Mit meg nem tenne egy-egy cég, hogy megtartsa és nagyobb fogyasztásra ösztönözze a klienseit...persze azért ne kerüljön túl sokba.
A repülőtársaságok, hotelek vagy bankok világában bevett szokás, hogy a régebbi vagy többet fizető kliens különböző kiváltságokban részesüljön. Az újdonság, hogy ezek az apró kényeztetések egyre több területen jelennek meg, és lassan kiterjednek a mindennapi kliensre is – bőven elég, ha igénybe vette az illető cég szolgáltatásait. A fogyasztói trendek elemzői ezt azzal magyarázzák, hogy a kliensek számára kiemelt fontosságúvá vált a státus, amit számára egy termék vagy szolgáltatás biztosít. Szerintük a kiváltságoktól érzi magát különlegesnek a fogyasztó – ám feltételezhető itt valami egyéb is. Mintha a kétségbeesés hulláma érződne a cégek felől, mintha egyre nehezebbé válna stabil fogyasztóbázist kialakítani, mintha egyre nyilvánvalóbban udvarolnának a vásárlónak.
Lécciléccilécci fíling.
Persze arra azért odafigyelnek: ezek a kiváltságok ne kerüljenek túl sokba, vagy egyszeri befektetéssel megoldható legyen a dolog. Mert senki nem akarja azzal elűzni a vásárlóit, hogy megvon tőlük egy olyan apró pluszt, ami addig elérhető volt. Az egyik olyan dolog, ami sokaknak nagyon drága, másnak meg sok van belőle és ingyen: az idő. A 16 éven felüli amerikai lakosság 70 százaléka úgy véli, nem jut elég ideje arra, hogy minden tennivalójával végezzen. A britek 39 százaléka, a hollandok 60 százaléka és az ausztráliaiak 47 százaléka szintén úgy érzi: túl kevés ideje van. Az Orange nyugat-európai szolgáltatása időhiányban szenvedőknek: telefonon keresztül foglalhatnak koncertjegyet, 48 órával az árusítás hivatalos elkezdése előtt. Ráadásul online értesítőre is feliratkozhatnak a kedvenc együttesük koncertidőpontjairól. Ugyanezt a cselt dobta be például egy chilei bank és egy mobilszolgáltató: klienseik a nagyközönségnél két héttel korábban foglalhattak jegyet a santiagói Madonna-koncertre. Nálunk a Vodafone használta ezt a módszert a Depeche Mode bukaresti fellépése előtt.Ennél ötletesebbet talált ki a Visa: a San Franciscóban tartott Outside Lands Festival zenei és képzőművészeti rendezvénysorozaton a hitelkártyát felmutató kliensek használhatták a VIP... vécét. Na jó, volt ott lounge és ingyenpokróc is. De a leginkább mégiscsak
a toi-toi és az előtte torlódó sor kikerülése
volt vonzó a Visásoknak. Az ötletet a focirajongóknál is elsütötték: Brazília egyik elit futballcsapata, a Palmeiras stadionjában ötezer Visa-kliens számára különítenek el egy részt. Van ott lounge, vendéglő, bár, plazmaképernyő és sok egyéb ínyencség – ráadásul vele jár az előzetes, sorban állás nélküli jegyvásárlási lehetőség is.
És ha már a sportnál vagyunk: a Washington Redskins amerikaifutball-csapat egy reptéri biztonsági céggel dugta össze a fejét, hogy időt spóroljon meg szurkolóinak. Egy 100 dollárba kerülő kártya megvásárlásával a rajongók korábban juthatnak be a stadionba, mint a tömeg, ráadásul érkezéskor gyorsított biztonsági vizsgálatra jogosultak a repülőtéren.
Aki időhiányban szenved, azt a parkolóhelyek hiánya is a kétségbeesésbe kergetheti. De sebaj, ott van jó néhány cég, akik mindent megtesznek azért, hogy ingyenes vagy fenntartott parkolóhoz jusson az ember – persze csak ha az ő termékeiket vásárolja meg.
A Babies R Us csecsemőholmikat árusító üzletlánc a várandós anyukák számára tart fenn parkolóhelyeket, míg a Lexus több amerikai és ausztráliai helyszínen biztosít ingyen parkolási lehetőséget az általuk gyártott autókkal közlekedőknek.
És jó hír a romániaiaknak: a Renault is hasonló akcióval nyomul, amelybe a Dacia gépkocsik is beleszámítanak! Egyetlen baj, hogy az ingyen parkolási lehetőség csak a törökországi ISPARK parkolóiban érvényes. A Porto Seguro brazil biztosítótársaság viszont
ingyen kölcsönözhető biciklikkel látja el
azokat a klienseket, akiknek elegük van a csúcsforgalomból.
Aki unja a fiókban gyűjtögetni a számlákat, csak meg kell keresnie az intézményt, ahol elintézik helyette. Egy amszterdami magánbank minden hónapban egy jókora kartondobozt postáz pénzesebb klienseinek. Ebbe belehajigálhatnak minden, pénzügyekkel kapcsolatos dokumentumot: számlát, bírságcédulát stb. Hónap végén a bank futárja elviszi a dobozt, és pár napon belül elintézik az összes elintéznivalót, miközben a kliens idejében értesítést kap mindarról, ami a dobozban landolt.
Persze a kényeztetések egy része azért a cégnek is hasznot hoz, a kliensek számának növekedésén túl is. Egy dél-afrikai egészségügyi biztosító például
az egészséges életmódért jutalmazza meg ügyfeleit.
Pontok járnak annak, aki kiiktatja a veszélyeztető tényezőket az életmódjából – a pontokat pedig vásárláskor vagy utazáskor kedvezményekre válthatja.
A Nokia ötlete egyszerű és nagyszerű: a manilai metróhálózatban telefontöltő állomásokat szereltek fel, amelyekhez csak az általuk gyártott telefonokkal lehet csatlakozni. Használatuk persze ingyenes, mint ahogy az ABN AMRO Bank klienseinek sem kell fizetniük a számukra kialakított reptéri lounge-okért. Itt ingyenes internetet, ételeket és italokat, illetve valutaváltót találnak.
Ám ennek feltétele, hogy havi jövedelmük legalább ötezer euró legyen, és több mint 50 ezer eurós megtakarítással rendelkezzenek a bankban. Hiába, az ingyenességet sem adják ingyen.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!