Egyre magasabbak a fizetések Romániában: a projektvezetők bére például 30%-kal nőtt egy év alatt. A cégek szeretik megajándékozni alkalmazottaikat, de a diplomás pályakezdők továbbra is szívnak.
Regionális viszonylatban is rekordnak számít: 18 százalékkal növekedtek az elmúlt időszakban a romániai bérek, ennek ellenére még mindig jóval alulmaradnak a Közép-Kelet-Európa többi országában megszokott átlagfizetésekhez képest – derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) pénzügyi tanácsadó PayWell 2007 című tanulmányából. A fizetések Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban például még mindig 20-30 százalékkal magasabbak, mint itthon. Ezekben az államokban átlagban 10 százalékkal nőttek a bérek a 2006 április-2007 áprilisa közti időszakban.
A 2001 óta évenként elvégzett felmérésben idén mintegy 187, főként nemzetközi tőkéjű nagyvállalat vett részt, ezek pedig 11 különböző foglalkoztatási területet fednek le. E tanulmányában a PwC a gyógyszergyártóipar, kereskedelem, autógyártóipar, információs-technológia és szoftver, bankszféra, társadalombiztosítás, piackutatás terén alakuló bérezésről közöl adatokat.
Az IT-szakemberek és menedzserek fizetései messze az országos átlag fölött
Béremelések tekintetében a vizsgált időszakban magasan vezet az infotechnológiai szektor. Ezen a területen például egy projektvezető bére 20 százalékkal, egy programozóé pedig 29 százalékkal több lett idén a 2005-2006-os időszakhoz képest – mutat rá a felmérés.
A tanulmányból kiderül, hogy foglalkozás szerinti bontásban a menedzserek bérei messze meghaladják az országos átlagbéreket. A menedzseri fizetések a romániai átlagbérekhez képest 11-szer magasabbak.
2006 április és 2007 áprilisa között például 20 százalékkal növekedett a menedzserek fizetése, míg ez az érték 2005-2006 folyamán még csak 4 százalék volt. Majdnem ilyen hirtelen ugrottak meg a termelési igazgatók bérei is: az ő fizetésük például 18 százalékkal nőtt a korábbi évekhez képest – mutat rá a felmérés. 14 százalékos növekedést mutatnak továbbá a pénzügyi, forgalmazói és humánerőforrás-igazgatók bérei.
Az országos átlagbérekhez képest a szakemberek fizetése – összevetve például az országos átlaghoz képest 11-szer magasabb menedzseri fizetésekkel – még mindig csak háromszor magasabb az országos átlagnál.
Ennél jóval kevésbé látványosan nőttek a diplomás pályakezdők fizetése – mindössze 1,6 százalékkal. A következtetés tehát az, hogy a felmérésben megjelenő kimagasló bérnövekedés elsősorban a multinacionális cégek csúcsvezetőit érintik – Romániában jelen pillanatban fizetésük irreálisan magasnak tűnik az országos átlaghoz képest.
Hódítanak a jutalékok és bónuszkeretek
A felmérés másik fontos következtetése, hogy egyre szélesebb teret nyernek a jutalék vagy bónusz formájában kiadott fizetéstöbbletek – legalábbis ami a kutatás fókuszcsoportját, a magánszférát illeti. A felmérés rámutat, az alapfizetés az elmúlt időszakban stagnált, míg egyre népszerűbbek az alkalmi ajándékok, étkezési jegyek vagy különböző társadalmi tevékenységek formájában alkalmazottaknak nyújtott fizetéstöbbletek.
A trend az, hogy a készpénzben fizetett jutalékot fokozatosan felváltják a valamilyen szolgáltatásban kifejezett juttatások. Kevésbé megszokottnak számítanak a jutalék gyanánt biztosított nyugdíjalapok vagy élet-valamint balesetbiztosítási kötvények – ezek a jutalékrendszer utolsó helyén állnak.
Csökkentek a régiónkénti fizetéskülönbségek
Regionális bontásban 20 százalékkal nőttek az átlagbérek Erdélyben, illetve Bánságban, Bukaresthez hasonlóan a 2006 áprilisa és 2007 április közti időszakban.
Ezzel az aránnyal a két régió az országos öszehasonlításban első helyen áll béremelkedések terén. Kiugróan magas volt a fizetésnövekedés – 31 százalék – Erdélyben és Bánságban 2005-2006 áprilisa közötti időszakban; akkor az ország középső térsége és Bánság jelentős előnnyel maga mögött hagyta Bukarestet, Havasalföldöt és Moldvát, bár Bukarestben tudvalevőleg a legmagasabbak a fizetések.
Vagyis országos szinten még mindig Bukarestben a legmagasabbak a bérek, Erdély feltörekvőben van: a béremelkedés dinamikája megegyezik a fővároséval – ez összefüggésben áll a régió gazdasági erejével, a tőkebefektetések vonzásával, a szolgáltatások minőségével és vásárlóerővel.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!