Városprofil: Brassó, ahol az ipari parkok zöldülnek

2008. április 25. – 20:30

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Aki Bukarestben akar befektetni, meg kell küzdenie a multikkal. Bemutatjuk a legjobban pörgő romániai városokat.

Felívelő szakaszban van a romániai gazdaság, annak ellenére, hogy néhány makrogazdasági célt nem sikerült teljesíteni, például nőtt az infláció, romlik a külkereskedelmi mérleg és pont a legrosszabbkor jött az Amerikából kiinduló jelzáloghitelválság. Ezzel együtt tény, hogy a vállalkozók, külföldi és helyi befektetők együttesen érték el, hogy a hazai gazdaság kimozduljon a 90-es évek eleji holtpontról. Viszont nem az egész ország „dübörög”. Néhány régió – és azon belül egypár nagyváros – határozottan előretört, szerencsés esetben maga után húzva az ország más vidékeit is. Ebben a meccsben minden bizonnyal Bukarest, Brassó, Iaşi, Kolozsvár, Ploieşti és Temesvár a nehézsúlyú játékos. A második körben Arad, Craiova, Konstanca, Nagyszeben és Nagyvárad következik – ezekben a városokban erős még a fejlesztési potenciál. A BIZ Magazin 157. számában megjelent összeállítás alapján ezeket a nagyvárosokat mutatjuk be.

BRASSÓ

Tény, hogy a város gazdaságát egyértelműen az ipari jelleg határozta meg, de ezzel együtt az ingatlanberuházások és a kiskereskedelem is gyors ütemben fejlődött az utóbbi években, s minden jel szerint ez továbbra is így marad. Így lehet egy mondatban összefoglalni, mi történt az utóbbi nyolc-tíz évben Brassóban.

A város jóval több, mint az ország középső régiójának egyik fontos turistalátványossága. Brassó volt a kiépülő kommunista diktatúra minta-iparvárosa, elég csak a Tractorul traktorgyárra, az IAR repülőgépgyártó üzemre és a vidombáki reptérre, vagy a Roman autóbusz, kamion- és haszongépjármű üzemre gondolni.

Ez a lepusztulóban lévő örökség a kilencvenes években számos külföldi befektetőt vonzott a városba – már akkor, mikor a többi erdélyi településen ez még korántsem volt annyira megszokott. Az első nagybefektető a Colgate-Palmolive volt, amely a Norvea (a volt Nivea) gyárat vásárolta fel. Noha a cég 2008 végéig – egy átfogó, összeeurópai átszervezési terv miatt – az egész gyártást Lengyelországba telepíti, mégis meghatározó szerepe volt Brassó fejlődésében.

A második nagy cég, a Kraft Foods szintén a 90-es években érkezett, a Poiana édességüzem megvásárlásával.

Brassó adatlapja

Kezdõ fizetés Minimum: 140-170 euró Átlag: 220-250 euró Maximum: 300-350 euró
Középvezetõi fizetés Minimum: 400-500 euró Átlag: 500-650 euró Maximum: 700-900 euró
Irodák átlagos bérleti díja (nm/hó) A belvárosban 15 euró, a belváros külsõ részein, ill. a külvárosokban: 10-12 euró
Kereskedelmi célú ingatlanok bérleti díja (nm/hó) Utcára nyíló üzletekben 45 euró, bevásárlóközpontokban 37-40 euró
Befektetésre érdemes területek Ingatlanpiac, kiskereskedelem, szolgáltatások, turizmus
(Az adatok a Professional, illetve a Cushman & Wakefield Activ Consulting jelentéseibõl származnak)

A folyamat gyors ütemben zajlott tovább,

a külföldi befektetők mellett megjelentek a leginkább tőkeerős romániai cégek is. Az Országos Kereskedelmi Kamara (ONRC) adatai szerint Brassó megyében csak 2007-ben 1,4 milliárd lejnek megfelelő külföldi tőkét fektettek be, ami 11,5%-kal több, mint egy évvel korábban. A legtöbb vállalat Franciaországból, Nagy-Britanniából, Németországból és Olaszországból érkezik.

Az utóbbi években legjobban az ingatlanbefektetések, az építőipar, a könnyűipar és a szolgáltatási szektor pörgött a legjobban. A trend folytatódik: az amerikai Tiger Global befektetési alap és az osztrák Immoeast közös vállalkozása, az Adama három lakóparkot készül építeni Brassóban; a beruházás körülbelül 150 millió euró.

2010-ig épülnek fel a nagy-britanniai Romland Development által tervezett lakóingatlanok is (100 millió euró), az izraeli BSR Europe 3000 lakásos projektje mellett (ez utóbbi 150 millió eurós beruházás). A csődbe jutott Tractorul üzemegységeit, telkeit felvásárló Flavus Investiţii 800 milliós beruházást tervez összehozni: a telkeken gyakorlatilag új városközpont épülne, irodaházakkal, lakásokkal, üzletekkel és szórakoztató centrummal.

Szintén a volt traktorgyár területén építene egy közelebbről meg nem nevezett amerikai informatikai vállalkozás 4000 négyzetméteren üzemet, 700 ezer eurós befektetéssel. A Tractorul kihalt gyártócsarnokai iránt érdeklődik a Ford, amelynemrég vásárolta mega Daewoo befuccsolt telepét Craiován.

A város három ipari parkja közül

az egyik szintén a Tractorul egyik telkén működik, de ipari park nyílt a Roman és a Rulmentul csarnokait felhasználva is. Ezzel együtt az ICCO cégcsoport 2012-ig további tizenegy gyárcsarnokot kíván felhúzni, hozzájuk pedig három irodaházat. A beruházás össz-alapterülete 140 ezer négyzetméter. Egy spanyol vállalat, a Graells & Llonch Prázsmáron, öt km-re a várostól létesít újabb ipari parkot, 300 millió euróért (a beruházásnak 2008 végére késznek kell lennie).

A Brassóban lakók nem panaszkodhatnak arra, hogy nem mozog a kiskereskedelem. A városban tizenegy bevásárlóközpont működik. A nagybani ( cash and carry ) áruházakat nézve van egy Selgros és egy Metro, a hipermarketek közül jelen van a Carrefour, a Real és a Kaufland. Az Artima egy szupermarketet működtet a városban; továbbá van négy diszkontáruház, Profi, Penny Market, illetve Hard Discount márkanevek alatt.

Aki a legfejlettebb hat romániai városban – köztük Brassóban –

akar vállalkozást indítani, nincs könnyű dolga, mert ide tömörültek a legtőkeerősebb befektetők. A megoldás olyan piaci rések azonosítása, melyeket még nem fednek le a multik. A nagy fejlesztési potenciállal rendelkező városokra – a már említett Arad, Nagyszeben, Nagyvárad vagy éppen Konstanca – valószínűleg Piteşti sorsa vár, amely valósággal kivirágzott, miután a Reanult megvette a Daciát.

Bukarestben és környékén, azaz Ilfov megyében a legnehezebb a labdába rúgni. Az összes szakértő egyetért abban, hogy a főváros és környéke az ország legfejlettebb régiója, s ez még sokáig így marad. Az Országos Statisztikai Intézet (INSSE) becslése szerint Bukarestben az egy főre eső GDP körülbelül 16400 euró, míg Ilfov megyében 7500 euró (az adatok a 2007-es állapotot mutatják), míg az országos átlag 5000 euró.

A fővárosban valósággal tülekednek a befektetők, így a városnak integrálnia kéne a környező településeket. Így további egy-két évvel lehetne kitolni az optimális gazdaságfejlesztési potenciál idejét. Hogyha ez nem történik meg, akkor Bukarest máris elérte ezt az optimumot – figyelmeztet Dragoş Cabat , a CFA Romania elemzője.

Brassó és környéke mellett Maros és Szeben megyében van jelentős fejlesztési potenciál a szakértők szerint. Az ország középső vidéke – azaz Dél-Erdély – három-öt éven belül éri el az optimumot. Ezen a vidéken a turizmusba lehetne még nagyon sokat fektetni.

„Moldvára úgy tekintek, mint Románia Afrikájára”

– mondja a kelet-romániai régióról Dragoş Cabat. Iaşi és bizonyos mértékben Suceava határozott ütemben fejlődik, így Moldova beérheti a közép- és dél-erdélyi vidékeket. Moldova előnye, hogy viszonylag több a szakképzett munkaerő, mint más vidékeken, továbbá közel esik Ukrajna és Oroszország, a két gáz- és kőolajszállító ország.

A mínuszok közé tartozik az alulfejlett infrastruktúra és az itt élők alacsonyabb vásárlóereje. Ezzel együtt a CFA Romania elemzője úgy látja: az elkövetkező három-öt évben Moldvában esély van a többi régiónál is erősebb léptékű gazdasági fejlődésre.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!