Ha most akarná tőzsdére dobni a cégben levő 46%-át az állam, több százmillió euróval érne kevesebbet, mint tavaly. A Romtelecom egyre ingatagabb helyzetben van.
Körülbelül 300 millió eurós veszteség éri az államháztartást azért, mert a kormány miután elviekben már nem sokkal beiktatása után eldöntötte, hogy eladja a Romtelecom ban levő 45,9%-os részvénycsomagját, nem lépett elég gyorsan. Nagy Zsolt távközlési miniszterként tartott legelső tájékoztatói egyikén, tavaly január elején közölte, hogy a céget legkésőbb 2006-ban tőzsdére viszik. Ezután egy évig tartott – 2005 augusztusától idén augusztusig – a tőzsdei bevezetésre kiszemelt befektetési tanácsadó iroda kiválasztása, közben a volt állami telefonvállalat
folyamatosan veszített értékéből.
Mikor a befektetési tanácsadó kiválasztására a szakmai lebonyolításért felelős távközlési minisztérium (MCTI) kiírta a tendert, több befektetési bank szakvéleménye szerint megvalósítható célnak tűnt a jó eredményeket felmutató vállalat bevezetése a londoni tőzsdére (a hasonló magyarországi vállalat, a Magyar Telekom papírjai a New York-i tőzsdén forognak).A Romtelecom piaci értékét tavaly nyáron az UBS Investment Bank 1,6-2 milliárd euróra becsülte, abból kiindulva, hogy a vállalat értéke körülbelül a bruttó profit ötszörösével-hatszorosával egyenlő. A bruttó profit (EBITDA), másnéven az adózás előtti eredmény, melyből még az amortizáció és más költségek még leszámítandók. A Romtelecom tavaly érte el a legjobb adózás előtti eredményét: 340 millió eurót. Az állami részvénypakett értéke ekkor 736 és 920 millió euro között mozgott (lásd a táblázatot) .
Az UBS-hez képest más, az üzlet iránt érdeklődő tanácsadók többre becsülték a vállalatot: a HSBC és a MorganStanley 1,75-2 milliárd eurót, a tanácsadási tender végső nyertese, a Credit Suisse First Boston még ennél is többet, 1,76-2,28 milliárd eurót állapított meg.
Csakhogy közben a Romtelecom teljesítménye leromlott.
Mivel az alternatív telefonszolgáltatók igencsak magukra találtak, a volt állami nagyvállalat körülbelül 500 ezer ügyfelét vesztette el egy év alatt, és iparági szakértők szerint a fogyatkozás ugyanilyen ütemű lesz jövőre is. Az alternatívok a vonalas telefonfonszolgáltatás 20%-át tartják kézben; a másik tényező, hogy egész Európában egyre jobban szorongatják versenytársaikat a mobilszolgáltatók.
További versenyhátrányt okoz a Romtelecomnak, hogy szélessávú internetszolgáltatásba viszonylag későn vágott bele, digitális tévészolgáltatása Dolce márkanéven csak most indul, miután a konkurencia, például az RDS DigiTv szolgáltatása már tartolt a piacon. Ebből következően a telefoncégnek nem igazán vannak a klasszikus profilon kívül más bevételi forrásai.
Ilyen körülmények között a Credit Suisse szeptemberben már csak 1,1-1,3 milliárd euróra becsülte a vállalatot. Ebből következően az állami részvénycsomag értéke 515-588 millió euró között mozog. Céges források szerint az adózás előtti eredmény csökkenőben van – idénre legtöbb 330 millió euró várható –, és ez a trend 2009-ig eltart.
A tőzsdei bevezetés körül egyéb gondok is vannak. A főügyészség szerint kémkedett Radu Mihai Donciu, Nagy Zsolt távközlési miniszter tanácsadója, mikor a vád szerint bizalmas információkat adott át a tendergyőztes Credit Suisse az ügylettel foglalkozó munkatársainak, Michal Susaknak, Vadim Benyatov Donnak és Mircea Călin Flore-nak.
>>Magánosítási tanácsadás kémsztorival >>
A miniszterblogjában közölteellenvetéseit: a tanácsadó bizalmas iratokhoz igen, de titkosított dokumentumokhoz nem fért hozzá, összes papírját egy lezárt irodában őrzik, de ehhez a nyomozóhatóság eddig nem kért hozzáférést, és a főügyészség hivatalosan nem közöl semmit. Nagy Zsolt továbbá arra hivatkozik, nem a minisztérium magánosít, csak a tanácsadók kiválasztását felügyeli, kifizetések sincsenek,
az eddigi szerződéseket kormányülésen fogadták el.
Romtelecom-kronológia
:: november 30.: Kémügy: felmondaná a megállapodást a kormány a Credit Suisse-szel :: november 28.: Magánosítási tanácsadás kémsztorival :: augusztus 8.: Tovább késik a Romtelecom tõzsdei bevezetése :: július 27.: Elfogadta a kormány a RomTelecom privatizációjának tanácsadási szerzõdését :: május 5.: Romtelecom: a félkapitalista mamut :: március 3.: Csak szeptemberben megy tõzsdére a Romtelecom :: január 5.: A Credit Suisse First Boston a Romtelecom privatizációjának tanácsadója :: 2005 december 6.: Fél év alatt megháromszorozódott az alternatív-elõfizetõk száma :: január 13.: Eladó az állam egész távközlési érdekeltsége
A befektetési tanácsadó kiválasztását egy konkurens cég, az UBS azért kritizálja, mert állítása szerint a Credit Suisse-nél alacsonyabb tiszteletdíjért levezényelte volna a tőzsdei bevezetést. Nagy Zsolt nemrég arról nyilatkozott a Ziarul Financiar üzleti napilapnak, hogy elképzelhető, a közeljövőben nem is kerül sor a tőzsdei bevezetésre és a részvénycsomag eladására.
Az ügyletben ugyanis szava van a többségi tulajdonos görög távközlési vállalatnak, az OTE-nak, amely arra hivatkozva gátolhatja meg az eladást, hogy a részvénycsomag könyv szerinti értékénél kevesebbet érne a tőzsdén, ez pedig könyvelési szempontból előnytelen az OTE-nak. A görög vállalatban levő maradék 38,7%-át a görög kormány is most szándékszik eladni, és érthető, hogy jó eredményeket szeretne látni a pénzügyi mérlegben.
Hírforrás: Evenimentul Zilei
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!