Öt vásárlóból négy nő, de a kosár tartalmáról a férfiak döntenek. A legtöbbet pedig cigarettára költenek Romániában a Nielsen felmérése szerint.
Hol vásárolnak a romániaiak? Abban az üzletben, ami a legközelebb van – derült ki a Nielsen piackutató cég Shopper Trends 2008 című felméréséből. Míg tavaly bármelyik vásárló fejét el lehetett csavarni akciós árakkal, idén többet nyom a latban az, hogy ki hol találja meg kedvenc termékeit, lehetőleg az összeset egy helyen. Emellett
fontos, hogy az illető üzlet tágas legyen.
Míg az olaszok 26 százaléka, vagy a németek 21 százaléka az árleszállításokra figyelve váltogatja kedvenc boltjait, és 2006-ban még Romániában is az árleszállítások jelentették a döntő tényezőt üzletválasztáskor, idén a romániaiak mindössze 14 százaléka dönt az akciókra figyelve.A nagy és közepes városok öt vásárlójából négy nő, ám a kosár tartalmáról a háztartások 68 százalékában a férfiak döntenek. Egy vásárló átlagosan három különböző cég üzletébe tér be egy hónap alatt. Hogyha a kedvenc üzletükben nem találják meg a kedvenc kávémárkájukat, 54 százalékuk arrébb megy egy bolttal, 49 százalékuk pedig akkor is más üzletben keresgél, ha a bevált kozmetikuma hiányzik a polcról.
Míg a bukarestiek szívesebben vásárolják a nemzetközi vállalatok termékeit, az összes többi városban inkább a hazai termékeket részesíti előnyben a lakosság.
A bevásárlásokra szánt havi összeg személyenként 624 lej,
ami csak 11 lejjel több, mint 2006-ban. Ennek 57 százalékát friss termékekre költik a romániaiak.
Bár a hipermarketek és szupermarketek sokasodnak, egy ideig a sarki boltoknak sem kell csődtől tartaniuk. A zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, üdítőt, édességet és kávét ugyanis a legtöbben piacon vagy kisebb üzletekben vásárolják.
Egy nagyvárosi család a bevásárlásra szánt összeg csupán 19 százalékát költi el a hiper- és szupermarketeken kívül, míg közepes és kisebb városokban a büdzsé egyenlően oszlik meg a szupermarketek és a sarki élelmiszerboltok között. A bukarestiek 58 százaléka rendszeresen hipermarketekben vásárol, míg a többi városban csupán a lakosság 28 százaléka választja ezeket. Ugyanakkor
a bukarestiek kevésbé nézik meg, mit vásárolnak:
42 százalékuknak nem számít, milyen márkájú termék kerül a kosárba, míg a többi városban csupán a vevők 18 százaléka nem foglalkozik azzal, melyik cég gyártotta az illető terméket.
A legtöbbet cigarettára költenek a romániaiak: tavaly 1,5 millió eurót füstöltek el, és 2006 óta csak nőtt a cigarettafogyasztás. Sört többen vásárolnak, mint üdítőt vagy ásványvizet, és csak ezek után következik az élelmiszerre költött összeg – a legnépszerűbb a szalámi, a sajt és a csokoládé. Míg a hipermarketekben a legtöbbet szénsavas üdítőből, sörből, szalámiból és mosószerből adnak el,
a kisebb boltokban inkább cigarettát, sört, üdítőt, ásványvizet
vásárolnak a romániaiak. Románia három vezető üzletlánca: a Kaufland, a Carrefour és a Billa csupán a kiskereskedelmi (retail) piac 10-20 százalékát tartja a kezében, míg Nyugat-Európában ez az arány 40-65 százalékos. Az üzletek számát illetően a Carrefour és a Real vezet: az ország 38 hipermarketjéből 15-15 az övék.
A szupermarketek piacán a Billa fejlődik a leggyorsabban: az idei év első felében négy új üzletet nyitottak meg. Szupermarketből egyébként 123 van Romániában. A cash&carry piacon továbbra is a Metro vezet 23 üzlettel, a műsodik helyen persze a Selgros áll a maga 17 üzletével.
A Nielsen felmérése 2008 január-februárban, 12 városban készült, 1200 személy részvételével.
Forrás: Evenimentul Zilei, The Money Channel, Cotidianul
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!