Ha telefon, akkor Nokia , ha elektronika, akkor Philips – néhány márka, amelynek nincs román ellenfele. Összeállításunk második részében hazai termékek mellett nemzetközi brandek is helyet kaptak.
Itthon ismertek, erős brandet sikerült felépíteniük, de felmerül a kérdés, hogy elismertek-e ezzel egyidőben? S ha igen, akkor külföldön ismerik/elismerik-e? Ha még nem nyomultak kifelé, akkor érdemes-e vajon? Lenne-e piacuk? Ismertebbé válhat-e általuk Románia?
Összeállhat belőlük Románia országimázsa?
– megannyi megválaszolatlan kérdésre kerestük a választ a szuperbrandekről szóló összeállításunk második, egyben befejező részében. SZUPERBRANDEK I. Országimázs híján az Ursus sör lehet Románia ikonja – összeállításunk első része Az 1993-ban alapított
Jolidon
fehérnemű- és fürdőruhagyártó mára mind itthon, mind Európában vetekszik a nemzetközi hírű Triumph-fal.A Jolidon Romániában a fehérnemű- és fürdőruhapiac 50 százalékát fedi le, közben Magyarországra, Németországba, Franciaországba, Olaszországba, Svájcba, Belgiumba, Japánba, Kanadába, az Amerikai Egyesült Államokba, Libanonba vagy Izraelbe szállítanak.
Egyébként Magyarországon kezdték el a külföldi terjeszkedést, mára Budapesten 5, kizárólag Jolidon termékeket árusító bolt van.
A Superbrands zsűrije szerint a Jolidon legjobb reklámja maga a termék, de intenzíven jelen vannak a reklám valamennyi műfajában, s kiállításokon, vásárokon, divatbemutatókon. Mindenképpen hozzájárultak Románia külföldi népszerűsítéséhez.
A romániai bútoreladás szegmensében évek óta vezető helyet foglal el a
Mobexpert
. Emellett sikerült elérnie azt, hogy Franciaországban minden tíz lakásból legalább egyben van Mobexpert bútordarab.Az 1993-ban alapított vállalkozás marketingesei arra alapoztak a brand kiépítésekor, hogy egyfajta lakberendezési stílust, egyben életvitelt is sugalljanak.
A jó bornak nem kell cégér – tartja az ősi mondás. A
Murfatlar
borok reklámkampánya azonban, még ha nem is tudatos marketingfogásként, de már 1700 évvel ezelőtt elkezdődött.
Akkor ugyanis Ovidius említette egy versében, hogy a Fekete-tenger partján mennyire jó borok készülnek, konkrétan említve a Murfatlart.Ma is a több száz éves tapasztalatra épít az ott készülő reklámkampánya: bizonyára alig akad ember, aki nem látta volnaa reklámklipet a román paraszttal, aki rögzíti a borkészítés mikéntjeit.
A brand tehát erős,
miért ne lehetne Románia, a jó borok országa?
A franciáknak bejött.
Lassan minden városközponti utcasarkon akad egy utazási iroda. Talán emiatt van az is, hogy egyikük sem tudott akkorára nőni és akkora hírnévre szert tenni, mint a lassan 70 éve utaztató
ONT Carpaţi
.Miközben sokunknak a név hallatán csupán szüleink moszkvai, bulgáriai nyaralásai jutnak eszünkbe, az ONT Európa-szerte reklámkampányokat szervez, hogy Romániát mint turisztikai célországot hirdesse.
Minden tíz romániaiból hat havonta legalább egyszer fellapozza a
Pagini Aurii
t (Arany Oldalakat).Főként olyankor, amikor kíváncsiak, egy adott terméket kitől és hol lehet megvásárolni. Pont erre a sok infó egy helyen mottóra épült a reklám is, és a brand erősségét is ez hozta meg. Igaz, csak itthon.
A szóhasználatban sok helyen még mindig a benzinkút szinonimájaként használt Peco sok évnyi brandépítéssel tornázta fel magát oda, amit ma a
Petrom
név jelent.Szolgáltatásaik és termékeik minőségében egyaránt meg tudtak újulni, s vissza tudták szerezni azokat a klienseket, akik a kilencvenes évek elején betörő nemzetközi töltőállomásláncokat felfedezve pártoltak el nagy számban. Mára már nemcsak Romániában, hanem egész Dél-Kelet-Európában piacvezetővé váltak.
A
Prigat
volt az első, amely nem szénsavas üdítőkkel rukkolt elő a hazai piacon, amelyet akkoriban 90 százalékban a szénsavas italok domináltak. 2005-ben már 73 millió Prigat-üdítő talált gazdára, tehát minden egyes romániai három palacknyit fogyasztott.Míg itthon a Prigat üdítőként népszerű,
a külföldiek elismerését igazából reklámkampányaival nyerte el:
jelenleg itthon és külföldön egyaránt a legdíjazottabb román márkanév.
A gyógyszertár és drogéria egy helyen fogalmat a
Sensiblu
lánc ismertette meg a romániaiakkal, pedig 1997-ben indult. Kilenc év alatt el tudta érni azt, hogy havonta átlagosan egymillió kliensük van az ország valamennyi városában létező boltjaikban.A szerkesztők szerint egyébként a Sensiblu az egyik legerősebb romániai brand. A Financial Times pedig még 2003 októberében a brand erősségéről úgy írt, hogy sok román számára a Sensiblu a gyógyszertár szó szinonimájává vált.A Superbrands-zsűri szerint a
Tarom
nak is erős brandet sikerült felépítenie Romániában. Az immár több mint 50 éves légitársaság évről évre bővíti azoknak a városoknak a számát, ahová járatai vannak, népszerűsítve ezáltal magát s egyben talán Romániát is mind itthon, mind külföldön.
Ha tévécsatorna, akkor a jó öreg közszolgálati
TVR
. Megújultak, újrabrandelték maguk, nézőket szereztek vissza.A rendszerváltást követően felbukkant új adók ugyanis elhódították a tévétársaság nézőit. A megújulás viszont jól sikerült: amellett, hogy egyre többen követik műsoraikat, felkerültek a világ 100 legsikeresebb rebrandingjét felsorakoztató toplistára.
Két könyvesboltlánc is bekerült a kiadványba: a
Humanitas
– amely egyben kiadó is – és a
Cărtureşti
is húzós márkanevek Romániában. A Cărtureşti például nem csupán Romániában van jelen a könyveladási piacon: Budapesten, Chişinăuban, Szófiában és Londonban is van boltjuk.
A nemzetközi márkák viszont mégiscsak dominálják
a romániaiak preferencialistáját. A kiadványban szereplő 66 cég között 40 nemzetközi. Sok olyan terület van ugyanis, amelyek esetében vagy nem is létezik megfelelő minőségű hazai termék, vagy éppen a legtöbben nem bíznak ebben.
Nézzük, melyek azok a nemzetközi brandek, amelyek mellett a román termékek nem tudtak labdába rúgni:
Ha üdítő , akkor
7UP
,
Cappy
,
Coca-Cola
,
Pepsi
Ha intim betét , akkor
Always
Ha kozmetikum , akkor
Avon
Ha fogkrém , akkor
Blend-a-med
Ha autó , akkor
BMW
vagy
Toyota
Ha motorolaj , akkor
Castrol
Ha whisky , akkor
Chivas Regal
Ha szálloda , akkor
Crowne Plaza
vagy
JW Marriott
Ha fűszerkeverék , akkor
Delikát
Ha expressz küldés , akkor
DHL
Ha sampon , akkor
head&shoulders
vagy
Pantene
Ha hajápoló termékek , akkor
Wella
Ha tisztítószerek , akkor
Henkel
Ha sajt , akkor
Hochland
Ha számítógép , akkor
IBM
Ha tetőszerkezet , akkor
Lindab
Ha tea , akkor
Lipton
Ha gumiabroncs , akkor
Michelin
Ha üzemanyag , akkor
MOL
Ha édesség , akkor
Nestlé
Ha mobiltelefon , akkor
Nokia
Ha mobilszolgáltató , akkor
Orange
Ha rágógumi , akkor
Orbit
,
Wrigley
vagy
Winterfresh
Ha pelenka , akkor
Pampers
Ha elektronika vagy háztartási gépek , akkor
Philips
Ha fazék, palacsintasütő , akkor
Tefal
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!