Vojnits Tamás: hiba volt 2 százalékos deficitre építeni a költségvetést
2009. március 20. – 12:02
frissítve
Jó ötleteket is tartalmaz, ám még messze áll végleges formájától a Boc-kormány hétfőn bemutatott válságkezelő csomagja. Az intézkedések hatékonyságáról a magyarországi Oriens pénzügyi tanácsadó cég vezető közgazdászát kérdeztük.
A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb becslései szerint idén 4 százalékos recesszióval és 4,7 százalékos költségvetési hiánnyal kell számolnia a kormánynak, miközben az idei költségvetést 2 százalékos deficitre építették. A számítások közötti eltérésből adódó következmények hogyan befolyásolják Románia gazdaságát?
Vojnits Tamás: - A recesszió miatt egyértelműen nagyobb lesz a költségvetési hiány. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor a Romániához hasonló fejlettségű országok kénytelenek valamelyest úgynevezett prociklikus gazdasági politikát folytatni, tehát olyan intézkedéseket kell hozniuk, amelyekkel ellensúlyozni tudják a válság hatásait. Mivel a költségvetés mozgástere viszonylag szűk, és a fejlődéshez, gazdasági növekedéshez nem elegendőek a belföldi megtakarítások, az ilyen időszakokban rá vannak szorulva a külföldi finanszírozásra.
Noha két százalékos költségvetési hiánnyal számoltak, ezt a számítást kismértékben növekvő, vagy stagnáló gazdaságra alapozták. Az, hogy Romániában a költségvetést ilyen rosszul tervezték, egyértelműen a gazdaságpolitikának a felelőssége, a kormányzat hibája, mert 2008 végén már jól látható volt, hogy a növekedési kilátások meredeken romlani fognak, a gazdaság pedig meglehetősen súlyos állapotba kerülhet.
Tehát hiba volt növekedő környezetre alapozni a költségvetést, hiszen immár hivatalos előrejelzések is azt mutatják, hogy a gazdaság nem növekedni, hanem szűkülni, csökkenni fog ebben az évben: recesszió lesz. A költségvetés pedig ki van téve annak a veszélynek, hogy a tervekhez képest a bevételek alulteljesülnek, ami a hiány növekedéséhez vezet.
Ha megengedi, beszéljünk a Boc-kormánynak a hét elején bemutatott válságkezelő csomagjáról.
– Már az elején megjegyezném, a csomag méretének ismerete hiányában, vagyis anélkül, hogy pontosan lehetne tudni, hány milliárd eurót tesz ki, avagy a nemzeti össztermék arányában mekkora, eléggé nehéz a makrogazdasági hatásait megítélni. Első látásra is egyértelmű, ez a csomag még nincs kidolgozva, messze áll a végleges formájától, azt viszont el tudom mondani, hogy nagyjából milyenek az irányai.
Az első legfontosabb válságkezelési programpontként az infrastrukturális beruházásokat nevezte meg Emil Boc miniszterelnök. Mennyire tekinthető ez az intézkedés válság-ellenes beruházásnak?
– Ez egy nehéz ügy. Egy olyan országban, ahol a költségvetési tartalékok bővebben állnak rendelkezésre, egy ilyen intézkedéscsomag potenciálisan jól jöhet, mert egyrészt olyan fejlődést valósít meg, amely növeli a gazdaságnak a potenciálját, produktivitását, másrészt pedig közvetlenül munkahelyek teremtéséhez is hozzájárulhat. Románia esetében sokkal szűkösebbek a költségvetési források, az ilyen intézkedésekkel óvatosan kell bánni. Véleményem szerint egyelőre a költségvetési fegyelemnek a megtartása az elsődleges.
A kormány nem feltétlenül saját kezdeményezésére döntött például az autópályák, gyorsforgalmi utak építése mellett, hiszen számos ajánlás érkezett az Európai Unió részéről, miszerint Romániának korszerűsítenie kellene az úthálózatát.
– Helyes dolognak gondolom az infrastruktúra fejlesztését, mert azokban a gazdaságokban, ahol ez alapvetően hiányzik, egyértelmű, hogy csökkenti a gazdasági hatékonyságot.
Az ország tőkevonzó képességére biztos, hogy ösztönzően hat, ha a nagyvárosokat autópályák kötik össze. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy ezek az autópályák nagyon költségesek. A költségvetési fedezetet például úgy lehet megteremteni, hogyha egyéb költségvetési kiadásoknál sokkal szigorúbb politikát folytat a kormányzat.
A válságkezelő csomag többek között olyan intézkedéseket is tartalmaz, amelyek közvetlenül érintik a lakosságot. Ilyen például a tömbházszigetelési, a roncsautó-program, vagy az oktatási és egészségügyi infrastruktúra fejlesztése, rehabilitációja.
– A tömbházszigetelési program tökéletesen beleillik abba a koncepcióba, ami mostanában máshol is népszerű, és úgy tűnik, hogy jó irányú befektetés, mert lehetővé teszi az energia-megtakarítást és ezzel növeli a hatékonyságot. Az ilyen programokat alapvetően jó ötletnek tartom. Szerencsés esetben EU-s forrásokat is be lehet csatornázni erre a célra. Szintén jónak tartom a köztisztviselők bérfagyasztását, mivel szigorú költségvetési gazdálkodásra van szükség. Különösen azért, mert a magánszektorban jelentősen mérsékelődni fog a jövedelemek növekedése.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a bérfagyasztásnak van egy hátulütője is, éspedig az, hogy a köztisztviselőt már csak a hír hallatára általános sztrájkkal fenyegetőznek. Hatalomra lépésétől szinte szüntelenül tiltakozások sorozatával volt kénytelen számolni a kormány.
– Egy ilyen népszerűtlen intézkedés esetén óhatatlanul ilyen reakcióval szembesül a kormány, viszont az államnak fel kell lennie készülve a helyzet kezelésére. Azt kell látni másfelől, hogy amennyiben a bérköltség nem csökken számottevően egy ilyen gazdasági környezetben, akkor lényegesebben nagyobb mértékű elbocsátásokkal tudják csak kompenzálni a vállalatok ezeket a hatásokat – és most nem az állami szektorról, hanem a privátszféráról beszélek.
És mivel a beruházásoknak bizonyos szektorokban van egyfajta tehetetlenségük és nehezebben tudnak visszafogni egyes kiadásokat – például, ahol rendszeresen pótolni kell az elavulást – ott a létszámot fogják csökkenteni. Ezért aztán még mindig jobban megéri szigorú bérgazdálkodást folytatni, mert a gazdaság egészében potenciálisan kisebb károkat okoz. Ehhez hozzátartozik az állami alkalmazottak visszafogottabb bérfejlesztése is, mert ha ez nem történik meg, akkor a gazdaságra nézve kedvezőtlen jelzést kap a privát szféra, és ez nem lenne szerencsés.
A kis- és közepes vállalkozások kivételes támogatást élvezhetnek a válságkezelési csomagban szereplő intézkedéseknek köszönhetően. Például leegyszerűsítik a vállalkozásoknak szóló támogatások lehívásához szükséges procedúrákat, a CEC és az Eximbank pedig beszáll a projektek előfinanszírozásába.
– Ezek nagyon jó dolgok, emellett szerencsés dolog a már amúgy is bevált egykulcsos adó megtartása is.
Tăriceanu korábbi miniszterelnök a válságprogram bemutatása előtt felszólalt és azt a javaslatot tette, hogy a 19 százalékos ÁFÁ-t, illetve a 16 százalékos adókulcsot egyaránt csökkentsék le 15 százalékosra. Ön szerint szerencsés lenne egy ilyen jellegű intézkedés?
– Az ötlet koncepcióként szerintem jó, viszont a jelenlegi helyzetben eléggé kockázatos. Előny, ha létezik egy igazi egykulcsos adó, de ha ezt nem engedi meg a gazdasági környezet, akkor a fogyasztási típusú adóknak megvan az az előnyük, hogy nagyon könnyen beszedhetők, társadalmi igazságosság szempontjából is azt szokták mondani, hogy bizonyos mértékek mellett, alapvetően támogatandó és preferált adózási forma. Az, hogy magasabb a kulcs, azt az átmeneti gazdasági helyzet indokolhatja.
Ugyanakkor a korábbi kormányfőnek volt egy másik javaslata is, éspedig az, hogy az adók és illetékek értéke 2 százalékkal csökkenjen a tavaly decemberben befizetett értékhez képest.
– A közvetlen pénzügyi kockázatok eléggé magasak, az ilyen jellegű csökkentésekkel óvatos volnék, mert az alacsonyabb adóterhelés általában véve mindig jó, de akkor meg kell lennie a kiadásoldali fedezetnek is. A jelenlegi gazdasági környezet nemigen teszi lehetővé azt, hogy a költségvetés lazítson. Románia az IMF segítségére szorulhat, de legalábbis szüksége lehet valamilyen külföldi pénzügyi segítségre. A bankrendszerben fontos a stabilitás, ezért nagyon óvatosan kell bánni a költségvetési lazítással.
A miniszterelnök elmondta, további válságkezelési intézkedéseket alkalmaznak, amennyiben ez szükségessé válik, például az adók és az illetékek számának a csökkentését, vagy a befektetett profit adómentesítését.
– Érdemes egy forgatókönyvet készíteni a legrosszabb esetre. Most a legrosszabb eset alatt egy valóban mély recesszió kialakulását értem. Ráadásul egy olyan világban, ahol a tőkeforrásokért óriási verseny fog megindulni.
Románia kormányának válság-ellenes csomag-javaslata
A válság-ellenes csomag célja[span-end650815a364358]
- A gazdasági fejlõdés felélesztése és a befektetési, vállalkozó környezet támogatása a létezõ munkahelyek megtartása és újak létrehozása érdekében – A lakosság megóvása a gazdasági krízis kihatásaitól, kiemelt hangsúlyt helyezve a hátrányos helyzetû társadalmi csoportokra (kis fizetésûek és alacsony nyugdíjjal rendelkezõk) – A hitelezési és likviditási kapacitások felélesztése a román gazdaság finanszírozása érdekében. Fontosabb intézkedések[span-end650815a364347]
Infrastrukturális beruházások: Közlekedési infrastruktúra: A 2009-es költségvetés 20 százaléka, vagyis 10,2 milliárd eurót irányoztak elõ befektetésekre. Ezen belül a már konkrét intézkedések a következõ beruházásokat szolgálják:
- A bukaresti körgyûrû északi felének négy sávossá alakítása. – Ploieºti város melletti körgyûrû – Bukarest Bãneasa repülõtér elõtti aluljáró – Bukarest-Ploieºti autópálya – Észak-erdélyi autópálya – Aradi elterelõ (autópálya szintû út, 4-es Korridor) – Arad-Temesvár autópálya – Konstanca elterelõ (autópálya szintû út, 4-es Korridor) – Cernavodã-Konstanca autópálya
Tömbházak hõszigetelése (célja a közszolgáltatási számlák csökkentése, valamint megrendelések biztosítása helyi beszállítóknak és munkáltatóknak). 360 millió lejt különítettek el a célra. 50.000 lakrészt érinthet.
Helyi érdekû közlekedési infrastruktúra: 800 millió lej utakra, 250 millió lej közmûvesítésre
Egészségügyi infrastruktúra: 155 millió lej fejlesztésekre, épületek megerõsítésére
Oktatási infrastruktúra: 825 millió lejes elmaradások 2008-ról, új mikrobuszok, egyetemi és középiskolai központok fejlesztése, helyi iskolák épületeinek rehabilitációja
Közbeszerzési folyamatok gyorsítása Európai Uniós alapok lehívása: felgyorsított procedúrák annak érdekében, hogy minél hamarabb szerzõdési fázisba jussanak a projektek Egységes adókulcs megtartása: mûködik, meg kell tartani Kis- és középvállalkozásokat specifikusan érintõ intézkedések:[span-end650815a364336]
Az Eximbank és a CEC Bank tõkésítése a vállalkozói szféra támogatása érdekében: a fõként az átváltási árfolyamváltozásból származó veszteségek elleni védelem, valamint a vállalkozások kifizetési kötelezettségeinek fedezése érdekében. Ehhez kötõdõen egyszerûsödnek a vállalkozásoknak szóló támogatások lehívásához szükséges procedúrák, és a két bank beszáll a projektek elõfinanszírozásába. Vállalkozói hitelgarancia-alap operacionalizálása, vállalkozói hitelek ellengarantálása A Roncsautó-program kiterjesztése: 10 évnél is régebbi autók befogadása, régi autójáért cserébe a tavalyi programban megszabott összeghez képest 3.000 lej helyett 3.800 lejt kap az a tulajdonos, aki új autót vásárol. Hátrányos társadalmi csoportokat érintõ intézkedések:[span-end650815a364326]
- Minimális szociális nyugdíj bevezetése: áprilistól 300, októbertõl 350 lej. Mintegy 1,2 millió személyt érint. – Gyógyszer ártámogatás: B kategóriás gyógyszerek esetében 90 százalék, 600 lej alatti nyugdíjjal rendelkezõ nyugdíjasok esetében – Legtöbb három hónapos technikai munkanélküliség kezelése: az alkalmazónak nem kell adókat és illetékeket fizetnie ez idõ alatt az állam felé, az alkalmazott szempontjából a bevétel (részfizetés) nemjövedelem-jellegû – Szakmai továbbképzés 50 százalékos támogatása alkalmazottaknak és munkanélkülieknek egyaránt – Munkanélküli segély nyújtásának idõszaka három hónappal nõ – Köztisztviselõk fizetésének befagyasztása 2009-ben Várható kiegészítõ intézkedések, amelyek a következõ idõszakban látnak napvilágot:[span-end650815a364314]
- Adók és illetékek számának csökkentése – Befektetett profit adómentessége, 2009 második negyedévétõl – Állami garanciák biztosítása, új állami támogatási mechanizmusok kialakítása a befektetések fenntartása céljából – Projektek elõfinanszírozásának 20 százalékra való növelése – Specifikus intézkedések az egyes projektek ÁFA-költségeit illetõen – A kormány és a Román Nemzeti Bank pénzpolitikájának összehangolása a román gazdaság finanszírozása céljából. Elemzési fázisban van egy Európai Bizottságtól és Nemzetközi Valutaalaptól származó közös kölcsön igénybevétele – Európai pénzintézetek által biztosított visszatérítendõ támogatások hatékony igénybevételéhez szükséges intézkedések foganatosítása – Azoknak a gazdasági kulcságazatok támogatása, amelyek komparatív elõnyt biztosítanak Románia számára a térségben: mezõgazdaság és turizmus, de az építkezési ágazat is szóba jöhet. [/span-end650815a364314]
[/span-end650815a364326]
[/span-end650815a364336]
[/span-end650815a364347]
[/span-end650815a364358]
Infrastrukturális beruházások: Közlekedési infrastruktúra: A 2009-es költségvetés 20 százaléka, vagyis 10,2 milliárd eurót irányoztak elõ befektetésekre. Ezen belül a már konkrét intézkedések a következõ beruházásokat szolgálják:
- A bukaresti körgyûrû északi felének négy sávossá alakítása. – Ploieºti város melletti körgyûrû – Bukarest Bãneasa repülõtér elõtti aluljáró – Bukarest-Ploieºti autópálya – Észak-erdélyi autópálya – Aradi elterelõ (autópálya szintû út, 4-es Korridor) – Arad-Temesvár autópálya – Konstanca elterelõ (autópálya szintû út, 4-es Korridor) – Cernavodã-Konstanca autópálya
Tömbházak hõszigetelése (célja a közszolgáltatási számlák csökkentése, valamint megrendelések biztosítása helyi beszállítóknak és munkáltatóknak). 360 millió lejt különítettek el a célra. 50.000 lakrészt érinthet.
Helyi érdekû közlekedési infrastruktúra: 800 millió lej utakra, 250 millió lej közmûvesítésre
Egészségügyi infrastruktúra: 155 millió lej fejlesztésekre, épületek megerõsítésére
Oktatási infrastruktúra: 825 millió lejes elmaradások 2008-ról, új mikrobuszok, egyetemi és középiskolai központok fejlesztése, helyi iskolák épületeinek rehabilitációja
Közbeszerzési folyamatok gyorsítása Európai Uniós alapok lehívása: felgyorsított procedúrák annak érdekében, hogy minél hamarabb szerzõdési fázisba jussanak a projektek Egységes adókulcs megtartása: mûködik, meg kell tartani
Kis- és középvállalkozásokat specifikusan érintõ intézkedések:[span-end650815a364336]
Az Eximbank és a CEC Bank tõkésítése a vállalkozói szféra támogatása érdekében: a fõként az átváltási árfolyamváltozásból származó veszteségek elleni védelem, valamint a vállalkozások kifizetési kötelezettségeinek fedezése érdekében. Ehhez kötõdõen egyszerûsödnek a vállalkozásoknak szóló támogatások lehívásához szükséges procedúrák, és a két bank beszáll a projektek elõfinanszírozásába. Vállalkozói hitelgarancia-alap operacionalizálása, vállalkozói hitelek ellengarantálása A Roncsautó-program kiterjesztése: 10 évnél is régebbi autók befogadása, régi autójáért cserébe a tavalyi programban megszabott összeghez képest 3.000 lej helyett 3.800 lejt kap az a tulajdonos, aki új autót vásárol. Hátrányos társadalmi csoportokat érintõ intézkedések:[span-end650815a364326]
- Minimális szociális nyugdíj bevezetése: áprilistól 300, októbertõl 350 lej. Mintegy 1,2 millió személyt érint. – Gyógyszer ártámogatás: B kategóriás gyógyszerek esetében 90 százalék, 600 lej alatti nyugdíjjal rendelkezõ nyugdíjasok esetében – Legtöbb három hónapos technikai munkanélküliség kezelése: az alkalmazónak nem kell adókat és illetékeket fizetnie ez idõ alatt az állam felé, az alkalmazott szempontjából a bevétel (részfizetés) nemjövedelem-jellegû – Szakmai továbbképzés 50 százalékos támogatása alkalmazottaknak és munkanélkülieknek egyaránt – Munkanélküli segély nyújtásának idõszaka három hónappal nõ – Köztisztviselõk fizetésének befagyasztása 2009-ben Várható kiegészítõ intézkedések, amelyek a következõ idõszakban látnak napvilágot:[span-end650815a364314]
- Adók és illetékek számának csökkentése – Befektetett profit adómentessége, 2009 második negyedévétõl – Állami garanciák biztosítása, új állami támogatási mechanizmusok kialakítása a befektetések fenntartása céljából – Projektek elõfinanszírozásának 20 százalékra való növelése – Specifikus intézkedések az egyes projektek ÁFA-költségeit illetõen – A kormány és a Román Nemzeti Bank pénzpolitikájának összehangolása a román gazdaság finanszírozása céljából. Elemzési fázisban van egy Európai Bizottságtól és Nemzetközi Valutaalaptól származó közös kölcsön igénybevétele – Európai pénzintézetek által biztosított visszatérítendõ támogatások hatékony igénybevételéhez szükséges intézkedések foganatosítása – Azoknak a gazdasági kulcságazatok támogatása, amelyek komparatív elõnyt biztosítanak Románia számára a térségben: mezõgazdaság és turizmus, de az építkezési ágazat is szóba jöhet. [/span-end650815a364314]
[/span-end650815a364326]
[/span-end650815a364336]
[/span-end650815a364347]- Minimális szociális nyugdíj bevezetése: áprilistól 300, októbertõl 350 lej. Mintegy 1,2 millió személyt érint. – Gyógyszer ártámogatás: B kategóriás gyógyszerek esetében 90 százalék, 600 lej alatti nyugdíjjal rendelkezõ nyugdíjasok esetében – Legtöbb három hónapos technikai munkanélküliség kezelése: az alkalmazónak nem kell adókat és illetékeket fizetnie ez idõ alatt az állam felé, az alkalmazott szempontjából a bevétel (részfizetés) nemjövedelem-jellegû – Szakmai továbbképzés 50 százalékos támogatása alkalmazottaknak és munkanélkülieknek egyaránt – Munkanélküli segély nyújtásának idõszaka három hónappal nõ – Köztisztviselõk fizetésének befagyasztása 2009-ben
Várható kiegészítõ intézkedések, amelyek a következõ idõszakban látnak napvilágot:[span-end650815a364314]
- Adók és illetékek számának csökkentése – Befektetett profit adómentessége, 2009 második negyedévétõl – Állami garanciák biztosítása, új állami támogatási mechanizmusok kialakítása a befektetések fenntartása céljából – Projektek elõfinanszírozásának 20 százalékra való növelése – Specifikus intézkedések az egyes projektek ÁFA-költségeit illetõen – A kormány és a Román Nemzeti Bank pénzpolitikájának összehangolása a román gazdaság finanszírozása céljából. Elemzési fázisban van egy Európai Bizottságtól és Nemzetközi Valutaalaptól származó közös kölcsön igénybevétele – Európai pénzintézetek által biztosított visszatérítendõ támogatások hatékony igénybevételéhez szükséges intézkedések foganatosítása – Azoknak a gazdasági kulcságazatok támogatása, amelyek komparatív elõnyt biztosítanak Románia számára a térségben: mezõgazdaság és turizmus, de az építkezési ágazat is szóba jöhet. [/span-end650815a364314]
[/span-end650815a364326]A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!