Menedzserképzés civil módra

A Civitas projektjében résztvevő cégek számára a cash-flow szabályozása és az alkalmazottak fluktuációja okozta a legnagyobb problémát.

Egyéves képzésen vettek részt az észak-nyugati régió cégvezetői az idei év folyamán a Civitas Alapítvány és a Consat Consulting szervezésében. A projekt keretén belül egy integrált képzési rendszert dolgoztak ki, amely segítségével 80 hazai vállalat versenyképességét növelték mind a belföldi, mind a nemzetközi piacon. A program egyedi lehetőséget kínált a Kolozs, Szilágy, Bihar, Szatmár, Máramaros és Beszterce-Naszód megyei kis- és középvállalatok menedzserei számára: egy éven keresztül ingyenesen képezhették magukat a minőségmenedzsment, kereskedelmi innováció, projektmenedzsment és PR-kommunikáció területén. Ezek voltak azok az ágazatok, amelyek leginkább fejlesztésre szorultak a Civitas előzetes felmérései alapján, amikor kiszűrték a vállalatok hiányosságait, és azokra fókuszálva fogalmazták meg a képzés tartalmát – hangzott el a projekt záró sajtótájékoztatóján, Kolozsváron. A menedzserképző tanfolyam 71.000 eurós költségvetésének 90%-át az Európai Unió biztosította a Phare 2006 – Humán Erőforrás Fejlesztési Program által, a többit az alapítvány saját forrásaiból fedezte. Így sikerült elérni azt, hogy a vállalatok

ingyen juthattak alapvető szakmai ismeretekhez

és tevékenységük fejlesztéséhez elengedhetetlen szaktudáshoz. Sönberger Krisztián , a program koordinátora a Transindex kérdésére kiemelte: ezen cégek előrelépése pozitív hatással van a környező közösségekre, mivel onnan kerülnek ki az alkalmazottak; csökken az illető régió munkanélkülisége és ezzel együtt a szegénység. Talán ezért is érthető, hogy nagy volt a túljelentkezés: a meghirdetett 80 helyre összesen 150 kérés érkezett. A kedvezményezetteket elsősorban azokból válogatták ki, akik kitöltötték az igényfelmérésre vonatkozó kérdőíveket, majd azokat helyezték előtérbe, akik még nem vettek részt hasonló képzésben.A projekt egy 180 órás, előadás- és gyakorlatsorozatból álló képzést foglal magába, ami Kolozsváron került megszervezésre 2009 második felében. A kedvezményezett vállalatvezetők a képzés befejeztével a Munkaügyi Minisztérium és az Európai Unió által elismert és akkreditált diplomát vehettek át kommunikációs és projektmenedzsment tudásukat igazolandó.

A képzések menetéről Sönberger kifejtette, hogy a résztvevőket 20 fős csoportokra osztották, ami egy optimális létszám a hatékony csapatmunkához. Az alapítvány mind a négy területen megpróbálta a legjobb szakembereket kiválasztani. A képzések alatt arra a következtetésre jutottak, hogy

a vállalatok legnagyobb problémáját

a folyó kifizetések és bevételek (cash-flow) szabályozása jelenti, ezért gyakran előfordul, hogy késnek számlák kifizetésével.

A másik mélyen gyökerező probléma a humánerőforrás-menedzsmenthez köthető. Az alkalmazottak keveset maradnak egy cégnél, hamar továbbállnak magasabb fizetés reményében, ezért nem képezik ki magukat igazán egyetlen feladatkörben sem. A válság enyhe pozitívumának tekinthető, hogy ez a fluktuáció lecsökkent, így remélhetőleg hozzáértőbb és megbízhatóbb alkalmazottakkal számolhatnak a cégek.

Arra a kérdésre, hogy milyen módon mérhető a vállalatok hatékonyságának javulása, Sönberger Krisztián elmondta, hogy az előadások után minden résztvevő kitöltött egy elégedettségi tesztet, amiből kitűnt, melyek voltak a képzések erős, illetve gyenge pontjai, miket lehet javítani a következő projekteknél.

Legtöbben a még több gyakorlatot hiányolták,

viszont sok résztvevő igen kevés elméleti szaktudással rendelkezett, ezért volt fontos ezeket elmélyíteni. Ezen kívül egy fél év múlva fel fogják hívni a vállalatok vezetőit és megkérdezik, hogyan sikerült hasznosítani a megszerzett tudást, ez mennyire segítette őket működésükben.

A jövő évi tervekről elöljáróban csak annyit közölt a projektmenedzser, hogy a vidéki környezetre fókuszálnak, és egy olyan vállalatfejlesztési képzést indítanak el, amely segítséget nyújt a vezetőknek a számítógép kezelésében és az internet professzionális célú felhasználásában.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!