Könnyű és szabályozatlan piacot jelentenek a térség országai, ahol a dohánymonopóliumok vígan terjeszkednek. Hiszen még kevés nő cigarettázik.
A szabályozások erősítése és a dohányzás elleni kampányok a gazdag országokban fokozatosan visszahúzzák a dohányvállalatok jövedelmét. Azonban az olyan fejlődő államokban, mint Kína és India, a kormányok támogatják a belföldi cégeket a nyugati dohánygyártókkal szemben. A dohányipar számára ezért már csak kevés valódi növekedési potenciállal rendelkező piac maradt, ahol még kihasználható a szabályozás alacsony foka. A következő évszázadban Dél-Kelet Ázsia tűnik a legígéretesebbnek ebből a szempontból.
Indonézia és a Fülöp-szigetek a dohányipar paradicsoma?
A térségen belül Indonézia a 238 millió, és a Fülöp-szigetek a maga 96 millió fős lakosságával valóságos arany tojást tojó tyúkot jelentenek a gyártók számára. Indonéziában rendkívül alacsony a szabályozás mértéke, emellett az ország egyike annak a néhány ázsiai államnak, ahol nem ratifikálták az Egészségügyi Világszervezet erre vonatkozó szerződését. Burjánzik a cigaretta reklámozás, minden negyedik 13-15 éves gyermek dohányzik. Tavaly egy két éves láncdohányos indonéziai gyermekről készült YouTube videó söpört végig nyugaton, felháborodást szítva az egészségügyi lobbicsoportoknál.
Az indonéziai kormányzati bevételek 10%-át a dohánytermesztés és értékesítés adja, és milliók számára teremt munkahelyet. Roger Quarles , a Dohánytermesztők Nemzetközi Szövetségének elnöke kiemelte, hogy a kormány prioritása, hogy ezek a személyek továbbra is megtarthassák állásukat, még ha alacsony képzettségi szinttel is rendelkeznek. A dohányipar zsugorodása tehát a legkevésbé sem kívánt jelenség lenne Indonéziában.
Dohánymonopóliumok uralma
A helyi piacokon a legnagyobb nyugati cégek vannak jelen. A Philip Morris 2005-ben 5 milliárd dollárért vásárolta meg az indonéziai Sampoerna vállalatot, jelenleg pedig a piac 30%-át tartja ellenőrzése alatt. A British American Tobacco 2009-ben vásárolta meg a Bentoel 85%-át 500 millió dollárért. Mindkét vállalat forgalma növekedett tavaly, egy jakartai adatelemző cég pedig bevalotta, hogy egy dohányipari óriás felbérelte, hogy a közösségi oldalakon találja meg az indonéziai „trendsettereket”, akiket majd ösztönözni lehetne a brandjeik népszerűsítésére.
A Fülöp-szigetek piaca szintén ötvözi a növekedést és a gyenge szabályozást. Tavaly a helyi Philip Morris egyesült a Fortune Tobacco val, amely az alacsony és középjövedelmi osztály számára gyártott cigarettát. Jelenleg a két cég az 1,7 milliárd dolláros piac 90%-át uralja.
A forgalmazók növekedési potenciált látnak a női dohányzók alacsony arányában is. Dél-Kelet Ázsiában alig minden tizedik nő cigarettázik, szemben a férfiak 40-70%-os arányával. Vikram Pathania , a London School of Economics professzora szerint ez sokkal nagyobb rést jelent, mint Latin-Amerikában vagy Afrikában. Egy 2009-es, hét dél-kelet ázsiai országra kiterjedő felmérés szerint a Fülöp-szigeteken, Malajziában, Indonéziában és Vietnámban szignifikánsan megnövekedett a 16 év alatti lányok körében a dohányzók aránya. Indonéziában és a Fülöp-szigeteken például a cigarettát kis rúzsos dobozokban árusítják, amelyek így drága kozmetikumok képéhez társítják a dohánytermékeket.
Dél-Kelet Ázsiában viszonylag gyengék a dohányzásellenes lobbicsoportok, ugyanis az nagy vállalatok meghatározó hatalommal bírnak a térségben. A szegénységgel és munkanélküliséggel küzdő országok számára előnyösnek tűnhetnek azok az iparágak, amelyek viszonylag magas bevételt termelnek és sok munkahelyet teremtenek, azonban lassan ezen országok lakosai is felismerik a dohányzással kapcsolatos egészségügyi kiadások súlyát.
Forrás: The Economist
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!