Beszállítóival együtt 15 ezer munkahelyet létesítene Zsukon a Nokia. Hétfőn újabb tárgyalások lesznek, lehet, a szerződést is aláírják.
Egyre biztosabb: Kolozs megyében létesít gyárat a finn Nokia mobiltelefongyártó világvállalat. A várhatóan 200 millió euróból megvalósuló beruházás 15 ezer személy számára biztosítana állást, igaz, nem valamennyien a Nokia-gyárban fognak dolgozni. A finn vállalat beszállítóit is betelepíti a zsuki ipari parkba.
Zsuk:
Kolozsvártól 18 kilométerre, a nemzetközi repülõtértõl alig 10 kilométerre, Apahida közelében levõ község. A 2002-es népszámlálási adatok szerint 4086 lakosa van.
A Nokia-beruházás történet tavaly februárra nyúlik vissza. Ekkor jelezték első alkalommal befektetési szándékukat a finnek az ipari parkokat működtető Tetarom Rt. vezetőségével. Ám nem csak velük kezdtek el tárgyalni, hanem az ország más ipari parkjaival is felvették a kapcsolatot.
Mint az tavaly márciusban kiderült, a Marosvásárhely melletti, vidrátszegi ipari park vezetőivel, illetve a Maros megyei tanáccsal is tárgyaltak – ez azonban megszakadt, nem tudni miért. Sajtós találgatások szerint a fő ok az volt, hogy
a Nokia titoktartást kért a felektől,
ám a vásárhelyiek kikotyogták az újságíróknak. A másik, tényszerűbb ok, hogy a vidrátszegi létesítmény összterülete nem bizonyult elégségesnek a 90 hektárra tervezett beruházáshoz.A Kolozs megyei tárgyalások sem voltak zökkenőmentesek. A jó rajtot követően tavaly augusztusban megszakadt a kapcsolat. Ezt követően december 21-én érkezett az első életjel a finnektől, amikor is egy faxban a tetaromosokkal közölték, újrakezdenék a tárgyalásokat.
Erre január 17-én került sor, ekkor már konkrét területeket kezdtek felkutatni, ahol létre lehetne hozni a Nokia-üzemet, s beszállítók telephelyeit. Egy Emersonhoz közeli apahidai telket szemeltek ki először a nokiások, de hamarosan kiderült: összesen 300 személytől kellene felvásárolni a földterületet. Új opciók után néztek, így esett a finnek választása a zsuki területre.
Ennek megszerzése már simábban ment.
Kiderült, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem használatában van, s az oktatási minisztérium birtokolja. A tárca, a kormány, és a felsőoktatási intézmény egy-kettő rábólintott a tranzakcióra, az összesen 159,62 hektáros területet szerdán a kormány rendelettel bocsátotta a Kolozs megyei tanács rendelkezésére. Ez volt az első lépés a beruházás megvalósításához.A második, döntő lépést pénteken tették meg, amikor a megyei tanácsosok egyöntetűen megszavazták: jöhet a Nokia.
Hétfőn ismét sorsdöntő nap lesz.
A megyei tanács, valamint a Tetarom képviselői Bukarestben találkoznak a Nokia küldötteivel, s elég nagy a valószínűsége annak is, hogy megkötik a szerződést.
Marius Nicoară megyei tanácselnök pénteken fontosnak tartotta hangsúlyozni a tanácsülést követő sajtótájékoztatón, hogy a Nokia-beruházás akkor válik biztossá, amikor e dokumentumot a felek már ellátták szignójukkal.
További probléma, hogy a zsuki Tetarom 3-as ipari park közművesítési költségei elérik a 33 millió eurót. A megyei tanács viszont ekkora összeget semmi szín alatt nem tudna elkülöníteni büdzséjéből.Éppen ezért Călin Popescu-Tăriceanu kormányfővel, valamint a pénzügyminisztériummal folytattak tárgyalásokat, s ígértet kaptak: rendelkezésükre bocsátanak 23 millió eurót.
Így a tanácsnak már csak 10 milliót kell kerítenie, s kezdődhetnek is a munkálatok, meglehetősen gyors tempóban:
a Nokia nyárra közművesítve szeretné látni a telket,
hogy őszig felépülhessenek a szükséges ingatlanok, december elsején már elkezdenék ugyanis a próbatermelést. A tulajdonképpeni gyártási folyamat pedig január elsején rajtolna, igaz, nem teljes kapacitással.
Az előzetes elképzelés szerint a Nokia 2008 első félévéig összesen 800 munkahelyet létesít, majd 2009 végéig ezek számát 3500-ra kívánják duzzasztani. A beszállítók alkalmazottaival közösen ekkorra mintegy 15 ezer személy fog dolgozni a zsuki telephelyen, amelyet a nokiások egyszerűen Nokia Village-ként emlegetnek.Az 159,62 hektáros Tetarom 3-ban tehát 90 hektárt foglal majd el a Nokia és a hozzá tartózó vállalatok, 10 hektár kell az ipari park működtetőinek, a visszamaradt 50 hektárra pedig újabb beruházókat várnak. Nemrég derült ki, hogy a szintén mobiltelefonokat gyártó svéd
Ericsson is érdeklődik,
ők is Kolozs megyébe szeretnének beruházni. Igaz, a svédek egyelőre más ipari parkokkal is tárgyalnak. A Kolozs megyeiek viszont tárt karokkal várják, s ha jön, akkor valószínű, hogy a svéd vállalat is a zsuki létesítményben kapna helyet.
Ami az Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemet illeti, ugyan elveszített egy telket, de cserébe szponzorizálást kap a finn mobiltelefongyártótól. Összeget egyelőre nem kívánt elárulni Liviu Mărghitaş, az intézmény rektora, annyit viszont elmondott, hogy a summa jóval meghaladja azt az összeget, amekkora hasznot ők tudtak volna húzni a területből.
A fotók a https://analogik.com/gallery_nokia.asp oldalról származnak, és a Salo Operations nevű Nokia-gyárban készültek
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!