Borbély László szerint a díjszabás EU-konform, a Európai Bíróság viszont diszkriminatívnak tartja, és úgy véli, hogy fékezi a használt járművek behozatalát.
Románia visszafizetheti a gépkocsik bejegyzésekor kirótt környezetszennyezési adókat, és módosítania kell az erre vonatkozó szabályozást. Nemrég azt a döntést hozta a luxemburgi bíróság, hogy a 2008 júliusa óta érvényben lévő környezetszennyezési adó ellentmond az EU-s normáknak. Az Európai Bíróság a Szeben Megyei Törvényszék kérésére fogalmazta meg álláspontját, a romániai testületnek ugyanis olyan perben kell ítélkeznie, amelyet egy román állampolgár kezdeményezett. Az illető 2008 júliusában Németországban 6600 lejért vásárolt egy 1997-es, 2155 köbcentiméteres hengerűrtartalmú, Euro 2-es autót, amelyet Németországban 1997-ben írtak be forgalomba, és 7595 lej első beíratási illetéket kellett fizetnie, hogy autóját Romániában is regisztrálják. A férfi megpróbálta visszaszerezni pénzét, mivel úgy vélte, hogy az adó szemben áll az európai jogszabályokkal. Azzal érvelt, hogy az adót csak a más országokból behozott autók esetében alkalmazzák, nem pedig a Romániában már beíratott, és újra eladott használt gépkocsikra.Az EU bíróságának indoklásában az áll, hogy az ilyen szabályozás
visszatarthatja a vásárlókat a más tagállamokban vásárolt használt járművek behozatalától, és romániai forgalomba helyezésétől.
A 2008 óta érvényes romániai szabályozás nem tesz különbséget a helyben gyártott és a külföldön előállított gépjárművek között, továbbá nem különbözteti meg az új és használt autókat sem. Így a külföldről behozott autók után meg kell fizetni az adót akkor is, ha más országban egyszer már nyilvántartásba vették azokat.A luxemburgi székhelyű bíróság korábbi ítéletében emlékeztetett arra, hogy az uniós jog tiltja, hogy a tagállamok más tagországok termékeire a hasonló jellegű otthon gyártott termékekre kirótt adónál magasabb illetéket vessenek ki. Az EU normái arra kötelezik a tagállamokat, hogy olyan módon alakítsák ki a gépjárműveket terhelő adókat, hogy azok ne részesítsék előnyben a belföldi használt járművek értékesítését. A Capital által megkérdezett ügyvédek szerint
a kormány vissza kell szolgáltassa a beszedett adókat,
megpróbálva elkerülni a dossziék benyújtásával járó tumultust. Pénz hiányában pedig elengedhetnének adókat a tartozás fejében. Az EU-s direktívák szerint úgy lehetne kialakítani a díjszabást, hogy minden autóra régisége függvényében róják ki rá az illetéket, függetlenül annak származási helyétől, és attól, hogy első beiratásról van-e szó. Borbély László környezetvédelmi miniszter kérdésünkre elmondta, hogy véleménye szerint a jelenlegi szabályozás EU-konform, ugyanis a bíróság ítélete a 2008-as szabályozásra vonatkozik, azóta módosították a törvénykezést. „Jelenleg bárki, ha Romániában vesz új autót, vagy Romániában be akar jegyeztetni egy autót, amit külföldről hoznak, kell fizesse a regisztrációs adót” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az EU-nak a 2007 előtt bejegyzett autók regisztrálásával kapcsolatban volt kifogása. Két hétig egy miniszterközi bizottság fogja vizsgálni a szabályozás jogi keretét, és az ő döntésük nyomán fogják módosítani a jogszabályt, illetve visszatéríteni a tulajdonosok számára a kifizetett regisztrációs díj összegét. „Véleményem szerint erre nem fog sor kerülni. Természetesen nincs mindenhol érvényben ez az adó, nem is lehet egységesíteni a teljes EU területén” – tette hozzá a Borbély László. (capital.ro, haromszek, hírszerk.)
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!