Ha most akarná tőzsdére dobni a cégben levő 46%-át az állam, több százmillió euróval érne kevesebbet, mint tavaly. A Romtelecom egyre ingatagabb helyzetben van.
Körülbelül 300 millió eurós veszteség éri az államháztartást azért, mert a kormány miután elviekben már nem sokkal beiktatása után eldöntötte, hogy eladja a Romtelecom ban levő 45,9%-os részvénycsomagját, nem lépett elég gyorsan. Nagy Zsolt távközlési miniszterként tartott legelső tájékoztatói egyikén, tavaly január elején közölte, hogy a céget legkésőbb 2006-ban tőzsdére viszik. Ezután egy évig tartott – 2005 augusztusától idén augusztusig – a tőzsdei bevezetésre kiszemelt befektetési tanácsadó iroda kiválasztása, közben a volt állami telefonvállalat
folyamatosan veszített értékéből.
Mikor a befektetési tanácsadó kiválasztására a szakmai lebonyolításért felelős távközlési minisztérium (MCTI) kiírta a tendert, több befektetési bank szakvéleménye szerint megvalósítható célnak tűnt a jó eredményeket felmutató vállalat bevezetése a londoni tőzsdére (a hasonló magyarországi vállalat, a Magyar Telekom papírjai a New York-i tőzsdén forognak).A Romtelecom piaci értékét tavaly nyáron az UBS Investment Bank 1,6-2 milliárd euróra becsülte, abból kiindulva, hogy a vállalat értéke körülbelül a bruttó profit ötszörösével-hatszorosával egyenlő. A bruttó profit (EBITDA), másnéven az adózás előtti eredmény, melyből még az amortizáció és más költségek még leszámítandók. A Romtelecom tavaly érte el a legjobb adózás előtti eredményét: 340 millió eurót. Az állami részvénypakett értéke ekkor 736 és 920 millió euro között mozgott (lásd a táblázatot) .
Az UBS-hez képest más, az üzlet iránt érdeklődő tanácsadók többre becsülték a vállalatot: a HSBC és a MorganStanley 1,75-2 milliárd eurót, a tanácsadási tender végső nyertese, a Credit Suisse First Boston még ennél is többet, 1,76-2,28 milliárd eurót állapított meg.
Csakhogy közben a Romtelecom teljesítménye leromlott.
Mivel az alternatív telefonszolgáltatók igencsak magukra találtak, a volt állami nagyvállalat körülbelül 500 ezer ügyfelét vesztette el egy év alatt, és iparági szakértők szerint a fogyatkozás ugyanilyen ütemű lesz jövőre is. Az alternatívok a vonalas telefonfonszolgáltatás 20%-át tartják kézben; a másik tényező, hogy egész Európában egyre jobban szorongatják versenytársaikat a mobilszolgáltatók.
További versenyhátrányt okoz a Romtelecomnak, hogy szélessávú internetszolgáltatásba viszonylag későn vágott bele, digitális tévészolgáltatása Dolce márkanéven csak most indul, miután a konkurencia, például az RDS DigiTv szolgáltatása már tartolt a piacon. Ebből következően a telefoncégnek nem igazán vannak a klasszikus profilon kívül más bevételi forrásai.
Ilyen körülmények között a Credit Suisse szeptemberben már csak 1,1-1,3 milliárd euróra becsülte a vállalatot. Ebből következően az állami részvénycsomag értéke 515-588 millió euró között mozog. Céges források szerint az adózás előtti eredmény csökkenőben van – idénre legtöbb 330 millió euró várható –, és ez a trend 2009-ig eltart.
A tőzsdei bevezetés körül egyéb gondok is vannak. A főügyészség szerint kémkedett Radu Mihai Donciu, Nagy Zsolt távközlési miniszter tanácsadója, mikor a vád szerint bizalmas információkat adott át a tendergyőztes Credit Suisse az ügylettel foglalkozó munkatársainak, Michal Susaknak, Vadim Benyatov Donnak és Mircea Călin Flore-nak.
>>Magánosítási tanácsadás kémsztorival >>
A miniszterblogjában közölteellenvetéseit: a tanácsadó bizalmas iratokhoz igen, de titkosított dokumentumokhoz nem fért hozzá, összes papírját egy lezárt irodában őrzik, de ehhez a nyomozóhatóság eddig nem kért hozzáférést, és a főügyészség hivatalosan nem közöl semmit. Nagy Zsolt továbbá arra hivatkozik, nem a minisztérium magánosít, csak a tanácsadók kiválasztását felügyeli, kifizetések sincsenek,
az eddigi szerződéseket kormányülésen fogadták el.
Romtelecom-kronológia
:: november 30.: Kémügy: felmondaná a megállapodást a kormány a Credit Suisse-szel :: november 28.: Magánosítási tanácsadás kémsztorival :: augusztus 8.: Tovább késik a Romtelecom tõzsdei bevezetése :: július 27.: Elfogadta a kormány a RomTelecom privatizációjának tanácsadási szerzõdését :: május 5.: Romtelecom: a félkapitalista mamut :: március 3.: Csak szeptemberben megy tõzsdére a Romtelecom :: január 5.: A Credit Suisse First Boston a Romtelecom privatizációjának tanácsadója :: 2005 december 6.: Fél év alatt megháromszorozódott az alternatív-elõfizetõk száma :: január 13.: Eladó az állam egész távközlési érdekeltsége
A befektetési tanácsadó kiválasztását egy konkurens cég, az UBS azért kritizálja, mert állítása szerint a Credit Suisse-nél alacsonyabb tiszteletdíjért levezényelte volna a tőzsdei bevezetést. Nagy Zsolt nemrég arról nyilatkozott a Ziarul Financiar üzleti napilapnak, hogy elképzelhető, a közeljövőben nem is kerül sor a tőzsdei bevezetésre és a részvénycsomag eladására.
Az ügyletben ugyanis szava van a többségi tulajdonos görög távközlési vállalatnak, az OTE-nak, amely arra hivatkozva gátolhatja meg az eladást, hogy a részvénycsomag könyv szerinti értékénél kevesebbet érne a tőzsdén, ez pedig könyvelési szempontból előnytelen az OTE-nak. A görög vállalatban levő maradék 38,7%-át a görög kormány is most szándékszik eladni, és érthető, hogy jó eredményeket szeretne látni a pénzügyi mérlegben.
Hírforrás: Evenimentul Zilei
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!