Rohamosan növekszik Amerikában a szegény munkásréteg

Egyre nagyobb a szakadék a gazdagok és szegények közt, közel minden harmadik munkáscsalád szegénynek számít.

Az európai trendhez hasonlóan Amerikában is egyre szűkebb a középréteg, a társadalmi szakadék a vagyonosok és az elszegényedett középosztály között pedig ennek következtében egyre szélesebb lesz. Egy júliusban nyilvánosságra hozott felmérés szerint az utóbbi három évtizedben háromszorosára nőtt a jövedelmi rés a gazdagok és a középosztály között az Egyesült Államokban. A szakértők a jövedelmi olló szélesedését részben a Bush-kormány adópolitikájával magyarázzák, amely kimondottan a gazdagoknak kedvezett. Az adófizetők által 2008-ban – Bush kormányzásának utolsó évében – kapott 1700 milliárd dollár adókedvezményt legnagyobb arányban a magas jövedelmű családok élvezték. Ennek következtében erősödött a vagyonnak a felső tízezer körében való koncentrációja. Az amerikaiak leggazdagabb 1%-ának körében egy család átlagosan 1,3 millió dollárt keresett adózás után 2007-ben, ez 88 800 dollárral haladta meg az azt megelőző évi adatot. Az átlagos középosztálybeli családok jövedelme 55 300 dollár volt. Arloc Sherman , a CBPP kutatója rámutatott: a jövedelmi szakadék növekedését nem a középosztály fogyatkozó jövedelme, hanem a leggazdagabb háztartások bevételeinek erőteljes emelkedése okozta. A szakadékot szerinte felelős adópolitikával lehetne mérsékelni. A kutatás nem tért ki 2008 óta bekövetkezett változásokra, a recesszió társadalomalakító hatására, csupán azt vetítette előre, hogy ez valószínűleg mérsékli majd a rést a gazdag réteg enyhe süllyedésének következtében. A Policy Brief 2010 végi, a Businessinsider.com által közölt tanulmánya azonban nem ezt mutatja.

Minden harmadik család szegény?

Jelenleg minden harmadik, dolgozó családot az Egyesült Államokban alacsony jövedelmi szintre lehetne besorolni, ez azt jelenti, hogy ők a hivatalos szegénységi küszöb 200%-ánál kevesebbet keresnek. A recesszió során a munkanélküliség 25 éves csúcsra ugrott, akinek pedig sikerült megőriznie állását, most igencsak keményen kell dolgoznia, hogy felszínen maradhasson a gyengülő gazdasági környezetben. A tanulmány rámutat, hogy 2009-ben több mint 10 millió alacsony jövedelmű család élt az USA-ban, 2007 és 2009 között arányuk 28%-ról 30%-ra nőtt. Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden harmadik család éppen csak a létfenntartáshoz szükséges feltételeket tudja megteremteni magának.

Recesszió: kampec a férfiaknak és az alacsony végzettségűeknek?

A 2007 végén elkezdődött, 18 hónapig tartó recesszió nem csak a legkeményebb gazdasági mélyülés volt 1930 óta, de egyike volt a leghosszabb szorongató időszaknak. Amióta pedig a visszaesés hivatalosan is véget ért, még mindig családok milliói keresnek munkát.

A recesszió elsősorban a férfiak körében szedte áldozatait, akik nagyobb arányban voltak alkalmazva az ipari, építőipari és pénzügyi szektorban. 2007 és 2009 között a munkanélküli férjjel rendelkező dolgozó nők aránya 2,4%-ról 5,4%-ra nőtt, tehát egyre több háztartásban a nő az első számú kenyérkereső.

A recesszió alatt az érettségivel nem rendelkezők között a munkanélküliségi ráta 15%-kal nőtt, szemben az egyetemi diplomával rendelkezők esetén mért 4%-os növekedéssel. A gyártási és építőipari szektorok döcögős helyzete továbbra is megnehezíti az alacsony képzési szinttel rendelkező lakosság számára az álláskeresést.

2008-ban a főiskolát végzettek átlagfizetése 55 700 dollár volt, szemben a csak érettségi diplomával rendelkező réteg 33 800 dolláros átlagkeresetével.Egy másik kutatás szerint 2018-ig a kínált állások 63%-ánál szükség lesz felsőfokú végzettségre. Úgy látszik azonban, hogy ebből nincs elég: tavaly az alacsony jövedelmi szintű családok 31%-ában legalább az egyik szülőnek nem volt érettségije, 52%-uk esetén pedig egyik szülő sem szerzett a középiskolainál magasabb szintű képesítést.

2008-tól 2009-ig a szegény családokban élő gyerekek száma 700 ezerrel nőtt, a dolgozó családok gyermekeinek 35%-a szegény. A jövedelemeloszlást tekintve is növekvő egyenlőtlenségekkel találkozunk. 2009-ben a „munkáslétra” felső fokán állók tízszer többet kerestek, mint a szegény családok, ez 5%-os egyenlőtlenség-növekedést jelent 2007 óta, és 11%-ot 2004 óta.A tanulmány felhívja arra a veszélyre a figyelmet, hogy ez a kettészakadás a gyermekeket is elkülöníti egymástól, akik eltérő oktatási lehetőségekkel találkoznak, és más társadalmi körben nőnek majd fel, így a rés tovább mélyül. Emellett túl sok család keres túl keveset ahhoz, hogy pénzügyi biztonságot érjen el, de egyre mélyebb a szakadék a munkásosztályon belül is.

Néhány meghökkentõ számadat

– 2009-ben több mint 10 millió alacsony jövedelmû, dolgozó család élt az Egyesült Államokban, ez közel negyed millióval több az elõzõ évinél
- 45 millió ember, köztük 22 millió gyermek élt tavaly alacsony jövedelmi kategóriába sorolt családokban, ez 1,7 millióval haladja meg a 2008-as értéket
- Legalább egy kisebbségi nemzetiségû szülõvel rendelkezõ családok 43%-a alacsony jövedelmi rétegbe tartozik, ez közel kétszerese a fehér családok arányánál (22%)
- A jövedelmi egyenlõtlenség tovább növekszik, a dolgozó családok leggazdagabb 20%-a a teljes jövedelem 47%-át viszi haza, és tízszer többet keresnek, mint az alacsony jövedelmet szerzõ családok
- Az USA aktív lakosságának 55%-át érte elbocsátás, bércsökkentés, munkaidõ-csökkentés vagy kényszerszabadság, mióta 2007 decemberében beállt a recesszió

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!