Milyen gazdasági kérdésekben nem lesz egyetértés a kormányban?

Tanári fizetések növelése, adóemelés, járulékcsökkentés, hitelfelvétel az IMF-től, további privatizálás – néhány azok közül a témák közül, amelyek kapcsán ádáz vita várható.

Akár örömünnepet is ülhetne a miniszterelnöki bársonyszékbe avanzsált Theodor Stolojan, valamint a mindenképpen a hatalom közelébe fészkelődni óhajtó Mircea Geoană. A lényegében mind a szociáldemokraták, mind a demokrata-liberálisok számára kényelmetlen RMDSZ-től megtisztított kormánycsapat ebből a szempontból megnyugodhat: nem kell a hazai magyar politikusokkal alkudozni a legbefolyásosabb, legfajsúlyosabb miniszteri tárcákért. Természetesen ők is tudják, hogy nem lesz könnyű dolguk, hiszen egy olyan időszakban kezdik el az ország hajójának az irányítását, amely a gazdasági világválságtól felkorbácsolt tengeren kell majd felszínen maradjon, mégpedig úgy, hogy az elkerülhetetlen gazdasági, pénzügyi lékeket menet közben, a lehető legrövidebb időn belül, bármi áron be kell tömni. Már most előre láthatók azok a gazdasági, pénzügyi jellegű törésvonalak, amelyek mentén netán egymással ellentétes oldalon sorakoznak majd fel a szocialisták és a demokraták.

Tanári fizetések

Theodor Stolojan egy igen racionális, józan, komoly nemzetközi tapasztalattal rendelkező közgazdász. Még nem lehetett tudni, hogy ő lesz az első számú miniszterelnök-jelölt, amikor a tanári fizetések ötven százalékos emelése kapcsán többször hangoztatta: nem lehet egyetlen társadalmi kategóriának ilyen mérvű engedményt tenni akkor, amikor az emberek százával maradnak állás nélkül. Ugyanakkor a szociáldemokraták a parlamenti szavazás során, amikor még ellenzékben voltak, száz százalékosan támogatták a tanárok bérkövetelését, és meg is szavazták a fizetésemelést szavatoló jogszabályt. Akkor adott szavukat nyilvánvalóan nem másíthatják meg. Úgyhogy e téma mentén majd bizonyára izgalmas vitáknak, döntéseknek lehetünk majd a tanúi tavasszal.

Adók, járulékok

A gazdasági válság várható hazai következményei között hangsúlyosan jelenhet meg a költségvetési mérleghiány. A gazdasági tevékenység megtorpanása, a cégek fejlődésének a lassulása oda vezethet, hogy az új kormány jelentős bevétel-növelési akciókat lesz kénytelen véghezvinni. A hozzáadott értékadó mértékének a növelése egyik kormánypárt programjában sem szerepel, a szociáldemokraták kizárólag a luxuscikkekre kivetett adó növelését irányozták elő arra az esetre, ha kormányzati tényezővé válnak. Tehát a bevételnövelő eljárásokkal kapcsolatban is heves viták várhatók. A szociális járulékok terén mindkét párt előre jelezte a kampány során, hogy ha tőlük függ, akkor szeretnék növelni a közeljövőben azokat. Ám ez nyilvánvalóan valós tartalom nélküli, populista ígéret volt, hiszen a következő hónapokban az ország nem lesz abban a helyzetben, hogy a pénzügyi mérleghiány tetemes növekedésének a veszélye nélkül ilyen engedményeket tegyen a kormányzat. Már a gazdasági válság körvonalazódása előtt sem volt elég pénz például a nyugdíjpénztár kasszájában. A nyugdíjasok jó része a költségvetésből kapta járandóságát.

Munkahelyek, életszínvonal

A 2009-es esztendőben – várhatóan – sok hazai állampolgár munkahely nélkül marad, mások pedig le kell faragják a családi kiadásokat, jelentős életszínvonal-csökkenésre kell számítsanak akkor is, ha nem maradnak állás nélkül. Ez mind a magán-, mind a közszférában érezhető lesz. A most felálló kormány egyik igen kényelmetlen feladata az lesz, hogy csökkentenie kellene a közalkalmazottak számát, ugyanakkor hamarosan szemben találja majd magát a köztisztviselők béremelési követeléseivel. A tanárok sikerén felbuzdulva ez a kategória sem nyugszik majd egykönnyen bele abba, hogy ne kapjon bérkiegészítést. A szociáldemokraták már jóval a választások előtt, majd a kampány során sokszor hangoztatták, hogy semmiféle létszámcsökkentéssel nem értenek egyet. Kérdés, hogy miként fognak majd válaszolni a szükséghelyzetekre, amikor evidenssé válik, hogy csökkenteni kell az államapparátus kiadását?

Adókedvezményt kérnek

Az egyik igen akkut követelés, amelyre már januárban válaszolnia kell majd az új kabinetnek: azok a jelentős magáncégek (mint például a Dacia üzem vagy a marosvásárhelyi Azomureş vegyi kombinát), amelyek ezekben a hetekben 75 százalékos fizetést biztosítottak a dolgozóknak, miközben azok nem termeltek, azt kérik az új kormánytól, hogy jelentős adókedvezményekben részesítsék őket, ha újraindítják a termelést. Ha enged az új kabinet, akkor vége-hossza nem lesz az ilyen jellegű kéréseknek.

Infláció, hitelezés

Az is kérdés, hogy a szociáldemokraták és a liberális-demokraták hogyan fogják kezelni az infláció kérdését, miközben várhatóan jelentősen megtorpan jövőre a gazdasági fejlődés. Továbbá fogas kérdés lesz az is, hogy a kormány köt-e hitelkeret-szerződést a Nemzetközi Valutaalappal, és folytatja-e a privatizálást.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!