Elemi iskola, templom, autóbuszjárat, kocsma és vegyesbolt szinte minden romániai faluban van, de a csatornázás, a fogorvos, a jegyző és az internetezés már a prémium kategóriába esik.
Leginkább az utak állapotával, a kosszal és a szeméttel elégedetlenek a falun élők – derül ki a kormány stratégiai elemzőintézetének (ASG) friss felméréséből, melyet a Total Communication ügynökség készített. A falvaknak alig a negyedében van csatornázás, ivóvízhálózat viszont a vidéki kistelepülések több mint felében működik.
Elemi iskola, templom, autóbuszjárat, kocsma és vegyesbolt – ezek a létesítmények, illetve szolgáltatások gyakorlatilag szinte minden romániai faluban elérhetők. Az alábbi grafikont átböngészve viszont az az érdekes, hogy posta, háziorvosi rendelő, művelődési ház már csak a falvak háromnegyedében működik.
A gyógyszertár, a vasútállomás (vagy megállóhely), a könyvtár, az újságárus és a jegyzői hivatal már inkább „kisvárosi luxusnak” számít: a falvak felében nem lehet gyógyszert vásárolni vagy fogat tömetni; nem beszélve olyasmikről, mint egy adásvételi szerződés hitelesítése.
A falun élők a körülmények ellenére elégedettek az ivóvíz minőségével, a közvilágítással, és úgy általában a közbiztonsággal.
Aki vidéken él, annak jellemzően saját háza van – derül ki a felmérésből (81,5 százalék ingatlantulajdonos); másfelől az is, hogy a megkérdezettek elsöprő többsége nem biztosította be sem ingatlanát (88,7 százalék), sem a termést (83,7 százalék) természeti katasztrófák – áradás, földcsuszamlás vagy szárazság – ellen.
A háztartások túlnyomó többségében (négyötödében) van hűtőszekrény. Ami a többi tartós fogyasztási cikket illeti, jelentős az eltérés a városi háztartásokhoz képest. Mobiltelefon a falusi háztartások kevesebb, mint felében van, vonalas telefonnal 35, automata mosógéppel 34, autóval a háztartások 25 százalékában lehet találkozni.
Vízöblítéses WC a háztartások alig negyedére jellemző. A számítógép, a hőszigeteléses ablak, a mikorhullámú sütő, a központi fűtés és a légkondicionálás már inkább a luxuscikkek közé tartozik. A felmérésből kiderül, a háztartások 6,2 százalékában van internetkapcsolat. Az alacsony elterjedtség miatt egyáltalán nem meglepő, hogy a válaszadók szinte 90 százaléka azt válaszolja, hogy egyáltalán nem szokott internetezni (a megkérdezettek 2,6 százaléka mondja azt, hogy hetente többször szokott böngészgetni).
Noha szinte minden faluban van legalább egy templom, a hívek legszélesebb rétege csak ünnepek alkalmával megy istentiszteletre, misére (a keresztelői, esketési és temetési szertartásokat leszámítva).
Ezzel együtt országos méretekben jelentős népességre számíthatnak az egyházak: a falun élők szinte 20 százaléka azt állítja, hogy hetente egyszer eljár a templomba. Az egyház legfontosabb feladatának nem a hitélet fejlesztését, hanem a karitatív akciókat tartják: a válaszadók valamivel több mint fele azt mondja, hogy az egyes felekezeteknek és lelkészeiknek leginkább a rászorulók segítése lenne a feladatuk.
A felmérés adatai
A kutatás 1511, 18 évesnél idõsebb interjúalany bevonásával készült. A felmérés többlépcsõs, rétegzett mintavétellel készült, fejlesztési régió és vidéki településtípus rétegképzõ ismérvekkel. A minta 95 százalékos valószínûséggel, plusz-mínusz 2,52 százalékos hibahatárral reprezentatív Románia felnõtt, önálló életvitelû lakosságára nézve. A terepmunka 2007 novembere és decembere között folyt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!