Francia atomerőmű épül Erdélyben?

Egyelőre még sok az ismeretlen, de a tisztségviselők szavai egybevágnak: biztosan lesz második atomerőmű, mely 2020-ban kezd épülni.

Az utóbbi hónapokban ellentmondásos hírek jelentek meg a hazai sajtóban arról, hogy mikor, hol épül majd meg, ha egyáltalán megépül Románia második atomerőműve. Azt is csak találgatni lehet, hogy mikor, mennyire bővül a cernavodai atomerőmű. Azért is kétségesek az energiatermelés bővítéséről szóló tervek, mert a szükséglet egyelőre csökkenő tendenciát mutat, és a gazdasági válság országunkra gyakorolt hatását még egyáltalán nem lehet kiszámítani. A második hazai nukleáris erőmű építésének a terve először akkor került terítékre, amikor beindult a cernavodai erőmű második reaktora. Tény, hogy ha lesz egy romániai második atomerőmű, akkor azt előreláthatólag Erdélyben építik majd meg. Ugyan a részletekről sokat nem lehet tudni, de úgy hírlik, hogy legutóbbi franciaországi látogatása során Traian Băsescu államelnök a francia elnökkel, Nicolas Sarkozy vel arról is tárgyalt, hogy

a franciák szívesen részt vennének

a második román atomerőmű felépítésében, ugyanakkor feltételekhez kötik a közreműködésüket. Sarkozy ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondott, hogy a francia cégek masszív tőkeberuházással támogatnák a projekt megvalósítását. Băsescu indirekt módon elfogadta a felajánlást, és annyit tett ehhez hozzá, hogy Románia – ha megépíti a második atomerőművet – nem kanadai, hanem ezúttal európai technológiát használna fel. A franciaországi, államelnöki látogatás előtt nem sokkal a Gazdasági és Pénzügyi Minisztérium államtitkára, Tudor Şerban azt nyilatkozta: Románia komolyan gondolja a projekt kivitelezését, és máris tárgyalásokat folytat egy jelentős, a nukleáris energiatermelésben jártas céggel, amely a beruházásban való részvétele esetén 35 százalékos részesedést óhajt, és ezt meg is ígérte neki a román kormány.Az a feltételezés, hogy francia cég lesz az egyik fő beruházó az új erőműben, már ezelőtt két évvel felröppent, ezt az AREVA, a szakágazat egyik piacvezető cégének vezetősége is megerősítette. A Power Engineering International szaklap annak idején azt helyezte kilátásba, hogy 2020-ig elkészül majd a második román atomerőmű. Egyébként az AREVA cég már jelen van az országban: 2008 őszén a bukaresti Premium Plaza irodaházban mintegy 520 négyzetméternyi felületet bérelt.

Sajtóhírek szerint az AREVA mellett főként a francia GDF Suez (a Gaz de France állami vállalatról van szó), az olasz ENEL és a németországi E.ON érdeklődik a romániai beruházás iránt. A GDF Suez a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának a megépítésében is részt vesz. A mintegy 4 milliárd eurós beruházásban 9,15 százalék a részesedése. A francia cég a szélenergia hasznosításában, valamint a földgáztárolásban is jelen van. A GDF a hazai Amgaz és a Depomureş, gáztárolással is foglalkozó cégek, valamint a volt Distrigaz Sud tulajdonosa. A prosperáló vállalkozás a 2008-as esztendőt állítólag 10 milliárd eurós nyereséggel zárta.

A hazai nukleáris energiatermeléssel kapcsolatos egyik sajtótájékoztatón a francia Group Societe Generale Csoport hazai kirendeltsége, a BRD Group Societe Generale egyik igazgatója kijelentette:

a francia bank igencsak érdeklődik

a második atomerőmű megépítése iránt, tehát valószínűleg ez a pénzintézet teremtené meg a franciaországi cégek részvételének a pénzügyi hátterét. A szaktárca államtitkára, Tudor Şerban egy konferencián nemrég azt is nyilatkozta: a GDF Suez mellett az E.ON, az Enel, a Cez, az Iberdrola és a RWE is érdekelt az erőmű létrehozásában. Anélkül, hogy megnevezte volna a céget, ő is említést tett egy stratégiai beruházóról, mely minimum 35 %-os részesedést kér az üzletből.

A második hazai atomerőműről a Gazdasági és Pénzügyi Minisztérium energiaügyi igazgatóságnak a vezetője, Alexandru Săndulescu is nyilatkozott, akit a Mediafax hírügynökség idézett. Szerinte az erőmű mindenképpen Erdély területén lesz, és az építése 2020-ban kezdődik majd. Săndulescu hozzátette, hogy Erdély területén több helyszín is szóba jöhet, de még nem döntötték el, hogy hol épül fel a 4.800 MW teljesítményű, 2-4 reaktorból álló létesítmény.

Ugyancsak egy második atomerőmű szükségességéről nyilatkozott a közelmúltban egy szeminárium keretében a hazai Nuclearelectrica vezérigazgatója, Teodor Chirica. Ő is úgy véli, hogy egy 2-4 reaktoros erőmű építése kezdődik majd el 2020-ban. A Gazdasági és Pénzügyi Minisztérium tavaly novemberben jelentette be, hogy kiírja az előmegvalósíthatósági tanulmány elkészítésére vonatkozó, nemzetközi tendert. Săndulescu tavaly novemberben azt is taglalta, hogy a két román atomerőmű várhatóan

harminc éven keresztül termel majd párhuzamosan.

A cernavodai első reaktort 1996-ban állították üzembe, és mivel egy reaktor legtöbb negyven éven át üzemel, 2036-ig termel energiát. A második egység 2008-tól termel, és a 3-as, illetve 4-es reaktort – a dolgok mai állása szerint – 2015-ben kezdik működtetni, tehát 2055-ig funkcionálnának. Szakértők hozzávetőleges számítása szerint 2026-tól harminc éven keresztül a két erőmű Románia energiaszükségletének a mintegy 60 százalékát biztosítaná. A két működő cernavodai egység egyenként 700 MW kapacitású. A 3-as és 4-es reaktor megépítéséhez, beindításához mintegy 2,2 milliárd euróra lenne szükség, illetve ennyi volt az előrejelzés még a gazdasági válság elmélyülése előtt.

A két új cernavodai reaktor projektjének az elkészítéséhez hat céget választottak ki, ezek a német RWE, a hazai ArcelorMittal, a spanyol Iberdrola, az olasz Enel, a cseh CEZ és a belga Electrabel. Együttesen készítik el a projektet, és a tervek szerint 2009 végén kezdődik el a reaktorok építése. A projekt elkészítése érdekében létrehozandó közös szerveződés a finnországi Fennovoima Oy egyesülés mintájára készül, amelynek a tagjai között a beruházók mellett a nagy energiafogyasztók, a regionális és helyi energetikai vállalatok is megtalálhatók.

A romániai egyedárúság, a Nuclearelectrica részvényeinek a 90,5 százaléka állami tulajdonban van, a többi részvény fölött a Proprietatea Alap rendelkezik. A román kommunista hatalom eredetileg

15 atomrektor beindítását tervezte.

A múlt század 70-80-as éveiben a fő cél az volt, hogy az ország megteremtse a viszonylagos energetikai függetlenségét. Annak idején a nyersanyagimport kiküszöbölését is szem előtt tartotta a pártvezetés, ezért Turnu-Severin-ben megépítették a nehézvíz előállító üzemet. A Romag cég nyolc termelőszalagjából most csak három működik. Az 1989-es rendszerváltás előtt a 15-ből 5 reaktor tervezését, illetve építését kezdték el. 1990-ben a cernavodai 1-es reaktor 65, a kettes 40 százalékos arányban volt készen, a 3-as, 4-es, 5-ös reaktorok csak a tervezés fázisában voltak. Mostanra a szaktárca – úgy tűnik – lemondott az 5-ös tervezéséről, kivitelezéséről.

Miközben sokan sokat nyilatkoznak a második romániai nukleáris erőmű szükségességéről, a statisztikai hivatal arra figyelmeztet, hogy idén folyamatosan csökkent az energiafogyasztás (az első negyedévben 10, áprilisban további 15 %-kal). Immár a 2002-es fogyasztás színvonalára esett vissza a szükséglet. Idén Törökországba és Görögországba szeretne energiát exportálni a román kormány, az ezzel kapcsolatos tárgyalások folyamatban vannak.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!