Városprofil: a Nagy-Bukarest biznisz

2008. május 8. – 13:35

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Metropoliszt kell csinálni Bukarestből, meg dunai kikötőt: grandiózus ötletekből nincs hiány a fővárosban.

Vitathatatlanul Bukarest és környéke, Ilfov megye az ország gazdaságilag legfejlettebb vidéke: itt működik a legtöbb, részben vagy egészben külföldi tulajdonban levő cég. A Romániában bejegyzett vállalkozások alaptőkéjének fele fővárosi cégekben koncentrálódik. Az adatok impozánsak – és nem sok jót ígérnek annak a vállalkozónak, aki a fővárosban akarja megcsinálni a szerencséjét. Üzleti tanácsadók szerint a főváros csak akkor fejlődhet tovább – és ezzel párhuzamosan a cégek profitja csak akkor bővülhet – ha a város a környező kistelepüléseket bekebelezve kiterjeszti közigazgatási határait, állapítja meg a BIZ Magazin 157. száma.

Ami különlegessé teszi Bukarestet, a következő: itt bővül a legdinamikusabban az ingatlanpiac az összes európai főváros közül. Ami nem is csoda, mert az új lakás és színvonalas irodák iránti igénysokszorosan meghaladja a kínálatot. Ezt bizonyítja a Jones Lang LaSalle ingatlantanácsadó iroda jelentése, mely szerint az európai fővárosok közül Bukarestben

valóságos ingatlanfejlesztési boom zajlik,

mely 2006-ban indult és 2010-ig biztosan eltart. A főváros hatalmas helyzeti előnyben van az ország egészéhez képest. Bukarestben a 90-es évek elejétől a nemzetközi üzleti élet majd' minden szereplője megjelent.

„A főváros nagyon előreszaladt, elég, ha csak a pénzügyi szolgáltatások, az ingatlanpiac, az infotechnológia, a logisztika vagy egyéb szolgáltatások területét nézzük” – állapítja meg George Mucibabici, a Deloitte romániai leányvállalatának igazgatótanácsi elnöke.

Bukarest természetesen a fővárosi státuszból profitál, mert a cégeknek kényelmes az ország közigazgatási, gazdasági és politikai központjában megtelepedni. Emellett az előnyös földrajzi helyzet elősegíti a cégek területi kirendeltségének hatékonyabb megszervezését. Az is szempont, hogy a felsőoktatási intézmények jelentős létszámú munkaerőt biztosítanak.

Bukarest adatlapja

Kezdõ fizetés Minimum: 250-300 euró Átlag: 350-450 euró Maximum: 450-550 euró
Középvezetõi fizetés Minimum: 600-750 euró Átlag: 800-1200 euró Maximum: 1300-2000 euró
Irodák átlagos bérleti díja (nm/hó) A belvárosban 21 euró, a belváros külsõ részein, ill. a külvárosokban: 15 euró
Kereskedelmi célú ingatlanok bérleti díja (nm/hó) Utcára nyíló üzletekben 100-120 euró négyzetméterenként, bevásárlóközpontokban 80 euró (150 nm)
Befektetésre érdemes területek Infrastruktúra-fejlesztések, turizmus, környezetvédelmi beruházások
(Az adatok a Professional, illetve a Cushman & Wakefield Activ Consulting jelentéseibõl származnak)

Mi az, ami jelenleg nagyon menő üzlet a fővárosban? Egyértelműen a kiskereskedelem. A mintegy kétmilliós nagyvárosban csak az idén húsz bevásárlóközpont (vagyis pláza, mall) nyílik meg, melyekben összesen 800 ezer négyzetméternyi üzlethelyiség bérelhető. A beruházások összértéke körülbelül 1,3 milliárd euróra rúg.

Az elkövetkező öt évre vetítve, a terjeszkedés szempontjából Bukarest a 7. legvonzóbb nagyváros világszerte a Bevásárlóközpontok Nemzetközi Tanácsa (ICSC) ranglistáján.

Mivel a fővárosban égető a lakáshiány,

szinte biztos, hogy 2008 a lakópark- és lakótelep-beruházások éve lesz. Az ingatlanos szakértők jelentős bővülésre számítanak a kínálati oldalon, hozzátéve, hogy az olcsóbb lakások piaca fog bővülni elsősorban. Legalább öt lakótelep-projekt bejelentésére lehet számítani az idén, a befektetőknek elsősorban Bukarest nyugati és déli része a kedvencük.

Legalább hat új irodaház készül el az idén, ahol összesen 30 ezer négyzetméternyi felület lesz bérelhető. Egypár név a készülő épületek közül: Băneasa Business and Technology Park, Twin Towers Barba Center, West Gate, Blue House, City Gate stb. Ez a bizonyos 30 ezer négyzetméter csak addig tűnik soknak, míg nem szembesülünk azzal, hogy a fővárosban jelenleg 1,2 nm iroda van – és körülbelül 2,5 millió nm-re lenne igény.

Nem tévedhet nagyot tehát az a befektető,

aki itt kezd irodaház-fejlesztésbe. A konjunktúrát kihasználva 2008-2010 között több mint tizenkét irodaház épül fel a fővárosban.

Vidéki várost Bukarest kárára csak a termelő vállalatok részesítenek előnyben, már csak azért is, mert másutt kisebbek a működtetési költségek. A fővárosi piac lassan túltelítetté válik – állapítja meg a Deloitte romániai szakértője –, és ez vidékre fogja kényszeríteni a cégeket. A fentebb illusztrált boom ellenére már érezhető, hogy az ingatlanfejlesztők és a kiskereskedelemben érdekelt vállalatok már megkezdték a váltást.

Ez persze nem jelenti feltétlenül azt, hogy a főváros iránt csökkenni fog az érdeklődés. George Mucibabici arra emlékeztet, hogy a főpolgármesteri hivatal tíz éves távlatú terveiben „Nagy-Bukarest” kialakítása szerepel: a közigazgatási határok kitolásával a főváros „metropolisz-övezetének” nagysága 5000 négyzetkilométer lenne.

Az elkövetkező három évben a terv végrehajtásának első fázisa kezdődik: infrastruktúra-fejlesztés kezdődik, összekapcsolódva a külső kerületekben bekövetkező építkezési hullámmal, továbbá a közigazgatás átszervezésével.

Egy másik, több százmilliós terv a Duna-Bukarest csatorna

kiépítése. Az alapötlet az, hogy még mindig víziúton a legolcsóbb az áruszállítás. Ha a 450 millió eurós beruházás megvalósulna, a Duna egyik kikötője gyakorlatilag Bukarestben lenne. A projekt iránt külföldi és hazai befektetők egyaránt érdeklődnek.

A nagyszabású ötletek mellett azért van néhány égető, mindennapos probléma is. A főváros infrastrukturális hiányosságokkal küszködik, továbbá strukturális munkaerőhiány lépett fel: egyre kevesebb a szakképzett munkavállaló. A cégek szempontjából az sem elhanyagolható körülmény, hogy a bérköltségek nőnek.

Mégis, mindezzel együtt, mibe érdemes befektetni Románia fővárosában? Infrastruktúrába mindenképp, akárcsak turisztikai szolgáltatásokba, hiszen Bukarest a szó klasszikus értelmében nem turistaközpont még, annak ellenére, hogy volna mire alapozni e téren.

Hiányoznak továbbá a környezetvédelmi technológiával és a szemétgyűjtéssel, hulladékfeldolgozással kapcsolatos beruházások – bár ez utóbbi már nem annyira, hiszen egy amerikai tőkével működő ingatlanfejlesztési vállalkozás, a Mega Company nemrég jelentette be, hogy egy év múlva 19 millió eurós beruházással hulladékfeldolgozó üzemet épít Bukarestben.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!