A munkanélküliség csökken, de a foglalkoztatottak száma nem növekszik. Miért? Az egykori alkalmazottak feketén dolgoznak tovább, vagy külföldre mennek.
Január végére a legális munkaszerződéssel dolgozó személyek száma 4,095 millióra csökkent a munkaügyi minisztérium adatai szerint. Ez a legalacsonyabb érték az elmúlt 50 évben, egy évvel ezelőtt még 4,33 millióan dolgoztak, 2008 januárjában pedig még 4,76 millió foglalkoztatottat tartottak nyilván. 1990-ben még 8,1 millió alkalmazott volt Romániában, kétszer több, mint most.
Paradox módon 10 hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliségi ráta, februárban 6,58%-ra apadt, az országos munkaerő-elosztóhivatal (ANOFM) 600,3 ezer regisztrált munkanélkülit tart nyilván.
A munkanélküliségi ráta kiszámításakor az állásnélküliek számát a 15-64 év közti munkaképes korú lakosság számához viszonyítják. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) meghatározása szerint munkanélkülinek számít az a személy, aki eleget tesz a következő feltételeknek: – a vizsgált periódus alatt nem dolgozik alkalmazottként vagy magánfoglalkoztatottként – munkaképes – aktívan munkát keres, tehát az elmúlt időszakban meghatározott lépéseket tett annak irányába, hogy állást találjon. Ez utóbbi jelentheti, hogy regisztrált az állami, vagy magán munkaerő-elosztó hivatalhoz, jelentkezett álláshirdetésre, keresett álláshirdetési portálokon stb.
Mihai Şeitan volt munkaügyi miniszter szerint lehetetlen, hogy 9 milliós aktív lakosságból csak 4 millió személy dolgozzon: valószínűleg sokan EU-s projektekben használatos civil szerződésből, szerzői jogdíjból, vagy bármilyen más időszakos javadalmazásból szerzik jövedelmüket, amelyeket nem tartalmaznak a hivatalos statisztikák.
Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) sajtóközleménye szerint Romániában körülbelül 6 millió személy dolgozik, beleértve a feketén foglalkoztatottakat is. 2020-ra a foglalkoztatási ráta el kéne érje a 70%-ot, a jelenlegi németországi értékkel megegyező arányt, az európai átlag pedig 64,6%. A foglalkoztatási ráta a tavalyi év utolsó negyedévében 57,9%-ra csökkent, 2,3%-kal alacsonyabb szintre süllyedve, mint az előző negyedévben.
Statisztikai módszerek
A statisztikai hivatal kétféle módon számolja és közli a foglalkoztatottságra vonatkozó adatokat: minden hónapban megjelenteti az alkalmazottak számát (4,1 millió tavaly decemberben) és azok átlagfizetését (nettó 350 euró), az adatokat azok a magán és állami munkaadók szolgáltatják, amelyek több, mint 4 személyt foglalkoztatnak.
A másik módszer 30 ezer háztartás megkérdezésén alapul – így negyedévente szolgáltat adatokat az INS, a legutóbbi kutatás szerint 6,09 millió személy dolgozik Romániában. A különbség onnan adódik, hogy a felmérésbe belevették a katonákat, speciális közalkalmazottakat, vendégmunkásokat, illetve a feketén dolgozókat is. Szakértők szerint azonban a feketemunkásokat nem szabad a dolgozók közé sorolni, mert azok nem járulnak hozzá a közteherviseléshez.
Korábban az INS több ízben hangsúlyozta, hogy nem lehet számszerűsíteni a feketén dolgozók számát, ugyanis nincs megfelelő statisztikai módszer a feltérképezéshez. Traian B ăsescu államfő tavaly 1,6 millió személyre becsülte az illegális munkaerőpiac nagyságát.
Az állam évente 10,2 milliárd eurót fordít az egy millió közalkalmazott fizetésére, az összeg 40%-át az a 260 ezer speciális – védelmi, belügyminisztérium, hírszerző szolgálat – közalkalmazott bére emészti fel, akik nem is szerepelnek a hivatalos statisztikákban. Eközben a reálszféra alkalmazottai összesen 22,32 milliárd eurót keresnek évente – ez a 600 eurós átlagfizetés 12-szerese, 3,1 millió dolgozóra számolva. Amennyiben pedig a 1,7 millió feketén dolgozó hivatalosan alkalmazva lenne, 12,2 milliárd eurós bérükből az állam adók formájában körülbelül 6 milliárd eurót bevételezhetne.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!