Nem kifizetődő már komcsi tömbházlakást vásárolni, hiszen csillagászati árakon kínálják a többé-kevésbé lerobbant lakrészeket. A fiatalok a vidék felé kacsintgatnak. [erdély fm]
Melinda és István három hónapja költöztek Farkaslakára. A fiatal házasok azelőtt albérletben éltek Székelyudvarhelyen, és gondolni sem mertek arra, hogy saját házuk legyen. Mikor meghallottuk, hogy mennyi pénzt kérnek egy vidéki házért, s megláttuk, hogy mennyi mindent kapunk ezért az összegért, nem sokat gondolkodtunk, belementünk a vásárba.
Falun jóval olcsóbbak az ingatlanok,
a házunk az 1920-as évek elején épült, de még felújítással is kevesebbe került, mint egy kétszobás tömbházlakás Udvarhelyen, ahol egyelőre esélyünk se lett volna lakást vásárolni – mondja Melinda, az újdonsült családiház-tulajdonos. Az ingatlanpiaci árak soha meg nem álló emelkedésének ellenére bizonyos vidékeken még mindig potom áron juthatnak hozzá a kispénzű fiatalok egy-egy városhoz közel eső vidéki házhoz. Azonban sok mindent mérlegelniük kell, mielőtt lépnének. Így történt ez a Melindáék esetében is: Itt olcsóbb és nyugodtabb az élet, tisztább a környezet, közel van a városhoz, tehát nekünk ez elég fontos volt, mert a férjem Udvarhelyen dolgozik, neki mindennap ingáznia kell. Ha a kislányom érdekeit nézem, külön jó, hogy a saját udvarunkon nőhet fel, gyakrabban és többet tudunk kint lenni a levegőn. Azonban a friss levegő, a kert meg a tágas tér nem mindig használható ki, különösen akkor, ha a családi ház városban dolgozó lakói gyakorlatilag
aludni járnak haza.
Ha viszont kisiskolás korú gyerek is van a családban, akkor a városból kiköltöző családok a vidéki élet több hátulütőjét is felfedezhetik.A színvonalas oktatás reményében a szülők arra kényszerülnek, hogy porontyukat magukkal vigyék a városba, így az úton töltött idő és a forgalmi dugók a munkanapból értékes órákat csórnak el. Az idősebb gyerekes családok számára meg külön fejfájás, amikor a városban bulizó kamaszt kell oda-vissza fuvarozni – vagy éppen saját magukat zárják ki a társasági életből.
Enyhe áremelkedés várható erre az évre az ingatlanpiacon
Bár különbözõ arányban, de a lakótelepi régi és új lakások 5-30 százalékkal drágulnak 2008-ban. Azonban egyes ingatlanpiaci elemzõk úgy vélik, hogy az idén jó eséllyel stagnál, vagy az év folyamán, alig észrevehetõen, 5-10 százalékkal nõ majd a régi lakások piaci ára.
Azonban tavaly is ugyanerre tippeltek az elemzõk, végül némely esetben a régi lakások ára elérte a 50, az új lakásoké pedig a 40 százalékos áremelkedést. A befektetõk 30 százalékos drágulást várnak erre az évre az ingatlanpiacon. (capital)
Bár Melindáék esetében ez a kérdés nem aktuális, mégis le kellett már mondaniuk bizonyos, addig maguktól értetődő dolgokról.
A szüleim hiányoznak a legjobban, pontosabban az, hogy nem kereshetjük fel egymást, amikor épp kedvünk szottyan. Elsősorban a rokonoktól és barátoktól volt nehéz az elválás – mondja Melinda, aki azt is hozzátette, hogy a faluban rosszak az utak, nincs bevezetve a gáz, és bizony a fával fűtés, még ha olcsó is, nem mindig leányálom.
Melindáék – falura költözés tekintetében – egy példa a sok közül, az alapötlet nyugatól származik. Bodó Attila , egy ingatlanügynökség vezetője a nyugati költözködési trendek meghonosulásáról elmondta, inkább az intellektuel, kifinomult ízlésű, fiatal rétegre jellemző a falura, falusi környezetbe való áramlás.
Gyakran találkozunk azzal, hogy az idősebbek átadják a tömbházlakásukat a fiataloknak, és ők visszaköltöznek a nagyszülőktől örökölt lakásba. Azonban 90 százalékuk visszakívánkozik a városba, mivel bizonyos elszigetelődést okoz a falusi környezet.
A szakember azt is hozzáfűzi, egyéb okok is közrejátszhatnak a városon való lakás feladásához: A közköltség növekedésével sokan tömbházlakásuk eladására kényszerülnek – mondja. Bodó szerint egy
új ház építése falun költségesebb,
mint a város peremén, mivel az építkezési anyag ugyanannyiba kerül, viszont a szállítás költségtöbblethez vezet. Aki a lakótelepről kertes házba menekülne, először főleg a város peremén néz körül, és inkább ott építkezik.
Amennyiben nem akarnak építkezni, még találnak nagyon olcsó, kiöregedett parasztházakat a fiatalok, azonban ezek is kelendők, hiszen a külföldiek, pontosabban magyarországiak vadásznak ezekre – mondja Bodó.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!