Gáll Erzsébet nagymamája receptjei alapján főzi a háziszörpöket, nemcsak saját fogyasztásra.
Takaros befőttesüvegekben házi készítésű lekvárok, kompótok sorakoznak a vásári standon, mögöttük sorban többféle háziszörp: feketeribizli, málna, áfonya, fenyőrügy, meggy. A gyergyószentmiklósi Gáll Erzsébet 2003-ban kezdett foglalkozni saját készítésű gyümölcskészítmények eladásával. Akkor maradtam munka nélkül, s gondolkodtunk, hogy valamit el kellene kezdeni. Így jött az ötlet, hogy próbálkozzunk a szörpkészítéssel – meséli, miközben férje a standnál az érdeklődőkkel beszélget.
A feketeribizli-, meggy- és málnaszörpöt 2003 óta saját termésből főzik, de lassan-lassan, ahogy bővítették a termékskálát, a szomszédoktól, ismerősöktől beszerzett gyümölccsel pótolják a nyersanyagot. Felvásárolják, ezáltal nemcsak a saját, hanem a termelők vagy gyümölcsszedők bevételét is biztosítva.
A kisvállalkozást Gáll Erzsébet hivatalos formában 2005 óta működteti. Igyekszem, hogy a saját fizetésemet kikeressem. Nem ipari mennyiséget főzünk, egyszemélyes vállalkozó vagyok, nyáron dolgozom, amennyit csak bírok, aztán azt próbálom értékesíteni egész évben – mondja.
Nagymamámtól rámmaradt, régi recepteket
használok. Igyekszünk a hagyományos ízeket megtartani, feleleveníteni, hiszen manapság sok háziasszony elfelejtette, hogy gyerekkorában milyen ízeken nőtt fel. Manapság kiszorult a kamrákból a természetes alapanyagok felhasználásával eltett gyümölcskészítmény – teszi hozzá. A termékeket citromsó és szalicil hozzáadásával tartósítják; cukor helyett pedig egyes szörpök esetében mézet használnak édesítőszerként.
Az egyszemélyes vállalkozás korlátozott lehetőségeiből adódóan eddig csak Hargita megyében vannak olyan üzletek, ahová rendszeresen szállítják a termékeket. Egyelőre Kovászna megyében próbálnak tovább terjeszkedni; szórványosan Székelyföldön kívüli vidékekre is vittek szörpöket, de mindeddig nem vetették meg a lábukat a megyén kívül.
Mennyire van kereslet a háziszörpre? Erzsébet asszony tapasztalata szerint van érdeklődés, a vásárok alkalmával sokan megkóstolják, dícsérik is az ízét. De egy új piacon, ahol először találkoznak a termékeikkel, nyilván kevesebben vásárolnak. A kistermelő mégsem csügged, hiszen volt már olyan vásár, hogy az eladás gyengén ment, de estefelé megkereste őket egy üzletvezető, és hosszú távú szerződést kötöttek.
A felismerés megvan, hogy inkább háziszörpöt jó fogyasztani a túltartósított, túlédesített termékek helyett. Inkább az a probléma, hogy a pénztárcák vékonyak.
Sokan szeretnének biotermékeket fogyasztani;
sajnos van egy réteg, aki vásárolná, de nem tudja megengedni magának. Persze olyanok is vannak, akik csak azt nézik, minél olcsóbb legyen, amit megvesznek – véli Gáll Erzsébet.
Mikor az évi termelésről kérdezem, kiderül, nem is tudja pontosan, mekkora mennyiségű gyümölcsöt dolgoz fel egy nyár alatt. Ami biztos: 370 kiló feketeribizli termett idén a saját kertjükben, azt pótolják, s ehhez még hozzájön a többi gyümölcs. Csíkszeredában már hat üzletbe szállítják a feketeribizli-szörpöt, méhészüzletbe, bioboltba.
Transylvania Authentica – mi ez?
A Transylvania Authentica a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány és az angliai The Prince's Charities Alapítvány közös programja. Célja a helyi hagyományos ételek, a kézmûves termékek népszerûsítése, elismertetése, az ökoturizmus fellendítése.
A minõsítést odaítélõ bizottság elõször ült össze az idén, júniusban. 15 kisvállalkozás nyújtotta be a kérelmét, ebbõl 14 székelyföldi volt. Élelmiszeripari termék kategóriában négyen kapták meg a Transylvania Authentica minõsítést. Az értékelésnél figyelembe vették, helyi jellegzetességrõl van-e szó, mennyire számít hagyományosnak az illetõ termék, de az eredetiség, minõség, a természetes alapanyagok felhasználása, a környezetbarát jelleg mind-mind elbírálási tényezõ volt. A minõsítést a termékek 3 évre kapták meg, ezalatt az idõ alatt több ellenõrzésre és újraértékelésre is sor kerül, hogy a termékek minõségének színvonalát biztosítsák.
A kisvállalkozás nemrég megkapta a jellegzetes erdélyi termék minősítést; Kolozsváron volt az elbírálás, ahol a tradicionális gyergyói szörpök sikert arattak.
A Transylvania Authentica-embléma azonban még nem került fel az idei termékskálára, hiszen előbb a meglévő, felcímkézett befőttesüvegek és műanyag palackok kell elfogyjanak, magyarázza. A műanyag palack helyett egyébként
üveget kötelesek majd használni.
Az idén még nem sikerült áttérni az üvegre, nem volt rá pénz, műhelyt bővítettek, hogy a fogyasztóvédelmi és egyéb követelményeknek meg tudjanak felelni.
A műanyag palacknak 40 bani darabja, az üveg ennél sokkal drágább, ennek ellenére maguktól is törekednének áttérni az üvegpalackra, mert szebb, elegánsabb.
1 lej 40 bani lenne körülbelül a félliteres üveg, de azt vissza lehetne váltani, tehát hosszú távon anyagilag is megérné. Mivel manapság minden üdítő műanyag palackban van, már messziről lehet jelezni a különbséget: nem egy multi tömegtermékét árulják.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!