A csíki Munkácsy-kiállítás, avagy mennyibe kerül Székelyföld EU-integrálása

2007. március 13. – 14:11

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Tízmilliárd régi lej továbbá biztosítási és marketing költségek. Pénzügyileg ilyen nagyságrendű az eddigi legköltségesebb Hargita megyei kulturális projekt.

Kitörési lehetőséget azonosított a Csíki Székely Múzeum : a május 5 – július 15. között megtekinthető projekt neve Munkácsy-képek Erdélyben , és az év egyik legfontosabb erdélyi kulturális eseményének ígérkezik. A kiállítás a fedőtörténete annak a törekvésnek, aminek lényege az, hogy a Mikó-várban működő múzeum végre korszerű, nemzetközi lehetőségekkel rendelkező kiállítótér lehessen.

Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója

szakmai körökben jól jegyzett fiatal történész-muzeológus, aki nem sokkal beiktatása után már lepókhálózta és pormentesítette a kiállítótermeket, de a nagy banzáj még hátra van. Talán a múzeum gyűjteményébe tartozó szamuráj-vértezet ihletésére úgy döntött: mindent egy lapra tesz fel, kirohan és kipróbálja a múzeumigazgatók halálugrását: egy nemzetközi A-szériás kiállítás megszervezését.A vakmerő akcióhoz azért kellett még egy amerikai műgyűjtő aktív támogatása is.

Pákh Imre tulajdonában mintegy félszáz Munkácsy-alkotás van, ebből huszonkilenc érkezik Csíkszeredába. Ez lesz a törzsanyaga annak a tárlatnak, amelynek minden darabja ingyen érkezik Székelyföldre. A Magyar Nemzeti Galéria további tizenhat, a Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum még két festménnyel, illetve fotó- és relikviagyűjteménnyel járul hozzá a projekthez.

Ahhoz, hogy a 300 négyzetméternyi kiállítótér be tudja fogadni a több tízmillió euró értékű műalkotás-inváziót, hozzávetőlegesen egymillió RON (régi számítással 10 milliárd lej) befektetésre van szükség. Ez lesz a területen messze a legnagyobb romániai magyar kultúr-menedzsment projekt.

>> Usual visual képgaléria: Munkácsy Csíkban – az első figyelmeztetés >>

Az összeg harmadát Csíkszereda önkormányzata állja,

de jelentős szerepük van a pályázatoknak és különféle támogatóknak is. A szpozorok között aranyfokozatú az Udvarhelyi Híradó és a Csíki Hírlap hetilapok, ezüstfokozatú a MOL Romania olajtársaság, az OTP Romania bank és a Communitas Alapítvány.

A bronzfokozatú kategóriába tartozik a székelyudvarhelyi Melinda Impex (elsősorban építkezési anyagok forgalmazására szakosodott, amúgy szerteágazó tevékenységű cégcsoport), a Domo elektronika-kiskereskedelmi hálózat, a Perla Harghitei ásványvízmárka, a Mida autókölcsönző és a Tikkurila. Ezen kívül számos kisebb szponzor is támogatja az akciót, illetve elég jelentősnek bizonyul az esemény mozgalmi-alapú média-támogatottsága is.

Az infrastrukturális befektetések mellett a szervezők még két vastag költségtétellel kalkulálnak: a marketing és a biztosítás költségeivel, melynek nagyságrendjéről a szerződés titkosságára hivatkozva Gyarmati Zsolt a Transindex érdeklődésére nem közölt részleteket.

Annyi tudható, hogy a biztosító a nemzetközi műtárgy-szállítmányozás élvonalába tartozó Hungart lesz. A Kunsttrans Hungart Romania portfóliójában 2000-től mintegy 35 különféle kiállítás szerepel – többek között a bukaresti Nemzeti Képzőművészeti Múzeumban szervezett Van Eyck, El Greco vagy Matisse-kiállítás.

A marketinget és kommunikációt

egy külön kreatív látja el, jelentős lesz a székelyföldi outdoor (köztéri) hirdetés, de lesz némi utcai promó más erdélyi városokban is. A román célközönség elérése célzottan történik, elsősorban egyes nagyvárosi kulturális és szórakoztató intézmények indoor -reklámfelületeit hasznosítva.

Az információ célbajuttatásával nem lesz különösebb gond. Az a kérdés – emeli ki Gyarmati –, hogy a székelyföldi magyarok mennyire tekintik majd kihagyhatatlannak a rendezvényt. Minthogy Munkácsy nincs benne a tankönyvekben – magyarázza az igazgató – nem tudni, hogy a festő mennyire van jelen az erdélyi magyarok kulturális horizontján.

Ez az oka annak, hogy Gyarmati egyféle tudás-marketinggel próbálja felkelteni az érdeklődést: a Communitas támogatásával középiskolai vetélkedőket szerveznek, plusz ismeretterjesztő anyagokat nyomnak majd a különféle médiumokban is.

Padlóburkolat-csere, gipszkartonozás, bordó színű belső tér kialakítása, lépcső-renoválás, toalett-korszerűsítés, klímatechnológia, párátlanítók beszerelése, biztonságtechnikai elemek – füstérzékelők, mozgásérzékelők, videókmerás térfigyelés, mozgóképrögzítés on-line követéssel, infravörös függönyök –, folyamatos fegyveres őrzés és gyorsreagálású egységek, korszerű világítástechnika beszerelése, új enteriőr-dizájn, multimédiás eszközök: már csak ez kell egy európai szintű kiállításhoz.

A gazdasági cél: a nullszaldó

Gyarmati Zsolt napi 1000-1200 látogatóra számít, nagyjából erre lenne szükség a nullszaldó eléréséhez. Napi tizenkét órás nyitvatartás mellett, hozzávetőlegesen 10-15 lejes belépőkkel 50 ezer látogatóra számítanak.

Magyarországon nyolc helyszínen volt egymás után Munkácsy-kiállítás, és mindenhol elérték ezt a nézőszámot az ottani szervezők. A magyarországi múzeum-látogatottságban rekorder, még nyitvatartó budapesti Van Gogh-kiállítás ra eddig 300 ezren voltak kiváncsiak, de a nagy érdeklődésre való tekintettel további két héttel hosszabbították meg a nyitvatartást.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!