Robbanásszerűen fejlődik az ingatlanpiac a városban, de a kikötő lehetőségeit modernizáció nélkül nem lehet kihasználni.
Nem kellett hosszan gondolkozniuk azoknak, akik Konstanca hosszú távú fejlesztési tervét összeállították. A város a Fekete-tenger egyik meghatározó kikötője, így az utóbbi években látványos fejlődésnek indult iparágak mind a kikötőhöz kapcsolódnak. Ilyen az energetika, a petrolkémiai ipar, a nehézipar – ezen belül a hajóépítés és -javítás –, továbbá a villamosenergiatermelés és -szolgáltatás. Egyáltalán nem tett rossz lóra az sem, aki logisztikai központba, raktárbázisokba és silókba fektette a pénzét Konstancán, ugyanis Románia nyersanyagbehozatalának és -kivitelének nagyrésze a kikötővárosban zajlik – sorolja a sikerterületeket Daniel Anghel , a PricewaterhouseCoopers nemzetközi könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó iroda adóosztályának vezető menedzsere a BIZ Magazin kérdésére (megjelent a lap 157. számában). Amiben igazán rosszul áll a mintegy 300 ezres város, az a gépgyártás.
Az ingatlanpiacon viszont igazi boom zajlott le az utóbbi években,
és az iparágban további jelentős potenciál vár kiaknázásra. Jelenleg A kategóriás irodaházakból van hiány a városban. Az ingatlanfejlesztések ütemére jellemző, hogy 2006-ban a Reas lengyel ingatlanpiaci tanácsadó cég adatai szerint háromszor olyan ütemben zajlottak az építkezések Konstancán, mint Bukarestben (az elkészült négyzetmétereket egy lakosra számítva).
A városban nem kevesebb, mint tíz lakótelep és lakópark épült: a Mamaia Summerland és a Mamaia Beach Residential, a Spectrum Residences, a Tomis Plus Residences, a Neocity Residences, a Flamenco Residences, a Sunrise Residences, a Solaris Tower és a Central Apartments. Ezen felül 2007-től a Sunrise Investments nevű társaság 400 épületből álló lakóparkot épít a város közelében Del Sole néven.
A konstancai fejlődés másik záloga a szabadkereskedelmi övezet, ahol meglehetősen előnyös logisztikai központot kialakítani, mert a vámszabad területen a szokásos vámok megfizetése nélkül lehet raktárkészleteket kialakítani. A szabadkereskedelmi övezetbe importált vagy azon belül eladott áruk ráadásul áfamentesek.
A legfontosabb befektetők számára az előnyös földrajzi fekvés, a kikötő megléte, a kontinentális plató földgáz- és kőolajkészletének kiaknázása és a borászat-szőlészet lehetőségek volt a legfőbb vonzerő. A mínuszok közé tartozik az, hogy a városban ipari park nem működik, és bővíteni kéne a szabadkereskedelmi övezetet. A kikötő lehetőségeit pedig
alapos modernizáció nélkül nem lehet kihasználni.
A legfontosabb, Konstancán jelen levő cégek a következők: a Rompetrol Rafinare kőolajfinomító, az állami részvénytársaságként működő Oil Terminal, a hajóépítő Daewoo Heavy Industries Mangalia, az étolajat gyártó Argus, a kikötőt működtető Convex, Dubai Port, Socep, az E.on és az Enel energiaszolgáltató.
A városban 15 kiskereskedelmi bevásárlóközpont működik, ezek közül öt a diszkontáruház, négy szupermarket, három cash&carry raktáráruház és három a hipermarket kategóriába tartozik. Ezenfelül Konstancán két mall (pláza) van, a Tom kereskedelmi központ és a Tomis Mall.
Konstanca adatlapja
Kezdõ fizetés Minimum: 200-230 euró Átlag: 300-350 euró Maximum: 400-450 euró
Középvezetõi fizetés Minimum: 600-650 euró Átlag: 700-800 euró Maximum: 900-1400 euró
Irodák átlagos bérleti díja (nm/hó) Belvárosban 15, a belváros szélén és a többi negyedben 10-12 euró
Kereskedelmi célú ingatlanok bérleti díja (nm/hó) Utcára nyíló üzletekben 40-60 euró négyzetméterenként, bevásárlóközpontokban 37-40 euró
Befektetésre érdemes területek irodaházak, logisztikai központok, raktárbázisok, turizmus
(Az adatok a Professional, illetve a Cushman & Wakefield Activ Consulting jelentéseibõl származnak)
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!