Legalább 1,2 milliárd eurós tőke lesz a nyugdíjpénztárak kezében alig két év múlva. Szűk két héttel a végső határidő előtt az ING a piacvezető, a magyarországi érdekeltségű pénztárak alulteljesítettek.
Az ügyfélvadászat éve volt a magánnyugdíjpénztárak számára 2007: az agresszív marketinghadjáratnak köszönhetően a piac hat meghatározó szereplője összesen 2,56 millió ügyfélt toborzott. Kötelező magánnyugdíjpénztárat egyébként 2,908 millió állampolgár választott szeptember 17. óta: ebből látható, hogy a piac kisebb súlyú játékosainak összesen 400 ezer ügyféle kell osztozniuk. Az adatokból kiderül, hogy a hat nagy a piac több mint 88%-át uralja.
A csatlakozók száma némileg csökkent a karácsony és a szilveszterezés közeledtével, de a pénztárak várakozása szerint az utolsó nagy hullám közvetlenül a végső határidő, január 17. előtt várható.
A kötelező magánnyugdíj első körben – úgy tűnik – a biztosítói piac megszokott, nemzetközileg is számottevő szereplői számára nagy biznisz.
Romániában az ING pénztára a piacvezető
jelenleg 958 ezer ügyféllel (piaci részesedése 32,97%), a második a német Allianz és a hazai Ţiriac szövetkezése, az Allianz-Ţiriac (749 ezer ügyfél, 25,78%-os részesedés). A harmadik a Generali romániai pénztára 274 ezer ügyféllel és 9,44%-os részesedéssel, míg a negyedik az Aviva 237 ezer csatlakozóval és 8,16%-os részesedéssel - a piac ügyfélszám szerinti megoszlását lásd ábránkon.
Az itthon jelenlevő bankok is igyekeztek beszállni az üzletbe. A holland BT Aegon biztosítóval szövetkező Banca Transilvania azonban csak 2,99%-os, a BRD Groupe Société Générale nyugdíjalapja 2,44%-os, a Kereskedelmi Bank, a BCR pénztára 2,87%-os piaci részedést ért el.
Érdekesség, hogy három pénztár még ezer embert sem tudott meggyőzni arról, hogy őket válasszák: ilyen helyzetben van a AG2R, a Marfin és a Zepter nyugdíjalapja. Nem sokkal teljesített jobban a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. tulajdonában levő MKB Romexterra, mely alig 1425 ügyfélt gyűjtött be három hónap alatt.
A másik magyarországi érdekeltségű alap, az OTP Romania vállalkozása valamivel több mint 16 ezer csatlakozót vonzott, de ez is messze elmaradt a cég által eredetileg kitűzött 10%-os piaci részedéstől. Ennek nyomán Marius Floarea, az OTP Romania alapjának ügyvezető vezérigazgatója október végén le is mondott összes cégbeli tisztségéről.
Paraméterek
Kötelezõen a 35 évesek és annál fiatalabbaknak kell az állami nyugdíjalapot kiegészítõ magánnyugdíjpénztárat választaniuk január 17-ig. Opcionálisan a 35-45 év közöttiek is élhetnek a lehetõséggel. Jelenleg minden alkalmazott fizetésébõl 9,5% a társadalombiztosítási járulék. Ebbõl a 9,5-bõl az elsõ évben 2%-nyi rész jut a magánnyugdíjpénztáraknak. Az arány évente fél százalékkal emelkedik, míg nyolc év múlva eléri a bruttó fizetés 6%-át.
A nyugdíjpénztárazás márcsak azért is jó üzlet, mert októberben az átlagfizetés 1471 lej (körülbelül 440 euró) volt, ennek a 2%-a pedig kábé 8,80 euró. Tehát csak az átlagfizetésekkel számolva az évi befizetések mértéke körülbelül 360 millió euró évente.
A pehelysúlyú játékosok számára is van vigasz.
Ilie Şerbănescu gazdasági elemző úgy látja, az összesen 18 nyugdíjpénztár közül körülbelül hatnak-hétnek az a célja, hogy ügyfélkörét később egy nagyobb társaságnak adja el. Ez abból is látható, hogy olyan cégek is pénztáralapításba fogtak, melyeknek egyébként semmi közük a biztosítási szektorhoz – ilyen például a háztartási eszközöket, edényeket forgalmazó Zepter.
a témáról korábban: >>Kötelező magánnyugdíjak for dummies >>>>Magánnyugdíj- pénztárak: de hova álljanak a belgák? >>>>Kötelező magánnyugdíj, mely ápol és eltakar >>
A magánnyugdíjpénztári rendszer bevezetéséről szóló törvény egyébként úgy rendelkezik, hogy a működés első három évének lezárultával egy alapnak legalább 50 ezer ügyféllel kell rendelkeznie, mely elemzők szerint nem nehéz cél. Amelyik alap viszont nem teljesíti e létszámot, azt a hatóság kötelező módon feloszlatja, és ügyfeleit a többi társaság között osztja el.
Nem is csoda, hogy egyes cégek ennyire lemaradtak a versenyben, ugyanis a nyáron a 18 alap közül tíz akkora piaci részesedés elérését tűzte ki maga elé, melyek összeadva duplán haladták meg a potenciált – vagyis kétszer annyi ügyfél kellett volna ahhoz, hogy mindnyájan teljesíthessék ezt a célt. Négy vállalat, az Allianz-Ţiriac, a BCR, a BT Aegon és az ING közölte, hogy 30%-os részedést kíván elérni, de közülük csak az ING-nek jött be a dolog. Az Aviva eladási igazgatója, Marius Mocanu úgy látja, a kötelező magánnyugdíjak piacán három év múlva legtöbb tíz szereplő marad. Az Omniasig igazgatója, Cristina Niţescu Lengyelország példájára hivatkozik, ahol az induláskori 17 alap közül mára nyolc maradt. (A szakértők a Newsin hírügynökségnek nyilatkoztak).
A nagybani játék igazából idén májustól kezdődik el,
mikor már biztossá válik, hogy melyik pénztár hány embert tudott magához csábítani az összesen 3,4 millió potenciális ügyfél közül.
Azokat a polgárokat, akik nem éltek a választás jogával, az állami nyugdíjpénztár kisorsolja az összes alap között – nem beszélve arról, hogy ki kell szűrni azokat, akik esetleg egynél több pénztárhoz is bejelentkeztek (becslések szerint a duplázók aránya 10% alatt marad, ami más országok tapasztalataihoz képest jó helyzet).
1,2 milliárd euró – ennyire becsüli a Capital üzleti hetilap a 2008-as gazdasági kilátásokról szóló mellékletében azt a tőkét, mely 2010-ig a magánnyugdíjpénztárakba fog tömörülni. Ez az összeg nem tartalmazza az alapok 8% körülire becsült saját hozamát.
Hogyha ezt is bekalkuláljuk, a romániai nyugdíjalapok 2020-ra körülbelül 20 milliárd euró fölött fognak diszponálni – ami nem lebecsülhető összeg, tekintve, hogy ezt a tőkét vissza is forgatják a gazdaságba, állampapírok, részvények felvásárlása és banki letétek formájában. Az alapok számára a fő cél ezzel együtt decens nyugdíjak biztosítása kell legyen: az elvárás az, hogy 20-30 évnyi befizetés után az ügyfél fizetése körülbelül 80%-át kitevő nyugdíjban részesüljön.
Noha tavaly az alapok megmutatták,
milyen teljesítményre képesek a marketingosztályaik, a következő években arról kell meggyőzniük az ügyfeleiket arról, hogy érdemes náluk is maradni.
Mert hiába fizet egy pénztár zsíros jutalékot az ügynökeinek – összesen 250 ezren foglalkoznak jelenleg ügyféltoborzással Romániában –, az ő munkájuk még nem garantálja az ügyfelek hűségét. A legjobb érv a meggyőző mértékű hozam, amit a pénztáraknak muszáj kigazdálkodniuk, ha meg akarják akadályozni tagjaik elvándorlását.
Az ügyfél valószínűleg szívesen átjelentkezik egy másik pénztárhoz, ha ott lényegesen előnyösebbek a hozamok – tehát várhatóan nagyobb összegű lesz a nyugdíj –, annak ellenére is, hogy az első két évben a költözés miatt az ügyfelet befizetései 5%-val sújtják. További kockázat a Capital elemzése szerint az, hogyha a magánnyugdíjak piaca túl kevés szereplő kezében összpontosul.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!