A leggazdagabb romániai magyar tulajdonában levő RCS-RDS-nek annyira jól megy, hogy a londoni tőzsdén dob piacra részvénycsomagot. Az e-boltok viszont csak veszteséget termelnek.
A telekom-szolgáltatók, a szoftverfejlesztéssel és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtó cégek profitja a legnagyobb a hazai vállalkozásokat tekintve, míg a számítástechnikai termékeket forgalmazó vállalatok nyeresége elmarad ettől. Mindez a gazdasági és pénzügyminisztérium (MEF) statisztikájából derül ki, melyet a Ziarul Financiar üzleti napilap ismertet.
Részletek az alábbi táblázatban:
A legjobban menő IT-cég eszerint a nagyváradi üzletember, Teszári Zoltán tulajdonában levő kábeltévé- és internetszolgáltató, az RCS&RDS; mely a második számú játékos ezen a piacon. A cég tavalyi profitja 34,8 millió euró volt, ez több mint nyolcszorosa a 2005-ös eredménynek. Az RCS&RDS adózás előtti nyeresége 2006-ban 42,9 millió euró volt.
A visszahúzódó, a nyilvánosság minden formáját kerülő Teszári cége részleteket nem közölt a tavalyi profit kapcsán. Iparági források szerint vállalat megbízást adott két befektetési banknak, az amerikai Morgan Stanley-nek és a svájci UBS-nek, hogy bonyolítsa le az RCS&RDS bevezetését a londoni tőzsdére. A vállalat új részvényeket bocsát ki, alaptőkéje 15 százalékának megfelelő névértéken, globális letéti jegyek/igazolások (global depository receipts - (lásd keretes írásunkat ) formájában.
Global Depositary Receipt (globális letéti igazolás)
Nemzetközileg elismert letétkezelõ pénzintézet vagy elszámolóház által kibocsátott, adott társaság letétbe helyeztetett részvényeit megtestesítõ letéti igazolás, amely a legtöbb külföldi piacon helyettesíti magukat a részvényeket. Az értékpapír-számlákon tartott értékpapírokat (részvényeket) egy értéktárban helyezik el, errõl állítják ki a letéti igazolást, és az értékpapírokkal történõ tranzakciók számlák között mozognak. Románia földrajzi és jogi határait túllépve, ehhez a folyamathoz kell egy nemzetközileg elfogadott letéti igazolás, ez a GDR. A nemzetközi tõzsdéken nem a külföldi részvényekkel, hanem az ezekrõl kiállított globális letéti igazolásokkal kereskednek. (Forrás: tozsdesed.googlepages.com/szotar)
Nincs szüksége effajta akcióra a multinacionális UPC hazai leányvállalatának. Az UPC Romania, az ország vezető kábeltévé- szolgáltatójának tavalyi bevétele 140 millió euró, profitja 58 millió euró vot.
A szoftverfejlesztő és kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtó cégek
profitja jobbára csökkent a tavaly. A kivételek: a többek között e-tanulási szoftvereket fejlesztő a Siveco 3,8 millió euróra növelte a nyereségét, akárcsak a Microsoft Romania, mely 4 millió euró adózás utáni nyereséget ért el. A Hewlett-Packard romániai vállalata szinte megduplázta a profitját, annak ellenére, hogy üzleti forgalma csak 0,3 millió euróval nőtt 2006 végéig.
Csökkent a nyeresége viszont azoknak a cégeknek, melyek valamilyen mértékben az állam technológiai beruházásaitól-fejlesztéseitől függnek. Ebben a helyzetben van a Siemens tulajdonában levő Forte Business Services, az IBM Romania, az Omnilogic és a Net Consulting.
A webáruházaknak sem megy annyira jól:
az emag.ro, a legnagyobb hazai, számítástechnikai webáruház a tavalyi évet több mint 0,4 millió eurós veszteséggel zárta. Az online boltot a Dante International működteti.
A mobiltelefonokat és kiegészítőket forgalmazó bolthálózatnak, a Germanosnak azonban jól megy. Annak ellenére, hogy a második legjelentősebb romániai mobilszolgáltató, a Vodafone felmondta a céggel a forgalmazási szerződést, a görög vállalatnak sikerült 1,3 millió eurós profitot összehoznia a 2005-ös 4,8 millió helyett. A szakítás oka az volt, hogy a Germanost felvásárolta a Vodafone feltörekvő konkurrenciája, a Cosmote mobilcég.
Megjegyzés
A pénzügyminisztérium weboldalán közölt adatok egyes cégekre – fõként a multinacionális vállalatokra – nézve nem teljes mértékben reprezentatívak, mert egyes helyi vállalatokkal vagy közintézményekkel a cégcsoport egy másik országbeli leányvállalata kötött szerzõdést, így az ebbõl származó bevétel és profit a más országbeli vállalat mérlegében jelenik meg. Egyes hazai IT-vállalatok több cégen keresztül bonyolítják le üzleteiket, így egyes adatok hiányoznak az anyavállalat könyvelésébõl. A táblázatban szereplõ cégek csak a pénzügyminisztériummal közölték tavalyi forgalmukról és profitjukról szóló adatokat.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!