Mennyire stabil a magyarországi gazdaság?

2010. február 1. – 12:10

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A megszorítások megölték a növekedést, ennek hiányában pedig nem lesz fenntartható a magyarországi költségvetés közép távon.

Mialatt Románia minden erejével az IMF hitel után kapálózik, Magyarország már novemberben úgy döntött, hogy nem hívja le az esedékes hitelrészletet és most már azt is bátran kijelenti: nincs szüksége többé a nemzetközi intézet segítségére. Vajon valóban ennyire egyértelmű és pozitív Magyarország gazdasági helyzete vagy ez csak rövid távú megoldás? Hogyan válhat fenntarthatóvá a válságkezelő stratégia? Gyuris Zsolt, az Oriens elemzője és Delikát Zsuzsa válaszol.

Hogyan sikerült elérnie Magyarországnak, hogy ne legyen szüksége többé az IMF segítségére?

Gyuris Zsolt: - 2008 őszén Magyarország államadósságának finanszírozási gondjai miatt nemzetközi segítséghez fordult, így jutott 25 milliárd dollár hitelhez az IMF-fel és EU-val kötött megállapodásnak köszönhetően. Az IMF-fel kötött megállapodás értelmében Magyarország a pénzügyi segítségért cserébe vállalta, hogy a 2009-es költségvetési hiányt a GDP 3,9 százalékára csökkenti, amit megszorító intézkedések sorozatával sikerült is megvalósítani. A költségvetési hiány lefaragásához szükséges megszorító intézkedések végrehajtása nagy szerepet játszott az ország iránti befektetői bizalom helyreállításában. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mindez egyelőre csak felszíni kezelés. A megszorítások ugyanis megölték a növekedést, növekedés hiányában pedig nem lesz fenntartható a költségvetés közép távon. Különösen akkor nem, ha a görögországihoz hasonló események esetleg ismét elbizonytalanítják a régió külföldi befektetőit.

Milyen sikeres válságkezelő intézkedéseket alkalmazott tavaly Magyarország, amelyeket Románia esetleg elmulasztott?

– A válságkezelő intézkedések legfontosabb célja a költségvetési hiány gyors lefaragása volt. Ezt elsősorban a 13. havi nyugdíj és a svájci indexálás eltörlésével, az anyasági támogatások időtartamának csökkentésével és az ÁFA illetve a társasági adó szintjének emelésével sikerült elérni. A munkát terhelő adók és járulékok szintjének csökkentése a foglalkoztatás növelését szolgálnák, de ezek a lépések az adórendszer további bonyolítása mellett nem változtatták meg az alapvető mikro ösztönzőket, a magasabb jövedelmek esetén továbbra sem csökkentek érzékelhetően a terhek, így nem ösztönöz a foglalkoztatás növelésére.

Túljutott Magyarország gazdasága a mélyponton?

– Technikai értelemben Magyarország gazdasága várhatóan túljut a mélyponton 2010 második felében, azonban a jelenlegi feltételek mellett a következő években még a legjobb esetben is rendkívül alacsony növekedésre illetve stagnálásra számíthat a magyar gazdaság. A legfőbb problémát az jelenti, hogy az elmúlt évben végrehajtott válságkezelő intézkedések nem teremtik meg a növekedés feltételeit, így a kialakított egyensúly nem tűnik fenntarthatónak középtávon. Az új kormánynak meglehetősen határozott, és más filozófiájú lépéseket kell végrehajtani ahhoz, hogy az ország ne csússzon vissza. Meg kell szüntetnie a növekedés útjában álló strukturális akadályokat, gyökeresen átalakítania az adórendszert, csökkenteni az állami kiadásokat és megszüntetni a jelenlegi túlszabályozottságot.

Milyen intézkedések hivatottak segíteni a munkanélküliség csökkenését?

– A növekedés megteremtését célzó strukturális átalakítások az adórendszer, az állami kiadások és a szabályozás területén növelnék a foglalkoztatás szintjét és csökkenne a munkanélküliség is. Rendkívül fontos, hogy az adórendszer és a szociális rendszer úgy alakuljon át, hogy munkavállalási hajlandóság növekedjen és megszűnjenek az ezzel kapcsolatos jelenlegi ellenösztönzők. Az adórendszer átalakítása, a munkát terhelő járulékok csökkentése és a kedvezőbb üzleti környezet megteremtése pedig a munkáltatókat ösztönözné új munkahelyek teremtésére.

Milyen piaci szegmensekre épülhet Magyarország gazdasági fejlődése?

– Magyarország gazdasági fejlődésében hagyományosan fontos szerepet betöltő iparágak (pl. autóipar, gyógyszeripar, vegyipar) mellett az ország természeti adottságaira támaszkodva több iparág fejlesztésében is jelentős potenciál lehet. Ilyen lehet például a mezőgazdaságon belül a magas hozzáadott értéket jelentő bio-élelmiszerek termelésére és feldolgozására való összpontosítás. A turizmusban is komoly lehetőségek vannak, de a jelenlegi mindenkinek mindent alapú megközelítés helyett lényegesen fókuszáltabb, egy-egy területre koncentráló megközelítésre lenne szükség.

Mire alapszik az ország kedvezőbb exportkilátása?

– Magyarország exportjának közel 75%-a a nyugat-európai piacokra irányul és ezen belül is Németország több mint 20%-os részesedéssel rendelkezik. Így Magyarország export kilátásait nagyban befolyásolják ezen országok gazdasági teljesítménye. 2010-re az Eurózónában 1,5%-os, míg Németországban 2,5% százalékos gazdasági növekedés várható. Ennek fényében a magyarországi export kilátások se túlságosan kecsegtetőek az előttünk álló évet tekintve. Bár egy jelentősebb forint leértékelődés rövid távon valamelyest javíthatná a magyar export versenyképességét, de ez egyúttal növelné is a stabilitási kockázatát a gazdaságnak, ezért egy ilyen a fejlemény nem feltétlenül kívánatos.

Milyen strukturális változtatásokra van szüksége Magyarország fiskális politikájának?

– Annak érdekében, hogy a költségvetési egyensúly fenntartható stabilitást jelentsen, mélyreható változásokat kell végrehajtani, el kell hárítani a növekedés útjában álló komoly strukturális akadályokat. Mindenekelőtt szükség van az adórendszer átalakítására oly módon, hogy az ne gátja, hanem motorja legyen a növekedésnek: szükség van egy jelentős mértékű adócsökkentésre, különös tekintettel a munkát terhelő adók és járulékok esetében illetve az adórendszer bonyolultságának, átláthatatlanságának megszüntetésére.

A költségvetési kiadások tekintetében a legfőbb gondot az állami szektor pazarlása jelenti. Az elmúlt évek gyakorlatával, a fűnyíró elven történő kiadáscsökkentéssel ellentétben az alrendszerek hosszú távú fenntarthatóságát megteremtő strukturális átalakításokra lenne szükség. A legfontosabb területek az egészségügy, a nyugdíjrendszer és a szociális kiadások.

Mi kell legyen az új kormány prioritása?

– Az új kormány rendkívül nehéz feladat előtt áll: úgy kell megteremtenie a növekedés feltételeit, hogy közben a költségvetési stabilitást meg kell őriznie, hiszen hosszú távon fenntartható egyensúly nem képzelhető el növekedés nélkül. El kell hárítani a növekedés útjában álló legfontosabb akadályokat: át kell alakítani az adórendszert, meg kell szüntetni a költségvetési kiadások magas szintjét, az állami szektor pazarlását és a túlszabályozottságot.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!