Chikán a válságról: mindannyian megszívjuk, de nem tragédia

Nem lesz recesszió Közép-Kelet Európában, de a termelékenységgel sürgősen kezdeni kell valamit, másképp nem lesz előrelépés – mondja a Corvinus Egyetem professzora.

Mindannyian megszívjuk, de nem tragédia, nincs ok világvége-hangulatra. A jelenlegi gazdasági válsághoz hasonló válságok korábban is voltak, okait jól ismerjük, és több mint valószínű, hogy ki is lábalunk belőle – jelentette ki a BBTE közgazdaságtudományi karán tartott előadásában dr. Chikán Attila , a Budapesti Corvinus Egyetem professzora. A közgazdász előadásának témája az volt, hogy milyen hatást gyakorol a válság a Közel-Kelet Európai országokra. Elmondta, bár a térségbeli országok közt vannak különbségek, azok gazdaságilag, demográfiailag és kulturálisan igen közel állnak egymáshoz, ha globális szemszögből közelítjük meg a kérdést: egy multinacionális vállalat például

sosem Erdélyben vagy Szlovéniában fektet be,

hanem Közép-Kelet Európában. A professzor megállapította, a térségben nem lesz recesszió a következő időszakban. Igaz, a gazdasági növekedés visszafogottabb lesz: a 2008-as 5%-os átlagról valószínűleg lemegy 2,5%-ra. Bizonytalanságot szül az, hogy nem tudni, mi fog történni a fejlett országokkal: a térség országai exportjának nagy része mintegy 5-10 országba irányul, ezért egy recesszió ezekben az országokban érzékenyen érintheti a közép-kelet európai országokat. Magyarország exportjának egynegyede például Németországba megy, ahol gazdasági visszaesés várható.Jó és egyben rossz hír az, hogy a közép-kelet európai bankrendszereket privatizálták, és így nemzetközi bankok leánybankjai lettek. Egyrészt ezek a bankok így nem mehetnek csődbe, másrészt viszont megvan annak a veszélye, hogy az anyabank esetleg úgy dönt, a leánybankot kivonja az adott országból – értékelt Chikán.

A térség legnagyobb gondja azonban a teljesítmény hiánya: a termelékenység mintegy 50%-a a nyugatinak, és ezen változtatni kell. Persze

fájdalmas dolog a jóléti rendszer átalakítása,

a politikai korrupció megszüntetése, illetve a munkakultúra megváltoztatása, de amíg ezen a téren nem történik változás, addig előrelépés nem lesz.

Chikán meglátása szerint a térségben nem sikerült megfogalmazni a nyugati gazdaságokhoz való felzárkózásnak sem a filozófiai, sem pedig a pragmatikus ideológiai alapjait. Nem tudtunk választ adni arra a kérdésre, hogyan kell ennek az átmenetnek megtörténnie?

A helyzetet pedig nehezíti a sok változásból és különféle reformokból kiábrándult lakosság, ráadásul a térség országai közötti kapcsolatok minimálisak, ha nem ellenségesek. További probléma, hogy Magyarországnak például

igen bizonytalan a világgazdasági orientációja,

nem tudni, hogy Oroszország, Németország, az Egyesült Államok vagy az Európai Unió fele igazodik? A professzor az előadása végén röviden vázolta Magyarország, illetve Románia kilátásait a közvetkező időszakban: szerinte a következő időszakban Magyarországon recesszió következik, amit bizalmi válság tetéz, ráadásul a kormány mozgástere is igen kicsi.

Romániában viszont 6-7%-os növekedésre lehet számítani a válság ellenére. Aggasztó azonban a belpolitikai helyzet, illetve az az eshetőség, hogy a Nyugaton dolgozó vendégmunkások hazatérnek, és ezzel a munkanélküliség számottevően megnő.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!