Ez a történelem leggazdagabb éve: 178 új név szerepel a Forbes által összeállított dollármilliárdosok listáján. Bill Gates még mindig vezet, Ţiriac a 840.
A Forbes szerint a világon 946 olyan személy van, aki egymilliárd dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkezik, a lista a tavalyihoz képest 178 új milliárdossal bővült – közülük 19 orosz, 14 indiai, 13 kínai és 10 spanyol. Idéntől a leggazdagabbak klubjának már van román, szerb, ciprusi és ománi tagja is. A Forbes alapítója, Steve Forbes szerint ez a történelem leggazdagabb éve. A vagyonszerzéshez elsősorban szabad piacra és szabad emberekre van szükség – állítja a laptulajdonos. Ha azonban kézzelfoghatóbb magyarázatra vágyunk, azt is megkapjuk: a részvénypiacok viszonylag erős teljesítménye kombinálódott az emelkedő ingatlanpiaci árakkal, a nyersanyagárak is növelték a vagyonokat. A lista első fele nem okoz meglepetést: az élen 13. éve Bill Gates áll 56 milliárd dolláros vagyonával. A második, 52 milliárddal Warren Buffett , akit lassan beér a jelenleg 49 milliárdot birtokló Carlos Slim Helú , Mexikó messzemenően legsikeresebb üzletembere. A top 10 további tagjai: Ingvar Kamprad (33 milliárd), Lakshmi Mittal (32), Sheldon Adelson (26,5), Bernard Arnault (26), Amancio Ortega (24), Li Ka-shing (23), David Thomson (22).
A legnagyobb vagyongyarapodást a már említett Helú tudhatja magáénak: ő 19 milliárd dollárral növelte vagyonát egyetlen év alatt. A 946 személy összvagyona eléri 3500 milliárd dollárt, vagyis átlagban 3,6 milliárd dollár tulajdonosai. Kétharmaduk gazdagabb, mint tavaly, és csak 17 százalékuk lett szegényebb.
Fiatalok akcióban
Jelentősen nőtt a fiatal milliárdosok száma is: a listán harminchárom 40 év alatti személy található, összvagyonuk eléri a 118 milliárd dollárt. A leggazdagabbak átlagéletkora egyébként 62 év (2 évvel kevesebb, mint 2005-ben), az újdonsült tagok átlagéletkora pedig 55 év. A listán szereplők 60 százaléka a saját erejéből teremtett vagyont (vagyis nem örökölte azt).
Európa szintjén Oroszország többségében fiatal iparmágnásai utolérték Németország milliárdosait, akik többnyire már öregedő örökösök. Oroszországnak 53 milliárdosa van, ami kettővel kevesebb ugyan a németek számánál, de 282 milliárd dolláros összavagyonuk már 37 milliárddal meghaladja a németekét.
Ázsiában még evidensebb az őrségváltás: Japán húszéves uralkodás után elveszítette a legtöbb milliárdost adó ázsiai ország címét, mivel Indiában már harminchat, összesen 191 milliárd dolláros vagyonú szupergazdag van, csak azután következik Japán, ahol 24-en milliárdosak 64 milliárd dollár összvagyonnal.
A listán most szerepel először román is. Természetesen Ion Ţiriac üzletemberről, volt teniszsztárról van szó, aki 1,1 milliárd dollárjával a 840. az összesítésben. Magyar állampolgár ugyan nincs a listán, de az amerikai Soros György a nyolcvanadik 8,5 milliárddal.
A méret a fontos?
Az akinek nagy a pénztárcája, könnyebben kap magának párt sztereotípia megdőlni látszik: a dollármilliárdosok közül ugyanis körülbelül százan egyedülállóak vagy elváltak. A hírességek közül Steven Spielberg, George Lucas, Oprah Winfrey, Donald Trump, Mark Cuban és egyetlen íróként J.K. Rowling tagja a milliárdos klubnak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!