Jövő héttől kedvezményes hitelt igényelhetnek a kisvállalkozók az új formába bújtatott alapítványtól. Alapféltetelek, lépések, dokumentumok itt.
Jövő héttől gőzerővel újraindul a Bethlen Gábor Alap ítvány kisvállalkozókat célzó hitelezési tevékenysége – tudtuk meg Mátis Jenő től, a Bethlen Gábor Mikrohitelezési Részvénytársaság igazgatójától. Elmondása szerint azért volt szükség a vállalat létrehozására, mert 2006-ban megváltozott a törvénykezés, amely megtiltotta az alapítványok számára a hitelfolyósítást. Az újonnan alakult cég egy nem banki jellegű pénzügyi részvénytársaság, amely meg kellett szerezze a központi bank engedélyét is ahhoz, hogy hiteleket nyújthasson.
Az alapítvány 2000-ben kezdte meg működését, hatéves tevékenysége során körülbelül 700 kölcsönt helyezett ki, amelyek révén 2 ezer munkahely jött létre. Mátis elmondása szerint az alapítvány létrejöttekor mikrohitelezésre kapott adományt, és azzal nagyon jól gazdálkodott, ugyanis a kihelyezett hiteleket 99%-ban sikerült behajtania, a „pénz tehát nem veszett el, nem kopott el, nem lopták el, nem költözött el” – fogalmazott a program felelőse.
A részvénytársaságnak így most fél millió eurója van a hitelezés beindítására, ez tulajdonképpen tehát az alapítvány törzstőkéje, amelyet a 2000-es évek elején gyűjtöttek össze.
„Az lenne a célunk, hogy minél nagyobb tőkére tegyünk szert, hogy minél több igényt tudjunk kielégíteni. Félünk attól is, hogy hamar kiürül az alap, ennek érdekében intenzíven tárgyalásokat folytatunk magyarországi és európai uniós pénzügyi intézményekkel, befektetési alapokkal, bankokkal, hogy a tőkét rövid időn belül megháromszorozzuk” – hangsúlyozta Mátis Jenő.
Alapfeltételek
Az újjonnan alakult részvénytársaság ugyanazt a mikrohitelezési programot folytatja, amelyet az őt létrehozó Bethlen Gábor Alapítvány is végzett 2000 és 2006 között.
Hitelt igényelhetnek mikrovállalkozások , az egyéni és családi vállalkozások , továbbá kivételes esetben kisvállalkozások , amelyeknek legtöbb 49 alkalmazottjuk van, és évi forgalmuk nem haladja meg a 100 ezer eurót. Alapítványok, egyházi közösségek vagy non-profit szervezetek nem kaphatnak finanszírozást. A vállalatok általában termelőtevékenységet végezhetnek, vagy alapszolgáltatást nyújthatnak, „szerencsejátéknak vagy éjszakai szórakozóhelynek nem fogunk mikrohitelt adni”- fogalmazott Mátis Jenő.
Az általános feltételekről Mátis elmondta, hogy a cél elsősorban fejlesztés kell legyen, kölcsönhöz legalább egy éves régiségű vállalkozás folyamodhat, és fontos, hogy ne legyen adóssága állami vagy önkormányzati szervek felé. Továbbá össze kell állítson egy üzleti tervet, és a hitel teljes összegére és a felszámolt kamatokra 150%-os ingatlangaranciát kell nyújtson.
„Az üzleti tervben azt vizsgáljuk, hogy a termelés vagy szolgáltatás fejlesztése meghozza-e azt a pluszjövedelmet, amelyből a vállalkozás vissza tudja adni a felvett mikrohitelt. Egy egyszerűsített terv szükséges arról, hogy hogyan fognak nőni a vállalat pénzügyi bevételei” – magyarázta a projekt koordonátora.
Szükséges dokumentumok
„A hitel igényléséhez egy 4 oldalas formanyomtatványt kell kitölteni, amelyben rákérdezünk az elmúlt két év pénzügyi eredményeire is, ezért kell csatolni az utolsó év mérlegét is” – mondta Mátis Jenő. (A nyomtatvány levonatát a cikk végén található galériában lehet megtekinteni.)
A formanyomtatvány végén található a csatolandó iratok jegyzéke, amelyek a következőek:
1) Hiteligénylési dokumentumok - Hiteligénylési típuskérés a S.C. BGA Microcredit IFN S.A. hitelkérelmi programjából- Üzleti Terv 2) Jogi dokumentumok - A vállalkozás alapító okiratának másolata, eseteleges kiegészítő okiratok (SRL)- Nyilatkozat, mely tartalmazza az összes cégtulajdonos beleegyezését a hitel felvételéről a S.C. BGA Microcredit IFN S.A.-tól- A Cégbíróság által kiállított cégkivonat, vagy hitelesített másolat- Adószámot bizonyító bizonylat \ Cégbejegyzési bizonylat (CUI) másolata- A vállalkozás működési engedélyeinek másolata (PFA) 3) Pénzügyi dokumentumok
– Másolat a Pénzügy által láttamozott utolsó éves mérlegről és az utolsó félévi beszámoló 4) A hiteligénylőre vonatkozó dokumentumok - A vállalkozás képviselőjének (adminisztrátor vagy menedzser) személyi igazolványáról készített másolat 5) Az ingatlanfedezetre vonatkozó dokumentumok - A fedezetként javasolt ingatlan tulajdonjogát igazoló akta (adás-vételi szerződés, adományozási szerződés vagy öröklés stb.) és telekkönyvi kivonat- A fedezetként javasolt ingatlan tulajdonosának/tulajdonosainak személyi igazolvány másolata
Hitelköltségek
A társaság csak két illetékkel dolgozik majd: egyszeri 2 %-os elbírálási díjjal, valamint a 0,1 %-os számlakezelési költséggel. Emellett pedig a költségek, amelyek a dosszié összeállításával kapcsolatosak, mint az ingatlan biztosítási költségek, jelzálog költségek, közjegyződíjak, a hitelfelvevőt terhelik.
Termékskála
Mátis Jenő elmondása szerint négyféle terméket kínál majd a társaság:
Hosszú távú mikrohitel , maximum 36 hónapra, legtöbb 3 hónap türelmi idővel, kamat a három hónapos Robor + 3%, egyenlő havi törlesztőrészlettel, amely tartalmazza a tőkerészletet és a kamatot. Maximálisan igényelhető összeg 40 ezer lej, finanszírozható:- Gazdasági tevékenységhez szükséges új vagy használt autók, gépek, berendezések vásárlása, – Termelési tevékenységek modernizálása, – Kapacitás növelése, – Hőenergetika korszerűsítés, hőszigetelés, kazánházak modernizálása
Rövid távú mikrohitel , maximális futamidő 12 hónap, nincs türelmi idő, kamat a három hónapos Robor + 4%, törlesztőrészletek szintén egyenlőek, maximálisan igényelhető összeg 20 ezer lej, finanszírozhatóak: – Meglévő gépekhez, berendezésekhez szükséges cserealkatrészek vásárlása, – Alapanyagok és árukészlet vásárlása, – Meglévő infrastruktúra feljavítása, modernizálása, – Egyéb beszerzések finanszírozása, akár soft termékeké is
Mikrohitel önrész támogatásra: EU-s vagy belföldi pályázatokhoz szükséges önrész finanszírozására lehet felhasználni. Mátis Jenő szerint ugyanis sok visszajelzés érkezett, miszerint a vállalkozóknak lenne üzleti tervük, ötletük, csak pályázatokhoz nem tudják előteremteni a szükséges önrészt. Maximálisan odaítélhető összeg 30 ezer lej, kamat Robor + 3%, hitel maximális futamideje 12 hónap, vagy a támogatást nyert pályázat lebonyolítási ideje, amennyiben az meghaladja az egy évet.
Start-up mikrohitel, 30 évnél fiatalabb kezdő vállalkozók igényelhetik, maxmális összeg 40 ezer lej, kamat a Robor + 4%, maximális futamidő 36 hónap, de akár 6 hónap türelmi idő is kérhető. Finanszírozható:
– Gazdasági tevékenységhez szükséges új vagy használt autók, gépek, berendezések vásárlása, – Termelési tevékenység elindítására, modernizálására, illetve a kapacitás növelésére- Termelési célú épületek létesítésére vagy bővítésére, – Alapanyagok és árukészlet vásárlására.
Mátis Jenő hozzátette, hogy a hitelrészletek úgy vannak kialakítva, hogy ha a futamidő alatt több, mint 1%-kal változik a Robor, akkor a maradék időperiódusra újratárgyalják a kamatot, így valószínűleg nőni fog a hitelrészlet is. Amennyiben viszont kevesebb, mint 1%-kal módosul a Robor, a kamat nem változik.
A hitelkérelmek elbírálásával a részvénytársaság igazgatótanácsa és az alapítvány kuratóriuma foglalkozik. Amennyiben a hiteldosszié teljes, és nincs benne szükség pótlásra, Mátis szerint akár egy hét alatt is dönthetnek a kérés sorsáról.
Hol, mikor?
A dossziékat postán lehet elküldeni a társaság központi címére: Székelyudvarhely, Kuvar utca 28, sc. BGA Microcredit IFN SA , de jövő hét elejétől le lehet tenni nyolc demokráciaközpont egyikénél is: a szatmárnémeti, a kolozsvári, a nagyváradi, a marosvásárhelyi, a csíkszeredai, a sepsiszentgyörgyi, a temesvári és a székelyudvarhelyi irodákban jövő héttől egy-egy, erre a feladatra kijelölt személy várja a kölcsönök iránt érdeklődőket.
Arra a kérdésre, hogy eddig hány megkeresés érkezett, Mátis Jenő elmondta, hogy már érdeklődtek a hitelek iránt, sőt, elbírálás alatt is van egy-két pályázat. Faxszámon (+4372875483) illetve emailen ([email protected]) is lehet érdeklődni a hitelek iránt, a megkeresés beérkezésére rákövektező nap már már küldik is a kérelmi adatlapot, és az általános hitelezési szabályzatot. Ez alapján a vállalkozó pontosan tudja, hogy milyen okiratokat kell összegyűjtsenie, és miket kell még elkészítenie.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!