Erdély első tőzsdekonferenciája Marosvásárhelyen, a Sapientia épületében kapott helyet. És hogy miért ez a világ legjobb szakmája?
Erdély első tőzsdekonferenciáját szervezte meg az Imperium Divitiarium május 28-án a Sapientia marosvásárhelyi épületében , amely több térségi városban is tart képzéseket az értékpapírpiaci kereskedésről. Elmondásuk szerint 10 ezer embert hívtak meg a rendezvényre, ebből azonban csak 50-60 személy jött el, a szervezők reményei szerint azonban nem hiába. Úgy vélik, hogy az alacsony érdeklődés is a tőzsdével szembeni fenntartásokat bizonyítja a térségben.
A magyarországi cég körülbelül két éve tevékenykedik Erdélyben, és a helyi közösség pénzügyi intelligenciáját szeretné fejleszteni, majd a Vajdaságban és Felvidéken is tovább terjeszkedni. A miért kérdésre a válasz: a szegénység mérséklése, a pénzügyi szűklátókörűség megszüntetése. Természetesen nem karitatív módon, hiszen „nem lennénk hitelesek a hallgatóink szemében, ha nem tudnánk jövedelmező tevékenységet végezni”, a kurzusok díja azonban egyelőre „alig több az önköltségi árnál”.
Eddig körülbelül 100 személy végezte el oktató-szemináriumukat, akik közül a legügyesebbek a konferencián is bemutatkoztak. És, hogy mennyit nyertek eddig a friss guruk a tőzsdén? A végzettek közül egyelőre senki sem kereskedik élőben, csak a demo programon ízlelgetik sikereiket és számolják felhalmozott virtuális vagyonukat. A szakik ugyanis mindenkit óva intenek attól, hogy túl korán a valós piacra ugorjanak, körülbelül 1-2 év próbajáték szükséges az egyéni kereskedési stratégia leülepedéséhez. A beszálláshoz pedig több ezer dollár kell, ami viszont „befektetés, okosan használva rövid idő alatt megtérül, sőt, kamatozik” – vallják a szervezők.
Az általánosságokon túl az előadásokon megtudtuk, hogy mit is jelent a tőzsde, mikor érdemes technikai, mikor fundamentális elemzést használni az árfolyamok előrejelzéséhez, illetve, hogy „nem azért képezik az egyetemen a közgazdászokat, hogy meggazdagodjanak” – mondta Bakos Levente , a Sapientia adjunktusa előadásában.
Kunos Károly , az oktatóbiznisz egyik alapembere, gépészmérnöki végzettsége ellenére szakterületének a tőzsdepszichológiát vallja. Előadásában a tőzsdére lépés akadályait, belső gátjait próbálta lerombolni a hallgatóságban.A partner Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) színeiben Szakács Szilárd és Szőcs Barna kicsit más irányba terelte az előadásfonalat: a szakmai szervezetek lehetőségeiről, illetve az internetes szakprogramokról (például Wikinvest) beszéltek. Újfalvi Csaba és Kiss Sándor vállalkozók már elvégeztek egy-egy sikeroktatást, ennek szellemében pedig egyetértettek abban, hogy több lábon kell állni, gondolkodásmódot kell váltani, és kapzsiság nélkül, higgadtan kezelni a pénzügyeket.
Jancsó András , a cég másik láncszemeként a tőzsdét, mint legjobb szakmát ecsetelte. Mert ugye itt „nincs főnök, alkalmazott, ügyfél, állam, konkurencia”, van viszont „saját időbeosztás, szabadság, nyitottság, megtanít a felelősségvállalásra, önfegyelemre, alázatra és, hogy az üzletben nem mindenki ellenség”. Zseniális, hogy ezek szerint a tőzsdézéstől jobb emberek leszünk. A Wall Street-i tőzsdecápák vajon miért nem hallgatják meg ezt az előadást?
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!