Ha optimizmus, akkor Volkswagen, ha presztízs, Mercedes

Melyik brandeket szeretik és/vagy ismerik a romániaiak a legjobban? Toplisták területekre, nemekre, életkorra bontva.

A Nokia Románia legütősebb brandje, paraszthajszálnyival mögötte pedig ott a Coca-Cola – derül ki a High Impact Brands című, a Synovate piackutatási cég által a Biz folyóirat számára elkészített felmérésből. A két márka egyébként évek óta vetélkedik egymással az első helyért: míg 2006-ban a Nokia vezetett, a Coca-Cola második volt, 2007-ben felcserélődött a telefoncég és az üdítőgyártó közötti rangsor, hogy idén visszatérjenek a két évvel ezelőtti verzióhoz.

Greig Williams , a Nokia dél-kelet európai igazgatója a Biz-nek nyilatkozva annak tulajdonítja a sikert, hogy egyrészt folyamatosan nyitottak maradnak a vásárlók visszajelzéseire, másrészt nem „hideg”, hanem emberközeli márkáról van szó. A Nokia változatos, plakátokat, utcai, online és tévés reklámkampányokat, illetve rendezvények támogatását is magában foglaló hadjáratot folytat. Ezen belül minden egyes üzenet jól körülhatárolt, sajátos igényekkel rendelkező felhasználói csoportot céloz meg. A Coca-Cola második helye

távolról sem jelent vereséget

a folyóirat szerint, hiszen egyike azon kevés világmárkának, amelyek több mint száz éves múlttal rendelkeznek. Jelenleg kétszáz országban négyszáz terméküket árusítják, és a brand-toplistán belül a leggyakrabban látható, legnépszerűbb és a köztudatba legjobban beépült márka.

A harmadik helyen a Mercedes áll, amelynek romániai hírneve a cég helyi vezetői szerint nagy részben a gépkocsigyártó nemzetközi népszerűségének köszönhető. Sok társadalmi kategóriában státusszimbólumot jelent, kampányaiban nagy hangsúlyt fektetnek a márka értékeire: azaz eleganciára, biztonságra, autóvezetés-kultúrára. A brand relevanciája ugyanakkor a 18 és 24 éves korosztály körében a legnagyobb, állítja a Biz-nek Alexandra Fulga , a Synovate képviselője.

A leglátványosabb ugrás a toplistán a Volkswagené: a tavalyi 17. helyről a 4. helyre jutottak fel. Matei Albulescu , a Volkswagen brandmenedzsere úgy véli, az autómárka attól sikeres, hogy a románok értékelik a német precizitást, amikor gépkocsikról van szó. Kampányaikban tartózkodnak attól, hogy nagyon alacsony árakkal próbáljanak vevőt fogni – azt sugallják, többet kínálnak, mint egy olcsó autót. A leghíresebb brandek toplistájára

először jutott be a Dacia, egyedüli romániai márkaként,

a 16. helyen. A romániaiak optimizmust sugalló brandnek tartják az autóét, ugyanakkor a hazai fejlődés, siker fontos jelképe is számukra, állítja Alexandra Fulga. „A rebranding után a Dacia bőkezű és találékony márkaként jelenik meg, és ezek az értékek irányítják a további kampányokat is” – fogalmaz Eduard Croitoru , a Dacia marketingrészlegének képviselője.

Akár az általános toplistán, a hazai brandek esetében is évek óta ugyanazok a márkák foglalják el az első helyezéseket, mindössze a sorrend cserélődik. Az első idén a Dacia, amelyet a BCR, majd az Arctic és a Borsec követ. Ugyanakkor néhány brand kiszorult a rangsorból: ilyen a CEC Bank, a Farmec, a Bucegi és a Murfatlar. Helyükre négy új márka, az Altex, az Angst, a Napolact és a Poiana került.

Az autómárkák toplistáján a BMW kitúrta az első helyről a tavalyi rangsorvezető Daciát, amely idén a negyedik. Nagyot zuhant a Daewoo (9. helyről a 14.-re) vagy a Renault (6. helyről a 10.-re) is. Az újonc ezen a toplistán a Hyundai. A BMW romániai képviselői többek között annak tudják be a sikert, hogy a közelmúltban nagy hangsúlyt fektettek az értékesítői hálózat fejlesztésére. Ha élelmiszerekről van szó, egyedül a Jacobs áll stabilan a lábán tavaly óta a lista élén.

A Poiana a második helyről a nyolcadikra csúszott le, gyakorlatilag helyet cserélve a Danone-nal. Az első öt helyen rajtuk kívül

a hidegfelvágott-brandek uralkodnak:

sorrendben a Cris-Tim, a Campofrio és a Caroli. Idén öt új márka került be a rangsorba: az Angst, a Napolact, a La Dorna, a Brenac és a Hochland.

A bankok rangsorában tavaly óta változatlan az első hét helyezett, míg a lista második fele teljesen feje tetejére állt. Az első a BCR, majd a BRD és a Raiffeisen Bank következik – meglepetést jelent a Transilvania Bank negyedik helye. A BRD kampányai elsősorban az erős többségi tulajdonost: a Group Société Générale-t hangsúlyozzák, de jót tett a leegyszerűsített ügyintézési folyamat népszerűsítése, illetve Nadia Comăneci ,Ilie Năstaseés Gheorghe Hagi bevonása is a kampányba.

Az áruházláncok toplistája először szerepel a legütősebb brandek felmérésben: a Carrefour vezet, amelyet a Metro, a Cora, a Billa és a Real követ. A Carrefour stratégiája Andreea Mihai marketing-igazgató szerint öt értéken alapul: a legjobb ár-érték viszony, bőséges választék, jó minőség főleg a friss termékek esetében, korszerűség és újítás, valamint minőségi szolgáltatások.

Az igazgató ugyanakkor fontosnak tartotta a társadalmi ügyekben való részvállalást: rossz anyagi helyzetű, árva és fogyatékos gyerekek, idős személyek, hajléktalanok segítését.

Meglepetést jelentett a Biz szerint a Bricostore ezermester-áruházlánc kilencedik helye: azt bizonyítja, hogy ez a terület nagyon aktív Romániában. A Bricostore brand kampányai a család, melegség, fiatalság, kellemes érzés, korszerűség értékeket hangsúlyozzák, de nem marad ki a sokoldalú választék és a legkisebb ár sem. Idén viszont az utóbbi helyett inkább a minőségre fektették a hangsúlyt a reklámüzenetekben. A felmérésből kiderült az is:

a nők inkább a kozmetikumok és a háztartási gépek,

a férfiak ugyanakkor az autók és az elektronikus berendezések brandjei iránt fogékonyak. Egyes márkák: a Nokia, a Coca-Cola, az Adidas, Nike, Philips, Sony és Samsung pedig mindkét nem képviselőinek rangsorában előkelő helyet foglalnak el.

A brandek hatását több elemre bontva vizsgálták: a népszerűség, a bizalom, az elismerés, az optimizmus és a közismertség. „A legfiatalabbak számára az optimizmus és a bizalom, az idősebbek számára a népszerűség és az elismerés a fontos értékek egy brand esetében” – magyarázza Alexandra Fulga.

A fiatalok esetében ütős brandnek a sikeres cégeké számít, legtöbbször prémium kategóriában, amelyekkel tudnak azonosulni és amelyek segítségével meghatározzák magukat, mint egyéniséget. A 25 és 34 év közöttiek számára viszont az elismerés a legfontosabb: az önmegvalósítás folyamatában olyan brandeket választanak, amelyekkel

sikerüket sugározzák a világ felé.

Ugyanakkor esetükben a családalapítással, otthonteremtéssel kapcsolatos márkák (háztartási gépek, tisztítószerek, családi kozmetikumok), lehetnek a prémium helyett középkategóriásak is. „A becsvágy, az erő, a státus kergetéséről ez a korosztály a valós lehetőségekre és igényekre helyezi a hangsúlyt, figyelembe véve anyagi helyzetét és a vásárolt termékek fontosságát” – fogalmaz Alexandra Fulga.

A 35 és 44 év közöttiek esetében erősödik a háztartási gépek helye, a prémium kategóriás autók viszont lassan kikopnak a toplistáról. Számukra az elismerés mellett a közelség, a bizalom, a népszerűség válik fontossá – ez brandekre fordítva azt jelenti: ennek a korcsoportnak az Ariel jelenti a legütősebb brandet.

A 45-54 évesek esetében a legfontosabb, hogy egy-egy brand elérhető legyen. A drága autók helyett középkategóriásakat választanak, és teret hódítanak a középkategóriás háztartási eszközök, valamint a román brandek is.

Nem érdektelen az sem, hogy melyik brand került a kulcsfogalmak alapján összeállított listák élére. Míg a népszerűségről a romániaiaknak a Coca-Cola, a bizalomról a Volkswagen, a presztízsről a Mercedes, az újításról a Nokia jut eszükbe. A meglepetés a végén jön: a legtöbb optimizmust sugalló brandnek a megkérdezettek a Volkswagent választották. Forrás: Biz magazin

A felmérés 2008 április-májusban készült, ezer telefonos interjú formájában: 18 és 54 év közötti férfiakat és nõket kértek meg arra, hogy nevezzenek meg találomra brandeket.
Nem számított, hogy ezek milyen kategóriából származnak, és az sem, hogy használja-e az illetõ márkájú termékeket az illetõ. A toplistákon található számok azt az arányt jelölik százalék formájában, amennyien az illetõ brandet említették a megkérdezettek közül.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!