Miért szegények valójában az afrikaiak?

Bill Gates, Kína és Európa támogatása, és a több ezer hektáron elterülő termőföld dacára folyamatosan növekszik azoknak az afrikaiaknak a száma, akik napi egy dollárból élnek.

Gates és Rockefeller

Bill Gates és Rockefeller alapítványai nemrég dollármilliárdokat fektettek az afrikai mezőgazdaságba az AGRA-n ( Alliance for a Green Revolution in Africa ) keresztül, amit kezdetektől fogva fenntartásokkal fogadtak az afrikai szervezetek. A kezdeményezések mögött ugyanis óriási pénzügyi és intézményi érdekek bújnak meg: az alapítványok mögött olyan intézetek állnak, mint a Világbank, illetve olyan mezőgazdasági multi cégek, mint a Syngenta , DuPont Pioneer Hi-Bred vagy Monsanto. Az afrikaiak elsősorban azért ódzkodnak a high-tech mezőgazdaságtól, mert azt nagy arányban kémiai alapú termelés képezi. Az IAASTD legfrissebb jelentése szerint a természetes mezőgazdasági termelés tudja csak kielégíteni a jövő élelmezési szükségleteit. Bill Gates mezőgazdasági stratégiájában azonban nem szerepel a természetes alapú gazdalkodás, mivel az nem annyira profitábilis egy olyan ember számára, aki élete folyamán óriási nyereséget halmozott fel. A helyi szervezetek arra mutattak rá, hogy az AGRA úgy próbálja feltüntetni magát, mintha belső kezdeményezés lenne. Ennek érdekében Kofi Annant tették a szövetség élére – mondta Mamadou Goïta , az Afrikai Genetikai Örökség Védelmi Koalíciójá nak tagja. A Le Temps szerint Gates alapítványa továbbá több volt Monsanto-alkalmazottal is dolgozik, és több milliárd dollár segítségével forradalmasítanák az afrikai mezőgazdaságot – ami tulajdonképpen génmódosított növényi magok ültetését takarná.Ez számos, főként negatív következménnyel járna: megfertőzné a talajvizet, és fokozatosan roncsolná a talaj termelékenységét egy olyan kontinensen, ahol a lakosság több mint 70%-a erősen függ a mezőgazdaságtól.

A Capital nak nyilatkozó Kostas Stamoulis, a FAO gazdasági és mezőgazdasági divíziójának vezetője sem tudta megmagyarázni, hogy az AGRA miért támogatja a hibrid magokat és génmódosított növényeket ott, ahol nem is szükséges.

>>Think Oustide the Box: Új bioüzemanyagok – etikai problémák>>

Kína

Az amerikaiak mellett Afrika gazdasági fejlesztésében meghatározó szerepe van Kínának is, amely szintén egyre több beruházást kezdeményez a térségben. 2006-ban Kína megígérte, hogy három éven beül megduplázza az Afrikának nyújtandó támogatását. A 10 milliárd dolláros segítség azonban tízszer több, mint amit Kína összesen adott Afrikának 1980-2005 között.

A 3 év alatt folyósított 10 milliárd dollárral Kína így is lemarad az Egyesült Államok mögött, amely csak 2010-ben ígért 9 milliárd dollárt, és az EU mögött, aki 20 milliárd dollár támogatást irányzott elő.

Mi lehet az oka ennek a hirtelen feltámadt előzékenységnek? Wen Jiabao kínai miniszterelnök a népek közti barátságra hivatkozik, azonban az elemzők szerint Peking csak az energetikai biztonságát próbálja kiépíteni – a jelenlegi gazdasági fejlődésével az országnak mihamarabb szüksége lesz forrásainak diverszifikálására. Ezért sem lehet véletlen, hogy az általa nyújtott támogatások kétharmada az afrikai szubszaharai térségbe irányul, ahol nagy mennyiségű kőolaj- és ásványi erőforrás található.

A afrikai kereskedelem támogatása és fejlesztése Kína másik, sokszor hangoztatott célja. A kontinensen folyó direkt beruházások 5 év alatt 20-szorosra nőttek, a kereskedelmi ügyletek száma pedig megtízszereződött ez idő alatt.

Megfigyelhető, hogy legtöbbször kínai vállalatok dolgoznak az afrikai földeken. Az infrastrukturális fejlesztéseket célzó projektek nagyrészében van egy olyan kitétel, hogy mind a vállalkozó, mind a felszerelés kínai kell legyen.

A dél-afrikai Angolában például a támogatásokat nem egyenesen az ország kapja, hanem a kínai kormány kiküld egy kínai építővállalatot, aki elvégzi a munkálatokat. Ennek fejében egy másik kínai vállalat kőolajtermelési jogot vagy bányászási engedélyt kap.

Európa – Addax Bioenergy

Természetesen nem csak kínai vállalatoknak érdeke az afrikai munkaerő és termőtalaj kihasználása, hanem az európaiaké is.

A svájci Addax Bioenergy 15 afrikai államban több mint 30 éve van jelen. Most pedig arra készül, hogy Sierra Leone 10 000 hektárán csak cukorrépát termesszen, ami a bioetanol gyártásának alapjaként szolgál. Ezt 2012-től exportálnák az EU-ba.

Sierra Leone az egyik legszegényebb afrikai ország, a vásárlóerőt alapul vevő egy főre eső GDP 900 dollár. Összehasonlításképpen Romániában ez az arány 11 000 dollár.

Február 9-én Sierra Leone elnöke aláírta a 10 000 hektárra szóló termesztési projektet az Addax Bioenergy-vel, aminek a gyümölcse aztán ugyancsak Európába tér vissza 100 000 tonna bioetanol formájában.

Az üzenet, amit a hatóságok és a vállalkozók a külvilág felé közvetítettek, így hangzott: az afrikai mezőgazdaság 25 évig szenvedett a befektetők hiányától, Afrika ugyanis nem képes önmagától előállítani a megfelelő technológiát és know-how-t ahhoz, hogy egy hatékony mezőgazdaságot alakítson ki.

A Le Temps cikke szerint nincs hivatalos szám az érintett lakosság számára vonatkozóan, azonban abban a régióban, ahol a cukorrépatermesztés elindul, körülbelül 17 ezer ember él, 40 faluban. A bioetanol gyár a vállalat szerint 4 000 munkahelyet fog teremteni.

Theophilus Gbenda , a Le Tempsnek nyilatkozó helyi újságíró szerint azonban ez a termény nem fog segíteni az éhségen, így nem fog semmi jót hozni Sierra Leonenak. A vállalkozók azonban úgy védekeznek, hogy eddig 2,5 millió eurót költöttek megvalósíthatósági tanulmányokra, amelyeknek az eredményeihez bárki hozzáférhet. Az Európai Beruházási Bank és az Afrikai Fejlesztési Bank beleegyezésével a vállalat a tervek szerint egy hektár területért 20 dollárt kínálna, aminek 64%-a egyenesen a tulajdonos zsebébe jutna. Hasonlóképpen az ültetvényen dolgozó minden munkás napi 5 dollárt keresne. Továbbá az üzem 15 MW elektromos energiát termelne, és minden alkalmazott 20 éhes szájat tudna etetni.

A probléma csak annyi, hogy a bioüzemanyag előállításához termelt cukorrépa veszélyezteti a környék élelmezési biztonságát. Azokon a helyeken, ahol olyan növényeket is termeszthetnének, ami biztosítani tudná a szegény lakosság élelmezési szükségleteit, az értékes mezőgazdasági területek az európai autók üzemanyagának előállítását szolgálják, az afrikaiak pedig nemzetközi segélyekből juthatnak továbbra is élelemhez.

Forrás: le temps, capital.ro, allafrica.com, addax-oryx.com

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!