A hitelválság kezd felülmúlni mindent, amit láttam, mondja a Federal Reserve legendás exelnöke.
Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan , a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke. Greenspan azt mondta, ilyen mértékű válságot egész karrierje során nem látott, és a krízis további hatással lesz az ingatlanpiacra. „Mindenekelőtt ismerjük be, hogy ilyen minden 50 évben, valószínűleg évszázadonként egyszer fordul elő. Kétség sem fér hozzá, hogy ez a folyamat kezd felülmúlni mindent, amit láttam, és még nincs megoldás, még folytatódik” – mondta az ABC televíziónak. Greenspan szerint ez a mély pénzügyi válság bizonyosan egy sor olyan eseményt fog kiváltani az egész világban, amely stabilizálja majd a rendszert. A Fed előző elnöke már
kevesebb mint 50% esélyt lát arra,
hogy az Egyesült Államok elkerülheti a recessziót. A közgazdász azt jósolta, hogy a válság több nagy pénzintézet csődjéhez fog vezetni. Szerinte ez önmagában még nem gond, minden attól függ, hogyan kezelik a helyzetet, miképpen irányítják a bankok felszámolását. „Valójában nem kell minden egyes intézetet megvédeni” – mondta.Az amerikai hitelválság krónikájának következő híre az, hogy a Bank of America (BoA) 44 milliárd dollárért megvásárolja a 94 éves Merrill Lynch befektetési bankot. Az átvételről vasárnap este született megállapodás a két intézet vezetése között – közölte a The Wall Street Journal on-line kiadása.
A The New York Times a Merrill Lynch átvétele és a Lehman Brothers elleni küszöbön álló csődeljárási folyamat kapcsán úgy fogalmazott, hogy a vasárnap volt a Wall Street életében az egyik legrendkívülibb nap; a Wall Street két legerősebb cége tűnhet el.
A Merrill Lynch eladásáról 48 órás, lóhalálában folytatott tárgyalás végén egyeztek meg a felek. A The Wall Street Journal értékelése szerint az ügylet azonnal átrajzolja az amerikai bankpiac térképét, a legnagyobb amerikai lakossági bank
még hatalmasabbá válik.
A Kenneth Lewis vezette Bank of America korábban már végrehajtott vagy tucatnyi kisebb-nagyobb felvásárlást, idén év elején például bekebelezte a gyengélkedő Countrywide Financial Corp. jelzáloghitelezőt. A Merrill Lynch megszerzésével a BoA irányítása alá kerül az Egyesült Államok legnagyobb tőzsdeibróker-állománya és egy jó nevű befektetési bank birtokába jut.
A 44 milliárd dolláros vételár 29 dolláros részvényenkénti árat jelent. A bankot így az egy évvel ezelőtti értékének kétharmadáért, a 2007 eleji csúcsértékének pedig a feléért adták el. A Bank of America és a Merrill Lynch nem kommentálta az átvételről szóló híreket.
Elemzők szerint kérdéses, hogy a piac miként fog reagálni az akvizícióra, mint ahogy azt sem tudni, nem fognak-e elbukni további pénzintézetek, közöttük az AIG, a legnagyobb biztosító és a Washington Mutual; mindkét intézet részvényei meredeken zuhantak a múlt héten.
A felvásárlásról szóló hírek azután jelentek meg,
miután kiderült, hogy a Bank of America nem kér a válságba került Lehman Brothers befektetési bankból, és kiszállt az alkudozásokból a brit Barclays is.
Újabb lépésekkel igyekszik enyhíteni a Fed a hitelpiaci válságot
Ezek a technikai jellegû intézkedések alapvetõen a bankok refinanszírozását szolgáló ügyletek kiszélesítésére és gyakoribbá tételére vonatkoznak. Idén márciusban, amikor a Bear Sterns befektetési bank majdnem csõdbe jutott, a Federal Reserve kibõvítette azoknak a cégeknek a körét, amelyek közvetlenül hozzá fordulhatnak hitelért.
A Fed most kiterjesztette a hitelfedezetként elfogadható értékpapírok körét is, azaz már nem csak elsõrendû részvényeket fogad el a hitelek fedezetéül, hanem akár „bóvli” kötvényeket is ( junk bonds ). A Fed egyebek között döntött arról, hogy a korábbi két hét helyett ezentúl hetente tart a bankok likviditását szolgáló aukciót, amelynek összegét az eddigi 125 milliárd dollárról 150 milliárd dollárra emelik.
Az amerikai tõzsde- és értékpapír-felügyelet (SEC) ezzel egy idõben jelezte, hogy folytatja a munkát a Lehman Brothersszel „problémáinak rendezésére”. Nem téve említést egy esetleges csõdeljárásról, a SEC közölte, hogy munkatársai a következõ hetekben a befektetési bank székhelyén maradnak. A SEC célja, hogy megvédje a Lehman ügyfeleit, és fenntartsa a rendet a piacokon – áll a felügyelet közleményében.
Henry Paulson pénzügyminiszter közleményben biztosította támogatásáról a piaci résztvevõk, a Federal Reserve és a SEC hétvégi intézkedéseit, amelyek a pénzpiacok stabilitásának fokozását és megerõsítését szolgálják. Paulson, aki nem említette sem a Lehmant, sem a Merrill Lynchet, úgy fogalmazott, ezek a lépések létfontosságúak, hogy elõsegítsék a piacok likvid és zökkenõmentes mûködését, illetve kezeljék a hitelpiacok lehetséges aggodalmait.
Tíz nagy nemzetközi pénzintézet vasárnap megállapodott abban, hogy létrehoznak egy 70 milliárd dolláros alapot, amelyet likviditási nehézségek esetén vehetnek igénybe. A tíz globális pénzügyi csoport és befektetési bank, köztük a J.P. Morgan Chase and Co., valamint a Goldman Sachs Group Inc., közölte, hogy fejenként 7 milliárd dollárral szállnak be a közös alapba. A projektben részt vevõ pénzintézetek likviditási nehézség esetén készpénzt kaphatnak az alapból, maximum az abban tárolt pénzösszeg egyharmadát. A hitelprogram tovább bõvülhet más pénzintézetek csatlakozásával.
A The New York Times és egy, az ügyet jól ismerő londoni forrás vasárnap egybehangzóan állította, hogy a harmadik legnagyobb brit bank, a Barclays kivonult a tárgyalásokról, mivel nem kapta meg az amerikai kormánytól az ügylet megkötéséhez szükséges pénzügyi garanciákat. A Bloomberg televízió a tárgyalásokat jól ismerő forrásra hivatkozva azt közölte, hogy immár a legnagyobb amerikai lakossági bank, a Bank of America sem kíván részt venni a Lehman megmentésében. A The New York Times és a The Wall Street Journal úgy tudja: a Barclays álláspontja szerint a Lehman átvétele lehetetlen, ha csak az Egyesült Államok nem nyújt ahhoz hasonló segítséget, mint amilyet a J.P. Morgan befektetési bank kapott a nehéz helyzetbe került Bear Stearns megvásárlásakor. Utóbbi napilap a tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt állította: lehet, hogy csak taktikai húzás volt a Barclays részéről a kivonulás, és nem kizárt a tárgyalások újrafelvétele.
Egy londoni forrás azonban nagyon valószínűtlennek nevezte, hogy felülvizsgálnák a döntést. A Barclays attól tart, hogy nem képes garantálni a Lehman Brothers valamennyi üzleti kötelezettségét – mondta a névtelenül nyilatkozó forrás. A Barclays és a BoA döntésének nyomán minden eddiginél nagyobb a veszélye annak, hogy
a Lehman Brothersre csődeljárás és felszámolás vár.
Ha a 158 éve alapított, nagyságra a negyedik amerikai befektetési bank végül csődbe megy, kétségtelenül nem kell sokáig várni a 2007 nyarán kipattant amerikai jelzálogpiaci válság következő áldozatának „kidőlésére”.
Ha csak az utolsó pillanatban nem jelenik meg potenciális vevő, a Lehmanra valószínűleg órákon belül csődeljárás vár, ami az Egyesült Államok közelmúltbeli történelmének egyik legnagyobb bukása lenne. Az amerikai hatóságok azt akarják, hogy így vagy úgy, de a helyzetet órákon belül tisztázzák, még az ázsiai tőzsdék hétfői nyitása előtt – így szóltak a vasárnapi hírek.
A tisztázás az ázsiai tőzsdei nyitásig elmaradt, de a Federal Reserve újabb támogató intézkedéseket jelentett be a pénzpiacok támogatására ( lásd keretes írásunkat ).
A Lehman kíméletlen felszámolása kiszámíthatatlan következményekkel járna a pénzügyi világpiacokon, ahol a bankok tevékenysége szorosan összefonódik.
Miután a Bear Stearns, valamint a Fannie Mae és a Freddie Mac, a két legnagyobb jelzálog-hitelező megmentésével kiürítették a kasszát, Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter és Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) elnöke makacsul kitart azon álláspontja mellett, hogy egyetlen fillért sem ruháznak be a Lehmanba, mert annak talpra állítása a nagybankok feladata.
A második negyedévi 2,8 milliárd dolláros veszteség után a Lehman a harmadik negyedévben 3,9 milliárd dollárnyi veszteséget halmozott fel. A bank ennek nyomán cégrészek leválasztását és létszámcsökkentést jelentett be. Egyes részeinek eladása egyrészt friss tőkét pumpált volna a bankba, másrészt megszabadította volna a kockázatos ingatlanügyletekben való részvételtől, ez a megoldás azonban a piacnak nem volt elég megnyugtató.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!