti a GDP-növekedést. Popa szerint a görög tőkéből építkező bankok stabilak és kibírnának egy nagyobb válságot is, továbbá eddig nem vett észre nagyobb volumenű pénzkivonást. A görög bankválság Romániára gyakorolt hatásáról Diósi László t, az OTP Bank Románia vezérigazgatóját kérdeztük.
Milyen hatásai lehetnek a jelenlegi görög válságnak a romániai bankszektorra?
– Úgy gondolom, hogy nincs óriási veszélye annak, hogy elsődleges vagy másodlagos hatásokon keresztül a görög bankválság begyűrűzzön Romániába. A mostanában megjelent elemzések leginkább azt említették, hogy a görög eredetű bankok visszafogják a hitelezésüket, illetve a finanszírozásuk megdrágítása miatt ez fel fogja hajtani a betéti kamatokat. Szerintem azonban egyik sem befolyásolja lényegesen a romániai bankszektort. Egyrészt a Görögországból származó bankok nem fióktelepként, hanem önállóan bejegyzett bankként működnek Romániában, az összes helyi jegybanki előírás érvényes rájuk. A központi bank végzi el a monitorizálásukat, a román szabályok szerint kell őket feltőkésíteni. Úgy tudom, hogy valamennyiük esetében a működés stabil, a tőkésítési szint, a hitel-betét arány, illetve a hitelminőség megfelelő. Semmiképpen sem kell attól tartani, hogy a romániai görög bankok bármiféle veszélyt jelentenek akárcsak a betétesekre is, ugyanis a helyi szabályozás teljes mértékben megvédi a romániai fogyasztókat.
A másik kérdés pedig, hogy vajon a hitelezés visszafogása érinti-e majd a román gazdaságot. Erre azért nem a válasz, mert még létezik 35 másik bank, amelyek nagyon szívesen hiteleznek az országban: ha kisebb a konkurencia, akkor van aki betöltse az űrt. Semmiképpen sem tartok attól, hogy ez hiteloldalon a gazdaságot hátrányosan érintené. A hétköznapokban nem is érzékeljük annyira a görög pánikot, hiszen ezek a bankok önnállóan gazdálkodnak, anyáiktól függetlenül. Nem látszik, hogy tömegesen visszafogták volna a hitelezést, vagy tömegesen előtörlesztést kérnének ügyfeleiktől. A betétekre valóban lehet árfelhajtó hatása, de ott is csak egy bizonyos szintig. Ez egyébként szinte félévente utolér minket, nem ez lenne az első ilyen eset, hogy megnövekszik a betétek árszínvonala. Ez minimálisan drágítja a hiteleket, másrészt pedig a piacon lévő likviditásbőség hatását is elnyomja. Összefoglalva apró hatások lehetnek, de sem veszélyes, sem tartós hatásokról nem beszélhetünk.
Amennyiben a görög anyabankok mégis nehéz helyzetbe kerülnének, az csak kihatna a Romániában tevékenykedő hitelintézeteikre...
– Igazából nem, ezek a bankok önállóan működnek, önállóan bejegyzett jogi személyek, a tulajdonostól függetlenül is tudnak létezni. A tőke, a betét, a hitel ott van a bankban, ezeket pedig a hazai törvények szabályozzák. Amennyiben valami történik a tulajdonossal, ezek a telepek nagyon értékes eszközök maradnak számukra, és rendkívül kedvezményes áron tudnák őket értékesíteni ezen a piacon.
Mennyi az esélye egy görög bankválság kialakulásának, tekintve, hogy a bankokat is arra kérték, hogy szálljanak be a hitelezésbe és hosszabbítsák meg lejáró kötvényeiket?
Néhány ország nyert a csődön
Romániában négy nagyobb görög tőkéjű bank működik: az Alphabank, a Bancpost (EFG tulajdonában), a Piraeus Bank, illetve a Banca Românească (National Bank of Greece része). Emellett jelen vannak még a piacon kisebb hitelintézetek, mint a Marfin Bank, ATE Bank és Emporiki Bank, ezek összesen a hazai bankszektor több mint 20%-át fedik le.
– A görög bankok lejáró hiteleinek meghosszabbítása sem hatna közvetlenül a román piacra. Annyi történhet, hogy ők nyilvánvalóan bevásároltak görög állampapírokból, és amennyiben egy görög államcsőd közeli helyzet következne be, az rontaná a jövedelmezőségüket. Többen tényként kezelik azt, hogy a betétesek már elhordták a pénzüket Görögországból, a helyzet tehát már sokat nem romolhat. Most inkább egy folyamatnak, mintsem azonnali történésnek vagyunk a tanúi. Az időnkénti pánikhullámoknak nem lesz különösen jelentős jelenlegi hatása.
Mennyire befolyásolhatta a lej árfolyamát a görög pénzügyi instabilitás?
– Általános világhelyzet, hogy a vissza-visszatérő pánik miatt a feltörekvő piacok iránti bizalom meggyengül. Ilyenkor a lej mellett a zloty és a forint, illetve a térségbeli tőzsdék is gyengülnek, de ezek majd vissza fognak jönni. Ez regionális kérdés, és ahogy a helyzet szükségszerűen stabilizálódni fog, úgy ez is javulni fog. Úgy gondolom, hogy átmenetről van szó.
Mivel magyarázható emellett még a lej gyengülése?
– Pontosan regionális jelenségről van szó, a román makrogazdaság stabil, a költségvetés állapota stabil, tehát önmagában semmi sem indokolná a lej gyengülését, csak a regionális tényezők.
Mennyire várható jegybanki intervenció a lej védelmében?
– Racionálisan fog eljárni a jegybank. A jegybanknak az inflációra kell odafigyelnie, és ha inflációs hatása van ennek a gyengülésnek, nyilván közbe fog lépni.
Milyen forgatókönyvet tart valószínűnek Görögország számára?
– Úgy gondolom, hogy azért alapvetően meglesznek itt a reformok, ebben a pillanatban senkinek sem áll az érdekében, hogy minden fölboruljon. Előbb megvárják, hogy megszülessenek a belső döntések a megszorításokról, és utána megkapják a mentőcsomagokat. A következő egy évben pedig szigorúan fogják figyelni a teljesítést. Az ír és portugál helyzet stabilizálódása azt is mutatja, hogy vannak jó példák.
Ha valóban adósságátütemezésre kerülne sor, mi lehet ennek a hatása?
– Görögországban a fejlesztési forrásokat a következő időszakra biztosan el lehet felejteni, és ez egy jelentős életszínvonalcsökkenéssel fog párosulni. Igazából a görögöknek nincs sok lehetőségük: privatizálniuk, költséget csökkenteniük és bevételt növelniük kell, tehát mindannak az ellenkezőjét, amit eddig csináltak.
Egy esetleges csődtől és a vele járó gazdasági károktól való félelem szigorú költségvetési politikára kényszeríti az országokat. Azonban a csődöt követő gazdasági visszaesés gyakran csak rövid életű: Argentína 2001. decemberi összeomlását követő évben 10,9%-kal csökkent a GDP-je, viszont a rákövetkező években szépen visszaépült a gazdasága. Uruguay, Oroszország és Indonézia szintén elég jól vitték összeomlásuk után. A közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy növekedés nem a csőd közvetlen velejárója. A fizetésképtelenség a gazdasági ciklus mélypontján üti fel a fejét, tehát az azt megelőző években jellemzően alacsony növekedést mutatnak az országok. A tapasztalat azonban jelentős eltéréseket mutat: Grenada, Kamerun, a Dominikai Köztársaság gyengén teljesített Uruguay robbanásszerű növekedésével szemben.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!