Románia legnagyobb, 44 napelemes rendszere Marosvásárhely határában működik. Így megéri, de családi házak esetében már nem kifizetődő a napkollektoros fűtés.
A családi házak, vagyis a kisfogyasztók esetében a mi éghajlati viszonyaink között nem kifizetődő a napkollektoros fűtés, állítják a szakértők. Annál hasznosabb viszont a nagyfogyasztók számára. Románia legnagyobb, 44 napelemes rendszere Marosvásárhely határában működik. 2009. április 30-án avatták fel – mintegy 600 meghívott jelenlétében – a Marosvásárhely kijáratánál levő Business Hotel spa és wellness központját. A szolgáltatások sokféleségét és a kezelőtermek számát tekintve a vásárhelyi Aqua Day Spa országos viszonylatban a legelső helyen áll.
A csaknem kétmillió eurós beruházás
nyomán létrejött rekreációs központ szaunát, masszázsszalonokat, jacuzzit, úszómedencét, testsúlycsökkentő és testátmodellező központot, fitness termet, török fürdőt, szín- és aromaterápiára alkalmas termeket és sok minden egyebet foglal magában. A 120 férőhelyes szálloda és a hozzá tartozó, Romániában egyedülálló függővendéglő tulajdonosa, Florin Vlas városi tanácsos a PSD Maros megyei szervezetének az elnöke.Az avató ünnepségen elismerte, hogy létesítményét elsősorban nem a középosztálynak, hanem a térségben élő VIP-knek szánta, hiszen a szolgáltatások ára esetenként igen borsos. A megnyitón jelen levő illusztris személyiségek közül többen úgy vélték, hogy Marosvásárhely túl kicsi és szerény város ehhez a gigantikus komplexumhoz, amelyben például a törökfürdő a granadai Alhambra komplexum élethű mása. Négyezer négyzetméter alapfelületű üzleti központ egészíti ki a szállodát, az éttermeket és a wellness központot, ahol konferenciatermek, irodák működnek, természetesen mindezt mélygarázs egészíti ki.
A komplexumot külföldi partnerekkel együtt tartja fenn Florin Vlas. A Business Hotel Komplexum családi vállalkozásként működik, amennyiben a több más vásárhelyi szállodát, gyorsétkezdéket, cukrászdákat, idegenforgalmi irodát, benzinkutat, valutaváltót működtető üzletember felesége és fia is a Business Hotelben tevékenykedik.
A komplexum különlegessége nem csak abban áll, hogy az ország legtágasabb wellness-központját foglalja magában, hanem abban is, hogy Románia legjelentősebb napenergia-kollektoros rendszerével van felszerelve.
Ennek a beruházásnak a történetét onnan kezdeném, hogy véleményem szerint az 1989 előtt időszakban a mi legnagyobb gondunk az volt, hogy
nem fértünk hozzá az információkhoz.
Legalábbis én emiatt voltam a leginkább frusztrált. Tudtam, hogy a világ körülöttünk rohamosan, óriásléptekkel fejlődik, és mi nemigen értesültünk arról, hogy mi van körülöttünk, hiszen itt éltünk, ebben az országban – bezárva.
Én korábban is, de főként 1989 után nagyon sokfelé jártam a világban, és azt tapasztaltam, hogy nemcsak az emberi intelligenciát hasznosítják egyesek igen ötletesen, hanem a kézenfekvő, természetes energiaforrásokat is, mint például a napenergiát. Persze nemcsak ezt tapasztaltam, hanem sok más okos dolgot, mondta a Transindexnek Florin Vlas, aki azt is bevallotta, hogy a napenergia hasznosításához a közvetlen ötletet egy olyan gyergyócsomafalvi származású orvostól kapta, aki jelenleg benzinkutat működtet Magyarországon.
Már a tervezéskor azt igényelte: úgy képzeljék el az idegenforgalmi központot, hogy a szükséges energia egy részét nemkonvencionális forrásokból nyerjék. Hazai és külföldi tervezők is dolgoztak a projekten. Köztudott, hogy Marosvásárhelyen és környékén sok a földgáz a talajban, tehát mindenképpen azt is használják – főleg a szállodaszobák fűtésében, és részben a meleg víz előállításában.
Az uszoda a szálloda legfelső, ötödik emeletén található. Ebben a víz állandó jelleggel 28 C fokos. Ennek a megtartásához sok energiára van szükség. A napkollektorokat a komplexum tetején úgy helyeztük el, hogy ne rontsák az épület esztétikáját. A napelemek nemcsak akkor működnek, amikor ragyogóan süt a nap. Amikor kint meleg van, az uszoda vize is elég meleg, tehát éppen nem hasznosítjuk a kollektorokat, akkor az általuk melegített víz hőmérséklete akár a 180 C fokot is eléri. Ilyenkor a melegvíz kazánokban raktározódik.
Természetesen egy automata hőmérőrendszer segítségével, ha szükség van a meleg vízre, azt azonnal hasznosítjuk, ha meg éppen nincs rá szükség, akkor egy zárt rendszerben kering, hogy ne legyen túl nagy a nyomás, ne álljon fenn robbanásveszély. A kollektorok télen is termelnek energiát napközben, hiszen nem a Nap melegét, hanem a sugarakban levő energiát hasznosítják, magyarázta Vlas. Télen a szállodaszobákat földgázzal fűtik, ezt nem lehet a napelemekre bízni.
Az üzletember tárgyalásokat folytat egy osztrák céggel, amely vízpumpás rendszerrel a
talajvizet fogja hasznosítani,
Az üzletember Olaszországban és Görögországban látta az országutak, autópályák fölött függõ vendéglõket. Ezek mintájára egészítette ki a Business Hotelt egy ilyen felfüggesztett étteremmel. Fõleg a fiatalok járnak ide, meg azok, akik úton vannak, és megéheznek. Ide nyáron rövidnadrágban is be lehet menni, ami az elegáns vendéglõben elképzelhetetlen. Államtitkári szintig kellett elmennie az engedélyezésért, mert a vásárhelyi polgármesteri hivatal nem akarta jóváhagyni az országút fölött átívelõ étterem építését.
tehát egy harmadik energiatermelő rendszerrel is felszerelteti a komplexumot. A mi talajunkban nincs termálvíz, de erre ebben az esetben nincs is szükség. Ugyanakkor azt a hőenergiát is hasznosítják, amit a melegítő és léghűtő rendszer kompresszorai bocsátanak ki. Ezt egy óriási kazánban fogják fel, majd szétküldik oda, ahol szükség van rá.
A 12 ezer négyzetméter alapfelületű, ötszintes komplexumban nincsenek fűtőtestek. A melegítő és hűtőcsövek az álmennyezet mögött, illetve a padló alatt húzódnak meg. Tehát hagyományos klímaberendezés sem létezik. Vlas termosz-rendszernek nevezi a berendezését. Az egész fűtési-hűtési hálózat számítógépes vezérléssel működik.
Nyáron a komplexumban csakis a konyhában, a főzéshez használnak földgázt. Naponta körülbelül 6000 liter meleg vízre van szükség. Ha ezt gázzal kellene előállítsák, az havonta 400-500 millió régi lejbe kerülne. Úgy számolja, hogy a napkollektorok révén évente körülbelül
100 ezer eurót takarít meg.
Három év alatt térül meg a befektetés. Vlas szerint Romániában mások azért nem hasznosítják a napenergiát, mert a tervezők nem vállalják fel, hogy az eljárást befoglalják a projektbe. Nincsenek olyan tervezők, akik értenek ehhez.
A marosvásárhelyi Instaldi kivitelező cég munkaközössége oroszlánrészt vállalt a napkollektoros rendszer kiépítésében. A cég egyik tulajdonosa, Soós György a Transindexnek elmondta: a megoldás jó, a rendszer tökéletesen működik, csakhogy igen komoly beruházást igényel. Magánszemélynek túl költséges,
sokára térül meg az ára.
Csak ott érdemes hasznosítani, ahol nagy a melegvízfogyasztás. Egyetlen családi ház esetében körülbelül 4 ezer euró lenne a befektetés értéke. A Business Hotel komplexum esetében 44 nagy napkollektort szereltek be. Viszont – főleg télen – ez csupán a gázfűtés melletti kiegészítő megoldás lehet.
A mi vidékünkön nemigen van lehetőség arra, hogy csak ezzel fűtsünk. Soós György nem tud olyan marosvásárhelyi lakásról, amelyet kizárólag napenergiával fűtenének.
A Vlas-birodalomban egyidejűleg 3000 liter meleg vizet lehet tárolni. A kivitelezésnél, szerelésnél kizárólag külföldi anyagokat használtak. Nálunk, Romániában még rézcsövet sem gyártanak, és ez a rendszerváltás előtt is így volt. Mindent külföldről kell behozni, illetve az itt forgalomban levő külföldi tartozékokat kell felhasználni, mondta Soós György.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!