Fotóesemény marad a G20-politikusok csúcsa Washingtonban, ahol elvileg a gazdasági világválság kezelése a feladat.
A lehető legrosszabbul, az amerikai elnöki hatalomátadás kellős közepére időzítették a Washingtonban most zajló pénzügyi világcsúcsot – kommentálja a The Wall Street Journal a pénteken megkezdődött tanácskozást. A csúcs résztvevői világgazdasági és világkereskedelmi válságból való kiútra igyekeznek megoldást találni, tudósít a Magyar Távirati Iroda. A mandátumának vége felé közeledő, s csökkent hatalma miatt béna kacsaként emlegetett George Bush elnök a házigazdája a globális pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezletnek. A fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport tanácskozását fotóeseménynek nevezte a konzervatív gazdasági napilap, amely szerint Barack Obama helyesen döntött, hogy távol marad a konferenciától, hiszen még leendő pénzügyminiszteréről sem döntött. Obama két képviselőjét küldi Washingtonba az esemény idejére, Jim Leach volt kongresszusi képviselőt és Madeleine Albright volt külügyminisztert;
egyiknek sincs nagy tapasztalata pénzügyekben.
A liberális The New York Times is megjegyezte, hogy „Bush hiteltelen és távozóban van”, Obama pedig jogkör nélkül távol marad. Az újság szerint a tanácskozás részvevői ennek ellenére megvitathatják a krízis okait és egyetértésre juthatnak a globális pénzügyi válság kezelésének alaplépéseiről. Eldönthetik, hogy pénzügyi ösztönző csomagra és a fejlődő országok megsegítésére van szükség. A lap megállapította: a nemzetközi gazdasági helyzet „sivár és egyre sivárabbá válik”.
A The Washington Post azt írja a csúcs kapcsán, hogy a G20-országok pénzügyekről fognak tárgyalni, de „egyetlen vezető nélkül”. Az amerikai elnöki interregnum és az ezzel járó bizonytalanság beárnyékolja a tanácskozást.
Az újság ugyanakkor kifejtette: az egyik legfontosabb javaslat talán egy olyan új nemzetközi testület létrehozása lehet, amely a globális pénzügyi intézmények, a világ 30 legnagyobb ilyen intézetének szabályozását felügyelné. Ugyancsak esély van egy olyan korai figyelmeztető rendszer megteremtésére, amely kimutatná a globális pénzügyi rendszer gyengeségeit, mielőtt nemzetközi méreteket öltenének.
A globális válság mindenesetre arról tanúskodik, hogy a nemzetközi erőviszonyok átrendeződnek. A lap azt is kiemelte, hogy a csúcsra érkező Angela Merkel német kancellár a fedezeti alapok megrendszabályozását sürgeti, amelyet a Bush-adminisztráció viszont ellenez.
A csúcsértekezleten egyfelől az iparilag legfejlettebb
országok, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország, Japán, Kanada, Olaszország, Oroszország, valamint az Európai Unió, másfelől pedig az úgynevezett feltörekvő országok, a Dél-afrikai Köztársaság, Szaúd-Arábia, Argentína, Brazília, Kína, a Dél-Koreai Köztársaság, India, Indonézia és Mexikó vezetői vesznek részt. Jelen van Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai és Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök, és Abdallah szaúd-arábiai uralkodó is.
Nicolas Sarkozy, az EU soros tisztét ellátó Franciaország államfője rajtuk kívül meghívta még a tanácskozásra Spanyolország és Hollandia képviselőit is. Jan Peter Balkenende holland kormányfő azonban nem sokkal a tanácskozás megkezdése előtt édesapja halálhírére hazautazott, így Wouter Bos pénzügyminiszter képviseli Hollandiát.
Az értekezlet érdemi része most szombaton zajlik a washingtoni építészeti múzeum (National Building Museum) épületében, a végeredmény pedig várhatóan közös közlemény lesz.
Az Egyesült Államok meglehetős tartózkodással fogadja
azt az elképzelést, amely a piacok minél szigorúbb szabályozását szorgalmazza. Bush elnök a munkavacsorán mondott pohárköszöntőjében ismét védelmébe vette a liberális gazdaságpolitikát. Mint fogalmazott: a szabad kapitalizmus a felvirágzás és a haladás motorja, biztosítéka a társadalmi felemelkedésnek szerte a világon.
Bush szerint több lépcsőben lehet felülkerekedni a válságon. Mindenekelőtt meg kell érteni a kiváltó okokat, gondosan elemezni kell, hogy milyen hatékony válaszokat lehet adni a válság okozta kihívásra, felül kell vizsgálni a pénzügyi és szabályozó rendszereket, és végül speciális tervet kell készíteni a krízis leküzdésére.
A távozó elnök viszont már korábban a lehetséges megállapodások között említette a részvények, kötvények és pénzeszközök könyvelési szabályozásának erősítését annak érdekében, hogy jobban át lehessen látni a befektetések valódi értékét.
Szerinte megegyezés születhet arról, hogy az értékpapírosított kötvénybiztosítási származékos termékeket, a CDS-eket egy központi elszámoló rendszerben szerepeltessék. Új szabályokat lehetne elfogadni a részvényekkel és más értékpapírokkal történő kereskedés során a visszaélések megelőzésére. Bush azt is jelezte, hogy a jelenleginél az országok szélesebb körének lehetne szavazati joga a Nemzetközi Valutaalapban és a Világbankban.
A Bush-adminisztráció egy vezető tisztviselője már korábban leszögezte: a válságértekezlet „nem arról szól, hogy elvetnénk a piaci elveket vagy létrehoznánk egy globális piacszabályozást”. Azt is közölte, a befektetési alapok szabályozásának ügye valószínűleg nem szerepel a csúcs fő kérdései között, jóllehet Franciaország és több más európai állam ezek szigorúbb felügyeletét szorgalmazza.
A G20 pénzügyi világcsúcs résztvevõi
Amerikai Egyesült Államok: George Bush elnök; Argentína: Cristina Kirchner elnök; Ausztrália: Kevin Rudd kormányfõ; Brazília: Luiz Inácio Lula da Silva elnök; Dél-afrikai Köztársaság: Kgalema Motlanthe elnök; Franciaország: Nicolas Sarkozy elnök; India: Manmohan Szingh kormányfõ; Indonézia: Susilo Bambang Yudhoyono elnök; Japán: Aszo Taro kormányfõ; Kanada: Stephen Harper kormányfõ; Kína: Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök; Koreai Köztársaság: Ri Mjong Bak elnök; Mexikó: Felipe Calderón elnök; Nagy-Britannia: Gordon Brown kormányfõ; Németország: Angela Merkel kancellár; Olaszország: Silvio Berlusconi kormányfõ; Oroszország: Dmitrij Medvegyev elnök; Szaúd-Arábia: Abdallah király; Törökország: Recep Tayyip Erdogan kormányfõ; Európai Unió: Nicolas Sakorzy soros elnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
A G20-hoz nem tartozó résztvevõk Hollandia: Wouter Bos pénzügyminiszter; Spanyolország: José Luis Rodrigues Zapatero kormányfõ;
Két nemzetközi pénzügyi szervezet Nemzetközi Valutaalap: Dominique Strauss-Kahn fõigazgató, Világbank: Robert Zoellick elnök.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!